Eerste hoogtepunt staatsbezoek: 8 NIEUWS Koningspaar bekeek de twee schilderijen die Frankrijk en Nederland samen hebben gekocht. Levenslang voor moord collega Praten ergernis in theaterzalen Mogelijk opzet bij crash band Springers in 't veld Met de naderende verkiezingen voor de Tweede Kamer nemen de spanningen tussen WD en PvdA toe. DEN HAAG. Spanning of niet, beide partijen houden vol dat ze de rit samen uitzitten. Ironisch genoeg is daarbij de splijtzwam asiel in eens een bindende factor. 'Als het kabinet valt, loopt de asielcrisis uit de hand'. Hij had zich de afgelopen twee weken anders voorgesteld, erkent Diederik Samsom. „Er was veel ge doe, maar ik kijk vooruit", ver zucht de PvdA-voorman. Gedoe is een understatement. In negen da gen tijd lagen PvdA en WD zeker twee keer op ramkoers. Eerst was er ruzie over hoe homoseksuele asielzoekers beschermd moeten worden, vervolgens botste het toen Samsom wilde komen met een voorstel om per luchtbrug vluchtelingen naar ons land te ha len. Steeds gaan de schermutselin gen over de manier waarop, niet over het einddoel. Klap op de vuurpijl vormde de voorpagina van De Telegraaf gis terochtend. Bij de bonje over het luchtbrugplan zouden de gekende driftkoppen Samsom en premier Rutte elkaar hebben toegeblaft dat het kabinet dan maar moest val len. „Anders ga je toch naar de ko ning?", zou Samsom hebben ge zegd. En Rutte in reactie: „Ga zelf naar de koning!" Een dag later weten de betrok kenen van gekkigheid niet hoe snel ze de rijen weer moeten slui ten. Samsom is ondubbelzinnig: „Een kabinetscrisis is niet aan de orde geweest." Verder wil hij niet reageren op de vermeende stennis, terwijl Rut te zelf ontkent. In de gangen van het Kamergebouw haastten ook andere ministers en staatssecreta rissen gistermiddag te zeggen dat van een kabinetscrisis 'nooit spra ke is geweest'. „Crisis? Gewoon rustig adem blijven halen", sust Asscher. „Kabinetten vallen altijd over kleinere zaken, zoals ooit het reiskostenforfait." Premiersver trouweling Edith Schippers is al even laconiek: „Ik had, zoals zo ve len, sowieso niet gedacht dat twee zulke verschillende partijen het Ook andere bewindslieden haasten zich te zeggen dat er 'nooit sprake was' van een kabinetscrisis zo lang samen zouden volhou den." Toch maakt de VVD zich zorgen over het 'roekeloze profile ren' van Samsom. Onberekenbaar, taxeren de liberalen de actie van Samsom die doorzette ondanks protesten van fractieleider Halbe Zijlstra en Rutte. Doe het niet, be zwoer iedereen vergeefs, want de onderhandelingen met Turkije moesten nog beginnen. Toen het plannetje nog dezelfde dag ont plofte in Samsoms gezicht, ebde het chagrijn bij de VVD snel weg. Intern is alles ook alweer gladge streken, bezweert men, al worden meer 'fratsen' van Samsom niet ge pruimd. Dus een kabinetsbreuk? Nee. Rutte wil nu wel eens een kabi- netsrit uitzitten, al was het maar om zichzelf de blamage te bespa ren als EU-voorzitter een demis sionair kabinet in eigen land te lei den. En voor de PvdA zijn de opi niepeilingen een wekelijks geheu gensteuntje dat een breuk nu de partij zou kunnen minimaliseren. Het is het ook niet waard, stelt een ingewijde. „We hebben de bed-bad-broodcrisis overleefd, be zuinigingen, de zorgcrisis en dan zouden we nu vallen over het tac tische moment waarop je komt met een plan over een luchtbrug? Kom op zeg..." Bovendien klinkt bij beide partijen een zeer ironi sche reden om in het zadel te blij ven: de vluchtelingencrisis. Nu deze internationale crisis immense proporties heeft aange nomen, willen de partijen dit kos te wat kost het hoofd bieden. „Als het kabinet vandaag klapt, heb je maanden geen beleid op de vluch telingencrisis", stelt een betrokke ne. „En dat terwijl we nationaal en in Europa de boel bijna op de rit hebben. Met een deal die steun heeft bij beide partijen." Hoewel de Franse president Franqois Hollan- de niet aan de trap van het vliegtuig stond, woensdagavond, zorgde hij voor een ontvangst met koninklijke egards van