Foodtruckfestival op Brouwersdam Wethouder: Gemeente móest wel ingrijpen bij bouwbedrijf VDL Gedaantewisseling moet Schoondijke nog aantrekkelijker maken ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Van een dorp met doorgaand verkeer tot een parel langs de N61dat is de missie van de dorpsraad Schoondijke. f mendij*0 <*Terneuzejl Over twee jaar moet het zo ver zijn: dan heeft Schoondijke een gedaantewisse ling ondergaan. Het dorp is sinds de aanleg van de N6t verlost van doorgaand verkeer waardoor het centrum opnieuw ingericht kan worden. De rotonde verdwijnt en er komt meer groen. Voor de dorpsraad is dat een re den om de herinrichting nog bre der te trekken en het hele dorp on der de loep te nemen met een dorpsvisie. Een groot voordeel is al dat Schoondijke niet krimpt of vergrijst en van alle faciliteiten voorzien is. „Dat moeten we vast houden", zegt Peter Seen van de dorpsraad. Hij is een van de zeven leden die het dorp op de kaart wil zetten. „We willen ook een klank bordgroep zijn", vult Jürgen Wil lemsen aan. „We hebben nage dacht over wat belangrijk is en dat delen we met de rest van het dorp. Ook de gemeente wil graag weten wat wij willen." Vijf speer punten zijn daaruit voortgeko men: verbeteren van woongelegen heid, behoud van recreatie, onder wijs, winkels en horeca en de so ciale samenhang uitbreiden. Jürgen: „Je moet de vijf punten sa men zien. De school is belangrijk, maar recreatie is dat bijvoorbeeld ook. In sommige dorpen is geen school, in andere weer geen bak ker of slager. Hier is veel, daar heb ben we het mee getroffen." In de huidige samenstelling is de dorpsraad nu twee jaar actief en heeft bewust leden in verschil lende leeftijden. „Zo werd er gesig naleerd dat er een tekort is aan doorstroomwoningen. Toen zei een ouder lid van de dorpsraad dat senioren ook moeite hebben met het vinden van een senioren woning of appartement", vertelt Jürgen. „De dorpsvisie is daardoor Ook toeristen moeten Schoondijke in de toekomst meer op gaan zoeken, als het aan de dorpsraad ligt nooit helemaal af, het is een dyna misch document", zegt Peter. Er wordt goed geluisterd naar de in woners. Sterker nog: de dorpsraad zoekt mensen zelfbewust op. Ver gaderen doen ze iedere maand er gens anders, bij verenigingen of bedrijven. Sinds dienstencentrum de Moaneblusser dicht is, omdat de eigenaar van het pand ermee is gestopt, maakt de dorpsraad van een nood een deugd. De raad no digt zichzelf overal uit. „Iedereen reageert daar positief op en we zien meteen wat er overal ge beurt", zegt Jürgen. Nieuwe inwoners worden ook meteen betrokken bij het dorp. Ze krijgen sindskort een kistje met al lerlei producten en informatie uit de buurt. Ook toeristen moeten Schoondijke meer op gaan zoe ken, als het aan de dorpsraad ligt. Jürgen: „Bijvoorbeeld een fietsrou te door het dorp. Nee, we zitten niet in de dorpsraad om achter over te leunen." BROUWERSDAM. Foodies die vo rig jaar het foodtruckfestival op de Brouwersdam teleurgesteld uit hun agenda schrapten, kun nen opgelucht ademhalen: dit jaar gaat die wel door. Alleen dan met andere organi satoren. Inspiratiecentrum Greve- lingen, Beachclub 't Gorsje en musicus Henk Schoof vonden het zo jammer dat de vorige po ging strandde, dat ze samen de handschoen oppakken. Op een veiligere plek dan pal aan zee: het grasveld achter het inspiratie centrum. Dit keer kan niets mis gaan, verzekert Jorne Kap van het inspiratiecentrum. „Er zit nu iemand bij met verstand van gro te evenementen, die bovendien werkt op het gebied van veilig heid." Onder de naam Smaak aan Zee staan er 17,18 en 19 juni dertig foodtrucks op het gras veld. Misschien worden dat er zelfs nog meer. „De aanmeldin gen stromen binnen." Vanuit de retrotrucks worden eilandse specialiteiten verkocht, maar ook sushi, sapjes en churros. Om de festivalsfeer com pleet te maken is er live muziek: op vrijdag van een dj, op zater dag van 'swingende bands' waar onder Way Beyond en op zater dag is er jazz. Eigenaar Jan van de Luyster kreeg vorige week een brief waarin stond dat hij na negentien jaar mo gelijk weg moet uit zijn loods aan de Molenstraat. Zijn bedrijfsactivi teiten zijn volgens het bestem mingsplan daar niet toegestaan. Raadsleden bleken de brief op ver schillende wijze te hebben geïnter preteerd. Volgens onder meer CDA en PvdA is er niet veel aan de hand: Van de Luyster zou im mers nog de mogelijkheid hebben over de situatie in gesprek te gaan. Andere raadsleden lazen de brief anders. Van de Luyster ook. „Vol gens mij is het duidelijk: ik moet weg." Ploegaert bestrijdt dat. „Zo 'Als de eigenaar een verzoek tot legalisatie doet, kunnen wij kijken wat er mogelijk is' Peter Ploegaert wethouder ver is het nog niet. Als de eigenaar een verzoek tot legalisatie doet, kunnen wij kijken of dat mogelijk is." Van de Luyster ziet er weinig heil in. „We hebben eerder gepro beerd het bestemmingsplan te ver anderen, maar toen ving de ge meente bot bij de Raad van State. Dezelfde weg nog eens inslaan, lijkt me kansloos. Maar ik snap het wel: dan kunnen ze bij de ge meente natuurlijk zeggen: we heb ben het geprobeerd, ons valt niets te verwijten." Van de Luyster heeft vier we ken de tijd gekregen om een ziens wijze in te dienen. Hij gaat bin nenkort in gesprek met wethou der Ploegaert. VRIJDAG 11 MAART 2016 Dorpsraadsleden Peter Seen (I) en Jürgen Willemsen (r) hebben grote plannen met Schoondijke. Jürgen: „We zitten niet in de dorpsraad om achterover te leunen." foto Camile Schelstraete Dorpsraad is op stoom door Sophie Stockman door Wendy Wagenmakers door Martijn de Koning SLUIS. B en W in Sluis kunnen niet anders dan handhavend optreden bij bouwbedrijf VDL in Retranche- ment. Buren hebben daar om ge vraagd, en dan kan het college niet anders dan ingrijpen. Dat zei wet houder Peter Ploegaert in een com missievergadering van de Sluise ge meenteraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84