2 I IINNEN 0 TIPS NIEUWTJES Moused ca ring Bij cle voorjaarsschoonmaak denk je vooral aan kasten uitmesten en matten kloppen. Maar sommige mensen geloven in een alternatieve voorjaarsschoonmaak. Op pad met 'houseclearer' Juno Burger, die een huis ontdoet van 'onreine energie'. tekst pam van der veen i foto'sshody careman Als ergens veel spanningen zijn geweest, dan kunnen die blijven hangen Tweede leven voor oude olievaten 3D behang verhult foutjes in de muur IManlen vormen levend schilderij Overal heb je 'mannetjes' voor. Ook voor de 'spi rituele schoonmaak' van je huis. Juno Burger is zo'n 'mannetje'. Naar eigen zeggen heeft hij al duizenden panden 'energe tisch gereinigd'. Als ervaren 'house clearer' weet hij als geen ander hoeveel invloed een energieversto ring in de ruimte kan hebben. „Als er veel emotionele spanningen zijn geweest op een plek, zoals angst of verdriet, dan kunnen die blijven hangen," zegt Burger. „Die span ning onttrekt vervolgens energie aan de omgeving, voedt zich er als het ware mee. Hoe langer dat duurt, hoe lager het energieniveau in de ruimte, tot die uiteindelijk va cuüm is, ofwel energetisch dood." Ook de energie van de bewoners neemt dan af, gelooft hij. „Buitens huis zijn ze levenslustig, maar thuis lopen ze als het ware leeg." Vaak ontstaan dan psychische of licha melijke klachten, zegt Burger, of problemen van financiële of relatio nele aard. Slecht slapen is ook een typisch symptoom. Liesbeth van Woerkens (40) en haar gezin zijn vorig jaar zomer verhuisd. Naar een idyllisch dijk- M huisje, prachtig gelegen in het groen. Maar sinds ze er wonen, slapen zij en haar man slecht. Ook heeft Liesbeth het gevoel dat ze moeilijk tot dingen komt. „Ik voel passiviteit in m'n leven, ik bruis bepaald niet van inspiratie en creativiteit. Mis schien kom het doordat ik instort na een drukke tijd, maar ik heb het idee dat het ook het huis kan zijn. Met de verbouwing hebben we de vorige bewoonster er weliswaar vi sueel uitgewerkt, maar er klopt nog steeds iets niet." China Dus belde Liesbeth Juno Burger voor een schoonmaaksessie. Onder het mom van 'baat het niet, dan schaadt het niet', maar ook omdat ze gelooft in 'levensenergie' in een ruimte. In China is er een woord voor, chi, en is het energetisch laten reinigen van je woning of kantoor de normaalste zaak van de wereld. Net als in andere Aziatische landen overigens, zoals het boed dhistische Thailand. Juno ervaart het huis van Liesbeth als 'te passief'. „Te weinig chi," con stateert hij. „Daardoor kun jij hier niet opladen en lekt je energie weg. Een batterijprobleem als het ware, waardoor jullie als nieuwe bewo ners een valse start maken." Met zijn wichelroede, een dun kope ren staafje, laat Juno zien hoe het werkt. „Kijk, hier in de woonkamer kan de chi vrij elijk door de ruimte bewegen. Dat zie je aan de rustig me anderende wichelroede. Maar in de keuken..." Voor het aanrecht staat hij stil, het staafje in zijn hand draait onheilspellend snelle rondjes. „Hier is sprake van een 'vortex', een plaats waar de energie wordt weggezo gen. Voel maar hoe koud het ook is. Er is hier een berg verdriet blijven hangen." Dan loopt hij de slaapkamer in. „Dit is een plek waar meestal van alles aan de hand is. Waar je veel tijd doorbrengt, droomt, dingen verwerkt, ruzies uitvecht met je partner. En niet alleen jullie, maar ook alle generaties bewoners voor jullie. In een kamer als deze kan het bed maar op één manier staan, iedereen in de historie van dit huis heeft zo geslapen. Energetisch ge zien is het alsof je elke nacht op een vies matras gaat liggen, in de emotionele spanningen van de vo rige bewoners." Juno houdt de wi chelroede boven het bed, die weer als een razende begint te cirkelen. „Niet zo gek dat jullie hier onrustig slapen," zegt hij. Psycholoog Is er nog hoop voor het huis van Liesbeth? Juno kan haar geruststel len. „Er is te weinig chi, maar het kan veel erger. Ik heb eens een huis in Aerdenhout gecleard, waar naar mijn gevoel iemand had gewoond met suïcidale gedachten. Toen ik dat de huidige bewoonster vertelde, schok ze zich rot. Haar dochter van 7 had al een paar keer gezegd dat ze het leven niet meer leuk vond, dat ze wilde dat het stopte. En psy choloog had haar binnenstebuiten gekeerd, maar geen aanwijzingen kunnen vinden. Bleek dus dat het meisje oude spanningen uit het huis oppikte en die verwarde met haar eigen emoties." De woning van Liesbeth zal hij zon- vrijdag II maart 2016 GO De nieuwe collectie 3D muurbekle ding Enigma van Arte is geperst met een speciale techniek, die thermo- forming heet. De vormen zijn met warmte in het textiel geperst. In de collectie zitten hoekige, geometri sche blokjes, een damastmotief en een tegelpatroon in verschillende kleuren. Deze muurbekleding (219 euro per meter) zorgt voor een be tere akoestiek en verbergt schoon heidsfoutjes in de muur. Een schilderij van levende planten, dat is LivePicture van Mobilane. Dit nieuwe systeem - dat je vanaf 495 euro kunt kopen - bestaat uit een aluminium frame waarin je kamerplanten in een speciale cassette klikt. Er zit een waterreservoir in, waaruit planten vier tot zes weken kunnen drinken en datje zelf makkelijk kunt bijvullen. LivePicture is wa- U j -'■V'P-*. Apt tfterdicht, heeft geen stroom nodig en is gemakkelijk op te hangen. Meer info: mobi lane. nl. Ooit waren ze bedoeld voor de opslag van olie, maar nu zijn ze een origineel meubel voor in de tuin. Deze C-Bar- rels zijn olievaten die in el kaar zijn geperst. Je kunt ze, met de bijbehorende houten pootjes of een zit kussen, gebruiken als design-bijzettafel of tuinstoel. Ze zijn voor 129 euro in ver schillende kleuren te koop op tuinmeube len.nl. En omdat ze zijn gemaakt van echte olievaten, zijn ze geen van alle het zelfde. HEEFT MIJN HUIS WELGENOEG Liesbeth van Woerkens had na het bezoek van 'clearer' Juno Burger een paar dagen een vreemd gevoel. - Juno Burger gebruikt een wichelroede. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54