Windlicht schijnt te fel Ê45O,00 €69,91 Deel Staten hekelt toekomstig salaris topman Zeeland Seaports Voormalig personeel tijdelijk weer aan het werk FZC Van Citters Beheer begint met afvoer van fosfor uit gesloten fabriek in Vlissingen-Oost. Een proefVracht. 4 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 35 miljoen euro VLISSINGEN. Schippers op de Oos- terschelde klagen over het felle licht van Windlicht, het kunst werk van Daan Roosegaarde bij Sint Annaland. Rijkswaterstaat overlegt met de kunstenaar over aanpassingen. Een cadeau voor Zeeland noemt de kunstenaar het zelf. Maar schippers denken daar heel anders over. De bundels led-licht schijnen fel in hun stuurhut. Bo vendien lijkt de groene kleur op die van de navigatieverlichting. Buitengewoon verwarrend en hin derlijk dus. Verkeersleider Peter Dellebeke van Rijkswaterstaat heeft het er al twee nachten druk mee, twitterde hij gisteren. Inmid dels heeft hij de tweet verwijderd. Maar Gertske de Bruijn van Rijks waterstaat bevestigt dat schippers hebben geklaagd over het felle licht. „We zijn met de kunstenaar in gesprek om het kunstwerk an ders af te stellen zodat schippers er geen last meer van hebben." De kunstenaar zelf hult zich in stilzwijgen. Hij wilde gisteren niet op de klachten reageren. Schippersvereniging Koninklijke BLN-Schuttevaer was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Studio Roosegaarde omschrijft het kunstwerk in Sint-Annaland als 'een dans van lichtlijnen'. Led- licht 'speelt' met de vlakbij gele gen windmolens. Grenzeloos genieten in Drenthe diner HOTELDEAL.NL/K03121 t088-0331506 NIEUWDORP. Een opmerkelijk beeld gisteren. Een fosfortrein die door de poort van de failliete fosforfabriek Thermphos boemel de. Dat was sinds eind 2012, toen voor Thermphos en de 450 mede werkers het doek viel, niet meer gebeurd. De wagon bevatte twee containers met elk 25 ton zuivere fosfor, die is gewonnen door een deel van de 3400 ton fosforslik te filteren. Van Citters Beheer (VCB), de vennootschap die havenbedrijf Zeeland Seaports oprichtte voor sanering van het Thermphos-ter- rein, verwacht dat zo'n negen wa gons met in totaal 420 ton zuive re fosfor de komende weken de fabriekspoort zullen verlaten. Gis teren betrof het een proefvracht, want VCB neemt met het voor Fosfor is linke soep. Als het met zuurstof in aanraking komt, kan het ontbranden. Dan verspreidt het zich snel mens en milieu gevaarlijke fosfor geen enkel risico. Voor de verlading van de fos for zijn enkele oud-Thermphos- sers teruggehaald. Hun kennis is broodnodig, want deskundigen op het gebied van fosforverlading moet je in Europa met een lan taarntje zoeken. Dat is eigenlijk een handvol voormalige Thermp- hossers. Thermphos was immers de laatste Europese fosforfabriek. De dichtstbijzijnde fosforprodu- cent zit nu in Kazachstan: Kaz- phosphate. Volgens VCB-projectdirecteur Carl de Cock is de verlading 'zon der hapering verlopen', mede dankzij de oud-medewerkers van Thermphos die aannemer Decon tamination Services (DS) heeft in gehuurd. „Hun inbreng heeft zich terugbetaald in tijdwinst." Voor een veilig transport is de fos for gestold. Fosfor is linke soep. Als het met zuurstof in aanra king komt, kan het ontbranden. Zodra het brandt, smelt en ver spreidt het zich snel. Het is mooi dat DS en VCB 'ge vaarlijk afval hebben omgezet in een waardevolle grondstof, zegt de projectdirecteur. „Fosforpro- ductie vergt veel energie. Als je het kunt upcyclen, zoals wij nu doen, hoef je het niet elders te maken. Dat levert maatschappelij ke en milieuvoordelen op." De verkoop van de 420 ton zui vere fosfor brengt geld in het laa tje, maar De Cock weerspreekt dat er nu plots extra middelen voor de sanering binnenstromen. „In ons budget hadden we al reke ning gehouden met deze op brengsten. Bovendien hebben we ook moeten investeren, bijvoor beeld om het fosfortransport mo gelijk te maken. Het spoor was al sinds 2012 niet meer gebruikt en daar moest dus het nodige aan ge beuren. Overigens is dat geen weggegooid geld, want voor be drijven die zich straks willen ves tigen op het voormalige Thermp- hos-terrein kan het spoor een plus zijn." Aannemer DS moet nog 3000 ton fosforslik