BZZB wint slag om antihagelkanonnen 'Doe Zeeland niet op slot voor zonneparken' Zeeland is een gatenkaas Ziekmelding Al 40 procent van de kinderen in 2 ZEELAND Muziekles is op veel basisscholen een ondergeschoven kindje. Dat moet anders, vindt minister Bussemaker. water, specialist Water ontharders COMMENTAAR Jaap Gelok slaat groot alarm. De burgemeester van Borsele ziet dat drugssmokkelaars hier vrij spel hebben. Gelok is voorzit ter van het overleg van gemeenten, justitie en politie over de havens. Hij weet wat er speelt. De burgemeester schetst een uiterst somber beeld, mede ingevuld door vissers en sportvissers. Er is gewoon te weinig mankracht. Zeeland is een gatenkaas. Ge lok veegt de vloer aan met de plannen van minister Ard van der Steur van Veiligheid en Justitie. Die was hier onlangs nog op be zoek. Hij kondigde toen een slimmere aanpak aan van de strijd te gen drugscriminaliteit. Allemaal mooi, maar Gelok is er niet van onder de indruk. Hij constateert bijvoorbeeld dat met de schaalver groting van de politie veel blauw uit Zeeland is verdwenen. Het Jaap Gelok is niet onder de indruk van de 'slimme' aanpak van de drugssmokkel Zeeuwse VVD-Kamerlid André Bosman wil zijn minister kenne lijk niet laten vallen. Want hij sputtert wat tegen. Niet erg over tuigend. Bosman zoekt zijn heil in kennisuitwisseling en flexibele techniek. Ook zijn argument dat er nog wel wat Zeeuwse agenten van ander werk kunnen worden afgehaald, is gemakkelijk te weerleggen. Rond de smokkel van drugs zit zware criminaliteit. Het is naïef te denken dat die de Zeeuwse bevolking nooit zal raken. Alleen al daarom is het zeer goed dat Gelok zo duidelijk stelling neemt. De uitspraak valt uit in het voordeel van de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZ ZB), die de zaak had aangespan nen. In de ogen van de stichting tasten de apparaten de natuur- Borsele moet onderzoek doen naar de invloed van antihagelkanonnen op de natuur waarden in de Zak van Zuid-Beve land aan en bovendien is de wer king ervan niet wetenschappelijk aangetoond, aldus de BZZB. Hoewel de rechter vindt dat be drijfsbelangen en het ontbreken van gezondheidseffecten zwaarwe gende argumenten zijn om het ge bruik van de schokgolfgenerato ren toe te staan, tilde hij zwaarder aan het feit dat de gemeente Borse le naliet de natuurwaarden van de Zak van Zuid-Beveland in kaart te brengen. Bovendien is in de ver gunningen niet vastgelegd wan neer en hoelang de kanonnen mo gen worden gebruikt. Dat is vol gens de rechtbank ook lastig om dat hagelbuien nu eenmaal geen klok kunnen kijken, maar tegelij kertijd kan ook niet goed worden vastgesteld wat het effect op de na tuur is. De gemeente moet dan ook een 'serieus onderzoek' doen naar de invloed van de anti-hagel- generatoren op de natuur. Ook wil de rechter dat Borsele bekijkt of het zogeheten stille anti-hagel- kanon een goed alternatief is. In geluid scheelt dat maar liefst 36 de cibel. Uit een onderzoek dat de rechtbank zelf heeft laten uitvoe ren bleek dat de stille variant mo menteel het beste is. De gemeente, die overigens nog in hoger beroep kan gaan te gen de uitspraak, krijgt zes maan den de tijd om het onderzoek te doen. De 'oorlog' over het gebruik van antihagelkanonnen in Borsele duurt inmiddels al tien jaar. Almanak Pijntje hier, snotje daar. Beetje misse lijk. Kramp in de buik, steken in de zij of in het hoofd. Het repertoire dat haar vijftienjarige zoon 's ochtends af draait als zij hem wekt om hem rich ting school te bewegen, is eindeloos. Lang niet altijd neemt ze hem serieus, maar al met al heeft ze hem afgelo