Speelgoedpistool kan dod Meeste Aziatische massagesalons bieden ook 'happy ending' aan 'Nieuwe vluchtroutes meteen afsnijden' NIEUWS 5 voor hun zoontje ko pen." Kraaijkamp wijst op een an dere ontwikkeling: „In april vervalt ook de verplichting dat een onklaar gemaakt wapen als zodanig her kenbaar moet zijn. En ook die wapens zijn vrij verkrijgbaar." Enkel omdat er een CE-keurmerk op staat, mag levensecht wapentuig als speelgoed vrij worden ver kocht en gebruikt door kin deren van 3 jaar en ouder. „Maar er is een bedrijf ge naamd China Export, afge kort CE, dus waterdicht is deze regel ook niet." Bedrijfsleider Edwin Teunis- sen van wapenhandel Hes van Zweeden krijgt veel vragen over de balletjespistolen die hij ver koopt. „We verkopen er zo'n vijf per week. Aan jongeren verkopen we niet. Onder de 18 kom je onze winkel niet in. En daarnaast is hier veel meer toezicht dan bij de Blokker, die dit ook zou mogen verkopen." Teunissen heeft zelf het oranje A4-tje opgesteld met daarop de extra waarschuwing. „We zijn hier mannen van de praktijk en met gezond verstand. Als iets van de overheid mag, moet het nog wel goed geregeld zijn. Het was vreemd dat Nederland een uitzon deringspositie had. Wij waren de één van de eersten die dit speel goed verkochten, maar we hebben er nog wel even over getwijfeld." Kraaijkamp juicht toe dat er nu een waarschuwingscampagne is gestart. Hij pleitte daar eerder al voor: „Nederlanders zijn niet ge wend om met wapens om te gaan, ook niet met nepwapens. Een Ne derlands kind zal op iemand rich ten en schieten, kinderen in ande re landen leren dat dat niet mag." De versoepeling van de wapenwet geving is onder meer een gevolg van de lobby van airsoft spelers. Airsoft is een spel waarbij deelne mers op elkaar schieten. Wie in Nederland een airsoftwapen wil kopen, moet een lidmaatschaps pasje van een vereniging en een verklaring omtrent het gedrag overleggen. Kraaijkamp: „De wapenlobby is erg sterk. Gemiddeld heeft ie mand die in de Ardennen oorlog je gaat spelen voor 10.000 euro aan uitrusting bij zich. Kan je na gaan hoeveel geld daarin omgaat. Ons dienstwapen kost tegenwoor dig nog maar 260 euro per stuk." Het balletjespistool is contant be taald en gaat mee zonder enige vorm van legitimatie. Het is ontra- ceerbaar. Het geldt als speelgoed. Wie jonger is dan 14 jaar mag hier legaal cowboytje mee spelen op straat. Voorheen kochten vakantiegan gers deze balletjespistolen vooral in Zuid-Europese landen. Op Schiphol liep een waarschuwings campagne die reizigers er op atten deerde dat ze met een nepwapen in hun koffer op het punt stonden een misdrijf te begaan. Door een wijziging in de regelgeving mo gen de balletjespistolen - zeer te gen de zin van de politie - sinds 2014 ook in Nederland worden ver kocht. Wapenexpert Frans Kraaij kamp van de politie Oost-Neder land: „We hadden in Nederland de strengste wapenwetgeving in heel Europa. Maar door Europese regelgeving voor speelgoed is de landelijke wetgeving terzijde ge schoven." Wie ouder is dan 14 en één stap over de drempel van de wa penwinkel het pistool uit het doos je haalt, pleegt een misdrijf- geen overtreding. Ook bestaat het risico dat een politieagent het stuk speel goed verwart met een echt wapen en zelf een echt wapen trekt. Deze waarschuwing staat ook op het knaloranje A4-tje dat de Arnhemse 'speelgoedhandelaar' meegeeft. In de veiligheidsinstruc ties staat in regel 4 vrij vertaald: 'De politie zal denken dat u een echt wapen heeft en zal zo in het ergste geval op u schieten'. Kraaijkamp: „Dit is een één op één kopie van een echt wapen. Het is perfect geschikt om iemand mee te bedreigen. Hiermee haal je zonder handtekening geld van de bank. Bedreig je iemand bij een geldautomaat? Dan pint die zon der meer 100 euro extra. Niemand neemt het risico. Zelfs bij daglicht 'Bedreig je iemand met zo'n ding? Dan pint hij zonder meer 100 euro extra voor je' zie je pas dat het nep is als je het in