De acties van de ECB raken de burgers direct in de portemonnee. En dat is niet altijd gunstig. Vijf vragen wat deze renteverlaging voor u betekent: NIEUWS 7 IWat betekent Moet ik nu Blijft er nog wat Ik kan wel dit voor mijn die hypotheek van mijn goedkoper spaarrekening? afsluiten? pensioen over? lenen? Wat moet ik met mijn spaarrekening? k afsluiten? pensioen over? lenen? spaargeld doen? UJ Weinig goeds. De rente gaat weer verder naar beneden en dat zal doorwerken op de spaar- rente. Wie zijn geld vast wil zetten, krijgt nu al minder dan procent. En die rente kan nog verder zakken, waarschuwden ABN AMRO en Rabobank al eerder dit jaar. Zelfs o procent wordt niet uitgesloten. En dan te bedenken dat de banken al langer klagen dat de spaarrente eigenlijk te hoog is. Want geld lenen en dat doorlenen is voor de banken veel goedkoper dan spaargeld beheren en dat uitle nen. Maar spaarders zijn vaak ook klanten die andere produc ten afnemen, dus wat ze aan de ene kant verliezen, maken ze aan de andere kant meer dan goed. Een schrale troost, de ECB heeft geen plannen om de rente verder te verlagen. Maar Draghi zei ook meteen dat ze voorlopig niet omhoog gaat. Dus is het doorbijten voor de spaarders. De hypotheekrente was nog nooit zo laag. En zal waarschijn lijk nog wat verder dalen. Al met al een goede tijd om toe te slaan voor de huizenkoper. Ook mensen die al een hypo theek hebben, profiteren. Over- sluiten en rentemiddeling is vaak voordelig. En dat doen mensen ook massaal. Het is al zo populair dat er her en der al wachtrijen zijn bij de banken. De populariteit is logisch. Ook met een eventuele boeterente kan de hypotheekbezitter tien tallen tot wel honderden eu ro's per maand besparen. Gra tis geld dat aan andere zaken besteed kan worden. En de klant kan lekker lang van de la ge rente genieten. De rente twintig jaar vastzetten kan al vanaf 2,65 procent. En voor tien jaar vast liggen de beste tarie ven al onder de 2 procent. Dat zijn percentages die een paar jaar geleden nog ondenkbaar waren. Geen wonder dus dat lang vastzetten van de rente steeds populairder wordt. Ja dat wel, maar de lage rente is dramatisch voor de pensioe nen. De kans dat er volgend jaar gekort moet worden, neemt verder toe. De pensioen fondsen moeten namelijk reke nen met rendementen die afge leid zijn van de rente. Hoe la ger de rente, hoe lager het ren dement op de beleggingen. Minder rendement betekent minder vermogen, en dat ver taalt zich in lagere pensioenen. Dat gebeurde een paar jaar gele den al bij een aantal fondsen, maar nu dreigen ook grote fondsen als ABP in de proble men te komen. Hoe hoog de kortingen uitvallen, is per fonds verschillend. Bij een fonds als ABP zal het eerder over procenten of nog minder gaan. Maar zuur blijft het. „Ne derlandse gepensioneerden en mensen die pensioen opbou wen, betalen in feite de reke ning van het beleid van de ECB", vat de Pensioenfederatie, de brancheorganisatie van de pensioenfondsen, het pro bleem daarom samen. Ja, de rente is laag en er is geld in overvloed bij de banken. Al leen geven de banken het maar mondjesmaat uit. Tegenover el ke euro die ze uitlenen, moe ten ze vier of vijf cent in kas houden. En ze hebben al moei te genoeg hun eigen kas te vul len. Bovendien is de kans groot dat ze straks nog meer geld moeten aanhouden tegenover elke lening. Die onzekerheid maakt de banken terughou dend, wat te zien is bij de hypo theekverstrekking. Dat gebeurt al steeds vaker via pensioen fondsen en verzekeraars. Zij hoeven zich aan minder stren ge regels te houden. Banken willen daarom meer ze kerheid dat een lening wordt terugbetaald. Onzekere lenin gen verstrekken ze liever niet. Want wanbetaling doet een aanslag op de kas van de bank. Nu geld lenen voor de banken goedkoper wordt en oppotten nog duurder, zou het gemakke lijker moeten worden om een goedkoop krediet te krijgen. Maar zolang banken moeite houden hun reserves aan te vullen, zullen ze terughou dend blijven. De lage rente zorgt voor dilem ma's. Sparen biedt zekerheid, maar nauwelijks rendement. Beleggen in aandelen levert een hoger rendement op, is de algemene stelregel. Maar beleg gen in aandelen is iets voor de lange termijn. Op de korte ter mijn is het riskant, want de beurzen vliegen net zo hard omlaag als omhoog. Alleen al de eerste weken van dit jaar gingen beurzen wereldwijd tientallen procenten onderuit. En waar moet je in beleggen? In Nederlandse aandelen, of juist in Japanse of Braziliaanse? Wie wil beleggen, moet zich in elk geval goed oriënteren. Spreid goed, een deel in vast goed, een deel in obligaties en in aandelen. En spreid je risi co's over de wereld. Schulden aflossen met spaar geld is vaak een goed alterna tiefvoor sparen. De bespaarde rente is vrijwel altijd hoger dan de gederfde spaarrente. Als het aan Draghi ligt, gaan consumenten het geld juist uit geven. Dat zorgt weer voor extra economische groei en daar profiteert iedereen van. En als de spaarrente onver wacht toch negatief wordt, is de oude sok nog altijd een alter natief. VRIJDAG 11 MAART 2016 VK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7