pen winter toch al wat keren moeten afmelden. Dat zal vanaf nu anders zijn, hoopt ze na de laatste ziekmel ding. Rillend van de koorts en kreu nend van de spierpijn perste hij het er in alle eerlijkheid uit: „Nu weet ik dat alle keren dat ik me hiervoor ziek heb gemeld, niet echt waren." Toestemming voor restaurant Paul en Henriëtte van Ta- tenhove van hotel-restau rant Zeeland in Tholen mo gen van de gemeente een tijdelijk pop-up-restaurant openen bij de haven. Het college heeft een omge vingsvergunning verstrekt. Het restaurant komt in een voormalige palingloods aan de Contr' Escarpe. Het initiatief hangt samen met de festiviteiten van 650 jaar Tholen. Het is de be doeling dat het tijdelijke etablissement op Konings dag wordt geopend. Het blijft een jaar open. Aanmelden voor proef met afval Kapelle is op zoek naar huishoudens die mee wil len doen aan een proef met afvalscheiding. Bij het pro ject 100-100-100 is het de bedoeling dat honderd huishoudens honderd da gen lang honderd procent (rest)afvalvrij leven. Wie in de gemeente Kapel le woont en gebruik maakt van een eigen rolcontainer kan zich nog aanmelden tot 28 maart via de site: kapelle.100-100-100.nl. ARM-27 gaat net geen kopje onder De ARM-27 drijft weer. De hoogaars (1932) zonk woensdagmiddag naar de bodem van de Museumha ven in Zierikzee. Het lekke schip wordt met drie pom pen drijvende gehouden. De grootste pomp was uit gevallen, vertelt stichtings voorzitter Jaap Verwest. „En die twee kleintjes red den het niet alleen." Bij laag water gisterochtend werd het leeggepompt. Zonne-energie £nj ot/j iMdfór! Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl „Veel prima projecten dreigen nu de ijskast in te moeten, om dat de provincie enkele jaren wil wachten, tot de nieuwe Energie Kansenkaart voor de Omgevings visie voor Zeeland in 2018 gereed zal zijn", aldus D66-Statenlid Rutger Schonis. Provinciale Staten bespreekt vandaag de herziening van het Omgevingsplan dat tot 2018 geldt. Daarin staat dat grootscha lige zonneparken alleen zijn toe gestaan in gebieden binnen de begrenzing van bestaand be bouwd terrein. „Dit biedt op kor te termijn voldoende mogelijkhe den voor opwekking van zon ne-energie", is in het Omgevings plan te lezen. D66 wil voorko men dat de provincie op slot gaat voor nieuwe initiatieven voor zonneparken. Schonis: „Om de doelstelling voor het opwek ken van duurzame energie in 2020 respectievelijk 2023 te beha len is haast geboden. Een plan procedure duurt snel een half jaar of langer. Door reeds opge starte initiatieven te laten wach ten tot 2018, laat Zeeland kansen liggen om bij te dragen aan de klimaatdoelstellingen." Vrolijk trom melen en fluiten de kleu ters van de Frans Naereboutschool in Vlissingen erop los. De school werkt aan de hand van de onderwijsme thode Kunstkabinet samen met externe partners zoals de Zeeuwse Mu ziekschool en muziek- vereni- door Luc Oggel HEINKENSZAND. Negen Borselse fruittelers hebben onterecht een vergunning voor gebruik van een antihagelkanon gekregen van de gemeente. Dat heeft de rechtbank in Middelburg bepaald. Tip? redactie@pzc.nl THOLEN KAPELLE ZIERIKZEE Omdat duurzaam onze passie is Duurzame technieken Wathout www.dt-walhout.nl Annie M.G. Schmidtlaan 52 4481 DS Kloetinge info@dt-walhout.nl +31 (0)6 -10 97 67 66 4 Er zit muziek door Ondine van der Vleuten middelburg. De D66-fractie in Provinciale Staten vreest dat de aanleg van zonneparken in Zee land vertraagd wordt. Juffrouw Laura zet de toon in groep 1 /2 van de Frans Naere boutschool in Vlissingen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76