Schippers: het besluit was al vóór de problemen in België genomen Minister stuurt 2,5 miljoen Nederlanders jodiumpillen voor noodgevallen 4 NIEUWS Ineens wordt de veiligheidscirkel rondom kerncentrales vergroot van 20 naar 100 kilometer. Dat roept veel vragen op. Theater De Lievekamp in Oss is een gewoon thea ter. Vanavond staat zan ger VanVelzen er op het podium, morgen cabare tier Eric van Sauers. Wei nig mensen zullen beseffen dat de ro de fauteuil waar ze op zitten zich op precies 100 kilometer van de kern reactor in het Belgische Doel be vindt. Hetzelfde geldt, om een al net zo willekeurig voorbeeld te noemen, voor treinstation Tiel Passewaaij. Als de Sprinter vanuit Utrecht het sta tion binnenrijdt, bevindt die zich nog binnen de too kilometer. Rijdt hij verder richting Tiel, dan verlaat de trein de onzichtbare cirkel rond om Doel. Die straal van too kilometer heeft sinds deze week een bijzondere bete kenis. Minister Schippers (Volksge zondheid) geeft jodiumtabletten aan alle jongeren onder de 18 én zwange re vrouwen die op minder dan 100 ki lometer van een kerncentrale wonen. Dat geldt niet alleen voor het gebied rondom de centrale van Doel, maar ook rondom die in Borssele, het Bel gische Tihange en het Duitse Ems- land (zie kaart). Voorheen reikte de cirkel tot 10 of 20 kilometer, afhanke lijk van de centrale. Effectief zijn liefst 2,5 miljoen mensen nu als risicogeval bestem peld; een groot deel van het land krijgt op de kaart (zie onder) het aan zicht van een potentieel rampgebied. Dat roept nogal wat vragen op: Waar om nu? Waarom 100 kilometer? Waarom alleen jonge mensen? Om met de eerste vraag te begin nen: het komt niet helemaal uit de ker, burgemeester van Tiel, via een woordvoerster weten. „Je kunt zelfs de situatie krijgen dat het ene huis in een straat wel pillen krijgt, en het an dere niet." De burgemeester gaat zijn zorgen kenbaar maken in het regiona le veiligheidsoverleg. Een woordvoerder van minister Schippers kon gisteren nog niet aan geven of de grens echt zo hard is, mo menteel wordt gewerkt aan een ver spreidingsplan. De distributie vindt vanaf mei plaats, dan krijgt Schippers een extra voorraad pillen binnen. Over de kosten van de operatie hoe ven we ons niet zoveel zorgen te ma ken. De pillen kosten 'een paar cent', zegt de woordvoerder. Per huishouden wordt een doosje van tien verstrekt, per persoon moe ten een halve tot twee tabletten wor den geslikt. Dat moet alleen in geval van nood: als er een radioactieve wolk dreigt over te drijven. De tablet ten werken vrij snel. Wie buiten de straal van 100 kilometer woont, kan de pillen ook bij de apotheek bestel len, verwacht Verzijlbergen. Mocht de indruk ontstaan dat je met een pilletje in je maag vrolijk vrij rond kunt lopen in radioactief ge bied: dat is een misvatting, zeggen Greenpeace en de milieuorganisatie Wise, die campagne voert tegen kern energie. Volgens hen creëert Schip pers een gevoel van schijnveiligheid. Wise: „Jodiumtabletten bieden geen bescherming tegen alle andere radio actieve stoffen die bij een groot onge luk in een kerncentrale vrijkomen. Dat zijn er tientallen." Bij een kernramp is vluchten vol gens Wise nog steeds de enige optie, of je nou ten westen of ten oosten van theater De Lievekamp woont. In dat geval hebben de Ossenaren overi gens wel één belangrijke troef. Op een paar honderd meter van het thea ter, onder een winkelcentrum, ligt een nog nooit gebruikte atoomkel der. Die werd in 1982 gebouwd. Toen kwam het vermeende gevaar niet van kerncentrales, maar van Russi sche atoombommen. De nucleaire schuilkelder biedt plaats aan 3.800 mensen, wat betekent dat ruim 50.000 Ossenaren alsnog een andere oplossing moeten zoeken. bijwerkingen bovendien groter zijn van de blootstelling aan radioactief jo dium. Daarom wordt een leeftijds grens gehanteerd." In de nabije omgeving van kern centrales geldt overigens al een grens van 40 jaar. Die blijft bestaan. Verzijl bergen geeft onmiddellijk toe dat de scheiding vrij arbitrair is; het had ook 39 of 41 kunnen zijn. Dan de geografische grens, nog zo iets. Die is ruim genoeg, zegt de hoog leraar, maar ook redelijk willekeurig. Om terug te gaan naar Oss: iedereen die daar ten westen van theater de Lievekamp woont, krijgt pillen. Men