koning Wilem- Alexander en koningin Maxima. Per rijtuig, begeleid door een es corte te paard, reden ze gister morgen over de Champs-Elysées van de Are de Triomphe naar het Elysée, het presidentiële paleis. Nietsvermoedende toeristen ver gaapten zich aan het tafereel. Toch was het echte hoogte punt, na een onderhoud met Hol- lande, een bezoek aan het Louvre en het Frans/Nederland se project Maerten en Oopjen. Ei genlijk waren die twee schilde rijen het gesprek van de dag. „Die schilderijen waren toch eerst voor Nederland bedoeld en toen blokkeerden die gekke Fran sen die aankoop?", fluistert een deftige man in donker pak tegen zijn deftige vrouw, 's middags. „Nee, het was toch andersom?", antwoordt de dame in fraaie jurk. „En weet je wat die Rem- brandts samen hebben gekost? Volgens mij 160 miljoen!" De man kucht. „Nou dan moe ten we maar eens kijken of we ook nog wat op zolder hebben staan." Samen moeten ze lachen. Dan zwijgen ze want de koning en koningin lopen langs. De deftige man en dito vrouw zijn twee van de honderden Ne derlanders die zijn uitgenodigd om Willem-Alexander en Maxi ma te begroeten in Parijs. Die be groeting bestaat vooral uit han den schudden, waarna nog een kort moment over is om met sommige Nederlanders te pra ten. De dresscode is 'donker pak en middagjapon'. Maxima lacht, straalt en praat, Willem-Alexan- der praat. Die ochtend wordt met meer eerbied gesproken over het paar Maerten en Oop jen. De koning en de koningin Een rechtbank in het Duitse Mün- ster heeft gisteren een man tot le venslang veroordeeld omdat hij met een cementwagen zijn collega heeft doodgereden. De man (59) reed in juli 2015 in Gronau met de betonmolen over de auto van het slachtoffer (49) omdat hij dacht dat deze iets met zijn vrouw had. De politie dacht eerst dat het om een ongeval ging. Maar toen duide lijk werd dat de twee al langer ru zie hadden, kwam de ware toe dracht aan het licht. Het slachtof fer stond bij zijn auto toen de da der met de cementwagen kwam aanrijden. Op het laatst stuurde hij de kolos naar rechts waardoor hij over zijn collega reed. Schouwburgbezoekers ergeren zich tijdens de voorstelling het meest aan mensen die er door heen zitten te praten en mobiel tjes die afgaan. Ook late binnenko mers en lange mensen die het zicht op het toneel belemmeren, zorgen voor irritatie. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van het tv-programma Volle Zalen van AVROTROS, dat op 17 maart be gint. De meeste mensen (64 pro cent) vinden theaterkaartjes duur, maar slechts 8 procent noemt de tickets te duur. Driekwart van de ondervraagden vindt het terecht dat er staande ovaties worden gege ven. Het onderzoek bestond uit een steekproef onder 525 mensen. Het dodelijke ongeval in Zweden waarbij de vier leden van de Britse indierockband Viola Beach om kwamen, was mogelijk opzet van de bestuurder van hun auto. Vol gens de krant Aftonbladet is op vi deobeelden van vlak voor het onge val te zien hoe de auto twee ande re inhaalt voor een geopende brug en gas geeft om door de slagbo men te rijden. Op de beelden van 13 februari is te zien hoe de auto van de band eerst afremt, omdat de brug is geopend voor een passe rende olietanker. Daarna versnel de de auto en reed door twee slag bomen, waarna de auto de geo pende brug raakte en 30 meter naar beneden in het water viel. Diederik Samsom en Mark Rutte. foto Dirk Hol door Frank Renout Ontvangst MÜNSTER AMSTERDAM SÈODERTÈALJE DRONTEN. De koeien van het Aeres Praktijkcentrum in Dronten waren gis teren de eerste grazers die dit jaar de wei in mochten. Toen de vijftig die ren het weidegras roken, was er geen houden meer aan. Het is een ritueel dat zich normaal gesproken in april voltrekt, maar door het goede weer konden de stallen eerder open. Bij het praktijkcentrum leren studenten hoe ze moeten werken in de landbouw, foto Remko de Waal/ANP Vluchtelingencrisis voorkomt val van kabinet Rutte door Tobias den Hartog en Jan Hoedeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8