Tony Montana als voorbeeld voor Mocro-maffia op audiëntie bij Maerten en Oopjen in het Louvre De tulpenvaas is een vast cadeau van de Oranjes NIEUWS 9 bezoeken samen met president Hollande het Louvre. Daar waren ze voor het eerst te zien: de twee doeken van Rembrandt die Neder land en Frankrijk samen aangek- ochten. „Dit is toch de Mona Lisa van het hoge noorden", zei direc teur Wim Pijbes van het Rijksmu seum over het tweeluik. De schilderijen zijn in Parijs 'door een sopje gehaald' en blijven daar nu enkele maanden te zien. Daarna verhuizen ze naar het Am sterdamse Rijksmuseum, om ook te worden tentoongesteld én gron dig te worden gerestaureerd. Het bezoek aan het Louvre was een eerste hoogtepunt van het tweedaagse staatsbezoek aan Frank rijk. Gisteravond ontmoetten ze Hollande voor de tweede keer, tij dens het officiële diner. Vandaag staat de laatste dag van het staatsbezoek vooral in het te ken van de economische samen werking. Het paar gaat onder meer met een Nederlandse elektrische bus door Parijs rijden en zal aanwe zig zijn bij de ondertekening van enkele handelscontracten. Wil lem-Alexander krijgt innovaties ge toond, waaronder de 'virtuele trai ning' die de brandweer van Parijs gebruikt. Maxima gaat een kijkje nemen bij duurzame projecten, waaronder een energiezuinig ge bouw in Parijs van de Nederlandse architect Winy Maas én 'het groot ste uitklapbare reuzenrad ter we reld'. Een horloge voor koning Wil lem-Alexander, een clutch voor koningin Maxima en een Delfts blauwe vaas voor presi dent Hollande. De cadeaus die gisteren werden uitgewisseld in het Parijse Élysée geven een inkijkje in de geschenken die onze Oranjes geven en krijgen bij staatsbezoeken. De Delfts blauwe tulpenvaas is al zeker een jaar of vier een vast cadeau dat de Oranjes mee nemen. Het exemplaar dat de Franse president Hollande gis teren kreeg - vier verdiepin gen, op pootjes, gevuld met oranje tulpen - heeft zo'n 2.700 euro gekost, zo blijkt uit de ca talogus van de Porceleyne Fles. De Oranjes gaan zelf ook nooit met lege handen naar huis. Bij staatsbezoeken horen ook per soonlijke cadeaus. „Aan beide kanten wordt beleefd geïnfor meerd waar ze elkaar blij mee kunnen maken", weet Mare van der Linden, hoofdredac teur van het tijdschrift Royal ty. Met een horloge voor ko ning Willem-Alexander schie ten de Fransen in de roos. „On ze koning is dol op horloges, hij heeft er wel 150", oordeelt Justine Marcella, hoofdredac teur van Vorsten. En ook de clutch voor Maxima doet het goed. Marcella: „Daar maak je haar echt blij mee. Bovendien past het goed bij Parijs, mode hoofdstad." En dan lagen op die tafel nog een Frans en Nederlands voet balshirt. Het is onduidelijk voor wie die zijn. Want eigen lijk blijft de uitwisseling van geschenken meestal een myste rie. „Het Nederlandse hof doet daar nogal schimmig over", constateert Marcella. 'Ik was vijftien, maar het gevoel van macht dat je hebt als je een pistool op iemands hoofd zet, is ongelooflijk. Ik voelde me Tony Montana.' Zo gaat dat, vertelde een Amsterdammer over de ge welddadige overvallen die hij pleegde toen hij nog maar een ventje was. Op het witte doek geeft Al Pacino de Cubaanse immigrant Tony Montana smoel, terwijl die bouwt aan een misdaadimperium in de film Scarface. 'Ik wil wat aan me toebehoort. De wereld.' In Amsterdam zijn het Marok kaanse ventjes en geharde crimine len die een voorbeeld aan de ima ginaire misdadiger nemen. Zij cite ren de film als ze aan de bar zit ten. Keihard leven, tot je sterft. Als de politie een inval doet, is Scarface er bijna altijd ook. Op dvd, of gedownload op de compu ter. Waarom criminelen weg van Montana zijn? Frank van Gemert, van de Vrije Universiteit in Am sterdam: „Montana wordt met niets geloosd in het nieuwe beloof de land. Daar bouwt hij een suc cesvol imperium op." Er hoort een levensstijl bij waarin zwakte on zichtbaar blijft, want wie zwak is, wordt een prooi. Tegelijkertijd zorgt dat er mede voor dat de gangsteroorlog in Am sterdam op het scherp van de sne de wordt uitgevochten, sinds 2012. In dat jaar verdwijnt een lading co caïne in de haven van Antwerpen. Criminelen die erbij betrokken waren, geven elkaar de schuld, krijgen er ruzie om en maken el kaar er uiteindelijk om koud. Met kalasjnikovs, midden op straat, voor de ogen van kinderen. Vrou wen worden niet gespaard. Door een persoonsverwisseling valt een onschuldig slachtoffer. In 2015 konden geen liquidaties aan de 'Mocro-oorlog' worden ge- linkt. Maar 2016 is opzienbarend begonnen. Zo was er de vondst van drugsgeld bewaakt door twee alligators. En nu lijkt er ook een nieuwe episode in de oorlog in de Amsterdamse onderwereld: de moord op Nabil Amzieb. Dinsdag werd zijn verkoolde lichaam ge vonden, een dag later zijn hoofd. Brutaal, beaamt Van Gemert. „Wat er nu gebeurt: ze willen ge zien worden." Zo kan het blijk baar gaan in de wereld van de Mo cro-maffia. Binnen die 'maffia' kan bovendien sneller dan waar dan ook carrière worden gemaakt, geld worden verdiend. Jonge jon gens worden met een kalasjnikov in hun handen in één klap van kruimeldief huurmoordenaar. Ze maken het als Tony Montana. De politie staat voor een uitda ging. Hoe grip te krijgen op wat er in de hoofdstad gebeurt? Het is niet gezegd dat het nog erger wordt, dat ook op de moord op Na bil een meedogenloos antwoord komt. Van Gemert: „Soms is het ook genoeg geweest." Dat weet ook de jonge overval ler die zich even Tony Montana voelde. Hij bibberde toen agenten zijn kameraden in de boeien sloe gen. Bang als hij was voor een in val van de politie, sliep hij met zijn gezicht naar de deur en een pistool tegen zijn lijf aan. Het hielp niks: ook hij draaide uitein delijk de cel in. En Tony Montana ging ten onder door een kogelre gen, zoals zo velen in Amsterdam. VRIJDAG 11 MAART 2016 met koninklijke egards door Ellen van Gaaien President Hollande ontvangt de Delfts blauwe vaas van koning Willem-Alexander. foto Robin Utrecht door Carla van der Wal AMSTERDAM. Het afgesneden hoofd van Nabil Amzieb dat mid den op straat wordt achtergelaten, alligators die drugsgeld bewaken: dit is niet Hollywood, maar Amster dam. De stad waar keiharde crimi nelen hun slag slaan, geïnspireerd door films zoals Scarface, met Tony Montana als grote voorbeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9