sen aan de oostkant hebben pech. Tenminste: als die grens van 100 kilo meter echt keihard is. In Tiel treedt de situatie op dat iedereen in vi- nexwijk Passewaaij en in het dorp Wadenoijen in risicogebied woont, en de rest van Tiel 'veilig' is. „Het is erg vreemd en ook onlo gisch dat de grens dwars door onze gemeente loopt", laat Hans Beenak- lucht vallen. In 2014 hintte minister Kamp al op uitbreiding van de cirkel. Fred Verzijlbergen, hoogleraar nucle aire geneeskunde, snapt niet waarom het allemaal zo lang moest duren. „We weten al sinds de ramp in Tsjer- nobyl, dertig jaar geleden, dat kinde ren een sterk verhoogde kans op schildklierkanker hebben als ze radio actief jodium binnenkrijgen. Mis schien dat de ramp in Fukushima of de berichten over de veiligheid in Bel gische kerncentrales de zaak hebben bespoedigd. Maar dat is speculeren." Door pillen in te nemen krijgen mensen 'schone' jodium binnen. Daardoor treedt in de schildklier jo- diumverzadiging op en wordt de ra dioactieve jodium niet opgenomen. Die verlaat het lichaam, zonder scha de aan te richten. Geef iedereen zo'n pil, zou je zeggen. Verzijlbergen: „De reden dat kinderen, jongeren en onge boren baby's de tabletten krijgen is dat zij gevoeliger zijn voor de stra ling. Bij oudere mensen kunnen de „We hebben gekeken hoe onze buurlanden België en Duitsland omgaan met de distributie van jodiumpillen rondom kerncen trales. De minister van Economi sche Zaken had al besloten dat hier precies dezelfde regels gaan gelden. We distribueerden al in de buurt van centrales aan mensen tot 40 jaar en zwangere vrouwen. Dat wordt opgerekt naar een straal van 100 kilometer." „De menselijke schildklier slaat levensgevaarlijk, radioactief jo dium op dat vrijkomt bij een kernramp. Vooral baby's en jonge kinderen lopen daardoor een verhoogd risico. Door niet-radio- actieve jodium via een pil in te nemen, is de schildklier al verza digd. Bij oudere mensen werkt dit helaas niet meer zo. Voor deze groep heeft jodium slikken alleen maar vervelende bijwerkingen en geen enkele meerwaarde." „Het besluit hierover is al ander halfjaar geleden genomen. Sinds dien hebben we met scholen, apo thekers en veiligheidsregio's goed de voor- en nadelen van iedere dis tributiemethode op een rij gezet. Dat proces is nu afgerond, dus de ze stap heeft totaal niets te maken met de situatie rondom de Bel gische centrales." „Ik kan me dat heel goed voor stellen, maar deze voorzorgs maatregel geldt al in de nabije omgeving van centrales. En daar pakken mensen het ook prima op. Ze zien de risico's en bewaren de pillen thuis goed." „Je krijgt per huisadres één doosje met tien pillen. Iedere persoon heeft een kwart tot twee pillen no dig, afhankelijk van de leeftijd, de lengte en het gewicht. Dus bij een noodgeval kan het bezoek, dat er toevallig is, ook nog een pilletje krijgen." 100 km rondom kerncentrales Helft van de stad heeft pech... door Sander van Mersbergen Bram Nieuwenhuijse (30) woont in Borssele en heeft de jodiumpil len voor hem, zijn vrouw Gea (29) en dochter Ilse (1) in de meterkast hangen: „Wat ze precies doen, weet ik niet eens. Maar het is goed dat we ze hebben liggen, voor het geval dat er iets ge beurt." foto Mechteld Jansen Emden Assen EMSLAND Utrecht Rotterdam Eindhoven DOEL (BE Brussel TIHANGE (BE) Charleroi door Edwin van der Aa DEN HAAG. Mensen tot 18 jaar en zwangere vrouwen die wonen in een straal van 100 kilometer rond een kerncentrale (ook die in België en Duitsland) zullen een set jo diumpillen thuisgestuurd krijgen. Dat heeft minister Edith Schippers (Volksgezondheid,WD) besloten. Ze stelt de ontvangers gerust: de actie heeft niets te maken met de recente incidenten bij Belgische centrales. Waarom zet u deze stap dan? U stelt dus een leeftijdsgrens bij het geven van deze pillen? Een interessant moment voor dit plan, nu we zoveel horen over de deplorabele staat van de Belgische centrales. Kunt zich toch voorstellen dat mensen hier bang door worden? Hoe gaat de distributie er in de praktijk uitzien? Amsterdam •Rheine Dortmund Keulen Siegen Schippers wil het gebied waarin jodiumpillen uit voorzorg worden verstrekt, vergroten van 20 km naar 100 km rondom een kerncentrale. Leeuwarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4