handen hebt. Je mag van een agent niet verwachten dat hij zich afvraagt of het plastic is of niet." Kraaijkamp haalt er ter vergelij king een echte Walther P99Cf bij: het dienstwapen van de Neder landse politie. Zelfs een getraind oog heeft moeite in één oogopslag het verschil te zien. De replica is zo goed dat zelfs de patroonhou der van het balletjespistool in het echte vuurwapen past. „We komen dit vaak tegen. En het wordt alleen nog maar erger", voorspelt de wapenexpert. „Ga maar eens kijken bij de wapenhan del. Plenty vaders die zo'n ding De uitkomst is voor burgemees ter Ahmed Aboutaleb aanleiding om de controles voort te zetten en uit te breiden, schrijft hij in een brief aan de gemeenteraad. De politie komt in actie zodra er aanwijzingen zijn dat er sprake is van illegaal handelen in een sa lon. Er zijn geen aanwijzingen dat vrouwen gedwongen worden om in deze salons te werken. Afgelopen najaar zijn elf mas sagesalons in Rotterdam gecon troleerd. Die werden uitgekozen omdat er bij de politie al vermoe dens bestonden over illegale pros titutie. Bij zes massagesalons heeft de politie mysteryguests in gezet. Zij deden zich voor als klanten en vroegen om een gewo ne massage. In vijf van de zes ge vallen werden er tijdens de mas sage alsnog seksuele handelingen aangeboden. Vijf massagesalons zijn be zocht door een team van het Ne derlands Forensisch Instituut (NFI). De mannen in witte pak ken gingen op zoek naar sperma sporen. Negen van de tien salons die in de fout gingen, zijn door de gemeente drie maanden geslo ten. Eén salon heeft een boete ge kregen na onderzoek van de in spectie SZW, de vroegere arbeids inspectie. Uit een onderzoek van de nationale politie naar de posi tie van Chinese masseuses in massagesalons, bleek al in 2012 dat de vrouwen daar vaak ex treem lange werkdagen maken en dat ze vaak zeven dagen in de week werken. Daar staat een ex treem lage betaling tegenover. Veel vrouwen bieden 'happy endings' aan bij een massage om rond te kunnen komen. BRUSSEL. Europa is uiterst alert op de opening van nieuwe aanvoer- routes voor vluchtelingen, nu de belangrijkste via Macedonië sinds kort dicht zit. Vooral Italië wordt scherp in de gaten gehouden. Dat land, met zijn enorme zeegrens, loopt zowel risico van uit Turkije (via Griekenland en Al banië) als bij beter weer volgende maand opnieuw vanuit Libië. „De smokkelaars verdienen hun geld op routes die niet open zouden moeten zijn", aldus staatssecreta ris Klaas Dijkhoff van Migratie in Brussel. „We moeten daar goed op letten en meteen reageren." „Een eventuele nieuwe route snij den we direct af', aldus ook zijn Duitse collega van Binnenlandse Zaken Thomas de Maizière. Intussen zet Europa alles op al les om Griekenland te ontlasten, waar nu al zeker 30.000 vluchtelin gen zijn gestrand. Woensdag keur den de lidstaten een hulpplan goed van voorlopig 300 miljoen euro. Ook de spreiding van via Griekenland gearriveerde asielzoe kers over de rest van Europa moet nu snel omhoog. „Naar 6.000 per maand", aldus Europees commis saris Avramopoulos. Dat is ambiti eus, want sinds vorig najaar zijn - op een beloofd aantal van 160.000 - 885 asielzoekers herplaatst. VRIJDAG 11 MAART 2016 door Harold Schuil ARNHEM. 'Wilt u er een tasje bij?' Voor 28,95 euro - én 20 cent voor een tasje - loop je zo de winkel uit met een levensechte replica van een Walther P99 - hetzelfde wa pen dat James Bond én de Neder landse politie gebruiken. Frans Kraaijkamp wapenexpert Een balletjespistool is niet te onderscheiden van de authentieke Walther P99Q die de Nederlandse politie als dienstwapen gebruikt, foto's Rolf Hensel/Dreamstime door Nadia Berkelder ROTTERDAM. Bij Aziatische massa gesalons in Rotterdam wordt op grote schaal illegale prostitutie be dreven. Bij een steekproef door de politie bleken in tien van de elf massagesalons seksuele handelin gen te worden verricht. door Frans Boogaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5