schoen mee naar de super 450 op uitkomst Parijse klimaattop Oliemaatschappij meldt te gaan investeren in wind en zonne-energie. „Ze staan onder druk." Olieprijs lijkt dieptepunt voorbij Woonboot zoekt hypotheekbank De olieprijs krabbelt weer wat op. Krimpende voorraden van niet-OPEC-leden en 'verstorin gen' binnen het verbond van olie-exporterende landen zor gen er volgens oliedenktank IEA voor dat de wereldwijde over vloed tanende is. Het IEA reken de voor dat de productie van niet-OPEC-leden dit jaar met 750.000 vaten per dag afneemt. Dat zijn 150.000 vaten meer dan eerder geraamd. Daarnaast krimpt de productie van Irak en Nigeria, die wel tot de OPEC be horen. Ook stijgt de productie van Iran minder snel dan ge dacht. Vanaf 1 oktober is er nog maar één hypotheekverstrekker voor woonboten over. Mininster Blok (wonen) wil weten wat de reden voor banken is om zo terughou dend te zijn. Hij vreest dat de ta rieven te veel gaan stijgen. DEN HAAG. Onder het kopje 'Strate gy and Outlook', op pagina 15 van het jaarverslag over 2015, windt Shell er geen doekjes om. „Gezien de groeiende vraag naar minder vervuilende energie, zijn we van plan om op grote schaal te investe ren in C02-arme technologie en energie." Als voorbeelden noemt Shell gas, C02-opslag, biobrandstof, én zon en wind. De aankondiging suggereert een trendbreuk. In het verslag over 2014 ontbreekt een dergelijke passage in elk geval. Nadat het bedrijf zijn investe ringen in zon en wind in 2009 op een zeer laag pitje had gezet, lie ten Shelltopmannen Peter Voser en vervolgens Ben van Beurden herhaaldelijk weten niet veel te zien in groene energie. Die zou niet rendabel zijn. In een reactie zegt een woord voerder van Shell niet veel te kun nen toevoegen aan de intentie die in het jaarverslag wordt uitgespro ken. Of er inderdaad sprake is van een trendbreuk laat hij in het mid den. Het opvoeren van wind en zon is niet de enige 'vergroening' in het jaarverslag. Een alinea waarin Shell benadrukt dat het zijn mi lieu- en sociale impact wil mini maliseren was vorig jaar ook al in het strategiehoofdstuk opgeno men, maar toen stond het ergens onderin weggestopt. Nu staat het prominent bovenaan, in de twee de alinea. Martijn Lodewijkx ziet de wijzi gingen als belangrijk signaal. Hij is woordvoerder van Follow This, een aandeelhouderscollectief dat Shell wil bewegen tot een groene re koers. „Ik denk dat ze het zelf Shelltopmannen Peter Voser en Ben van Beurden lieten weten niet veel te zien in groene energie ook niet meer weten. Van Beur den houdt telkens vol dat de vraag naar olie pas over tientallen jaren piekt, maar dat scenario matcht niet met de afspraken die op de klimaatconferentie in Parijs zijn gemaakt, en de gevolgen daarvan. Ik denk dat Shell de druk voelt om iets te veranderen." Momenteel is Shell betrokken bij negen windprojecten. De in spanningen op het gebied van zon ne-energie zijn zo goed als ver waarloosbaar. Vorig jaar investeer de Shell naar eigen zeggen 250 miljoen in groene energie, onge veer 1 procent van het totaal. Het bedrijf investeert wel veel in bio brandstoffen, via de Braziliaanse joint venture Raizen. Het groot ste deel van de cash wordt echter aangewend voor investeringen in olie en gas, of voor dividendbeta lingen aan aandeelhouders. James Leaton, directeur van het Carbon Tracker Initiative, een denktank die onderzoek doet naar de financiële houdbaarheid van vervuilende investeringen, is niet onder de indruk van de door Shell uitgesproken voornemens. „Ze koppelen er geen concrete in vesteringen aan en noemen geen getallen. Ook staan zon en wind in een rijtje met andere, minder duurzame opties. Ze kunnen er over een paar jaar op terugko men, en zeggen dat ze toch voor iets anders gekozen hebben." Toch staat de ambitie nu zwart op wit, in tegenstelling tot vorig jaar. Ook Leaton vermoedt een link met de klimaattop in Pa rijs. „Shell staat onder druk, dat is zeker. Er is een debat gaande waarop ze moeten reageren. Maar investeerders hebben meer infor matie nodig om te kunnen beoor delen hoe Shell met de nieuwe omstandigheden omgaat. Het be drijf geeft nog steeds geen helder beeld van de toekomst." Libourel richtte i2Shoe anderhalf jaar geleden op. „Schoenen laten repareren is goedkoper dan nieu we kopen, en duurzamer boven dien. Op tv zag ik dat het aantal schoenmakers afgelopen jaren is gehalveerd. Het is ook een vergrij zende branche, waarin niet zoveel vernieuwingen zijn." Tot nu toe is Libourel, samen met een buitendienstmedewer ker, vooral bezig om het netwerk van servicepunten uit te breiden. „We zijn in een vergevorderd sta dium met een derde supermarkt keten. Vervolgens moeten klanten wel weten dat de winkel een nShoeservicepunt heeft. We val len minder op dan een schoenma ker in de stad." Meesterschoenmaker Bram moet de anonieme service van i2Shoe een gezicht geven. Hij staat op levensgrote borden, maar he laas voor Libourel zit niet elke su permarkt daarop te wachten. Bij Spar is Bram of het nShoe-logo nergens te bekennen; daar heet de dienst Spar Schoenenservice. Het werk van meesterschoen- maker verschilt niet van dat in zijn vorige baan, bij een traditione le schoenmaker. Schoenen repare ren blijft handwerk, zegt hij. „Ik geloof niet dat er ooit een machi ne zal worden uitgevonden waar een kapotte schoen er aan de ene kant ingaat, en aan de andere kant gerepareerd uitkomt." Dat neemt niet weg dat i2Shoe de traditionele branche flink kan opschudden. Sommige schoenma kers maken zich daar zorgen over. Libourel ziet vooral dat zijn dienst worstelt op plaatsen waar geen schoenmaker meer is. „Het zou mooi zijn als we de markt kunnen vergroten." 43 De kwaliteit van controles door accountantskantoren verbetert te langzaam. Uit onderzoek naar 900 controles bleek 43 procent tenminste één fout te bevatten. Shell gaat vergroenen, in elk geval op papier door Sander van Mersbergen In anderhalfjaar tijd heet 12Shoe al 450 servicepunten opgezet in supermarkten. Het aantal ophaal- en afleverpunten groeit nog steeds Ernst Libourel (rechts) en schoen maker Bram. foto Koen Verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23