verwerken. Vanuit diverse tanks, leidingen en buffer vaten wordt het giftige slik sa mengebracht in verschillende tanks. De drab bestaat voor een derde uit water, eenderde uit slik en eenderde uit fosfor. DS heeft op het terrein een installatie ge bouwd die de fosfor uit het slik perst. De blubber die achterblijft, bevat vaak nog wat fosfor. Dat is als fosforzuur te winnen door het slik te verbranden in een zogehe ten calcineeroven. VCB-projectdi recteur De Cock zegt dat nog on duidelijk is hoeveel fosforzuur dat uiteindelijk oplevert, maar per saldo minder dan de zuivere fosfor die via de persinstallatie wordt gewonnen. „We hebben af gelopen maandag vier runs ge draaid. Die zijn bemoedigend. Het is echter moeilijk te voorspel len hoeveel de calcineeroven ople vert. Het ene slik is het andere niet. Soms zit er veel, en soms weinig fosfor in. Het tempo waar in we saneren hangt dus af van het slik, de installatie en wat er uitkomt." Voor de sanering is 35 mil joen euro uit de boedelop brengst van Thermphos be schikbaar. Het betreft een sleutelklare overeenkomst waarin het risico prima bij aannemer DS ligt. Contrac tueel moet het terrein voor 9 mei fosforveilig zijn. Die einddatum is vooral een bestuurlijke/financiële dead line. De provincie staat borg voor de beheerskosten (nu 400.000 euro per maand). Hoe langer het duurt, des te meer risico de provincie loopt. VCB verwacht echter dat na 9 mei de beheerskos ten kunnen worden afge bouwd. Voor projectdirec teur De Cock dicteert aller eerst de veiligheid het tempo waarin wordt gesaneerd. „Veiligheid staat voorop." De raad van commissarissen draagt Lagasse voor als nieuwe topman van het havenbedrijf. Hij krijgt dan een salaris van 230.000 euro, ruim 50.000 euro boven de grens van de Wet Normering Top inkomens (WNT). De provincie en de gemeenten Vlissingen, Bor- sele en Terneuzen zijn aandeel houder van het havenbedrijf. PvdA, SP, GroenLinks, Christen- Unie (CU), 50PIUS en - iets voor zichtiger - D66 stelden vrijdag in de vergadering van Provinciale Staten vragen over de salariskwes tie. Waarom moet Lagasse 230.000 euro verdienen?, vragen ze zich. „Er is best een goede di recteur te vinden die voor de WNT-norm aan de slag wil", zei Jan Henk Verburg (CU). De provincie kan als aandeel houder weinig uitrichten. De raad van commissarissen stelt het salaris van de algemeen directeur vast. Zeeland Seaports valt als op afstand gezette, en dus private on derneming, niet onder de WNT. De provincie wil wel paal en perk gaan stellen aan de inkomens van topmanagers in bedrijven waar van ze aandeelhouder is. De SP vroeg waarom de fractie uit de media moet vernemen dat er binnen Zeeland Seaports een angstcultuur heerst. Ook mede daardoor bestaat er op de werk vloer weinig draagvlak voor de be noeming van de 'autoritaire' Lagasse, die medewerkers met weinig respect zou behandelen. Gedeputeerde Carla Schönknecht liet daarop weten dat de ondernemingsraad van ZSP, die momenteel peilt wat werknemers van de benoeming vinden, zich distantieert van de publicaties. De werkelijkheid ligt toch iets anders. Uit een interne memo van de ondernemingsraad blijkt dat er bij het havenbedrijf wel degelijk een angstcultuur heerst. Welingelichte bronnen melden ook dat de brief van de OR aan Schönknecht onder 'im mense druk van de directie is ge schreven'. Het kunstwerk Windlicht bij Sint Annaland. foto Peter van Trijen/Het Fotoburo door Jeffrey Kutterink B&B - Logement Grenzeloos en Zo 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 1 x 3-gangendiner t.w.v. €24,50 p.p. Vele extra's zoals korting op een 2e diner Bezoek NP Drents-Friese Wold of Giethoorn voor meer informatie ma-vr: tot 23:00 za-zo: tot 17:00 Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 - 12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde t Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Hé, weer een trein bij Thermphos! door Frank Balkenende door Frank Balkenende MIDDELBURG. Diverse Statenfrac ties hebben moeite met het sala ris dat interim-directeur Jan Lagas- se van Zeeland Seaports (ZSP) krijgt als hij per 1 mei wordt be noemd als algemeen directeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37