Jouw nu Jouw plek W wa schade goedkoopst hersteld? Ernst Hirsch Ballin verzorgt op 5 mei Van Randwijklezing Roosegaardes cadeau aan Zeeland: 'Windlicht' 4 ZEELAND www.checkjeschade.nl Sint Annaland. Het is don ker, het ruikt naar slik en zout, een late vogel roept, de sterren spannen zich bo ven Zeeland en dan ineens is er licht. Groen licht dat de grens tus sen mens en ruimte aftast. Zijn het kometen, vallende sterren of zelfs een UFO? De Grote Nol heet het hier in de volksmond. Een hoogwatervluchtplaats, buiten dijks boven Sint Annaland. En sinds gisteravond de plek waar het nieuwste kunstwerk van Daan Roosegaarde te zien is. Windlicht is een ode aan schoonheid, goede energie en duurzaamheid. Of zo als Roosegaarde het zelf zegt: „Het is spel van lijnen van licht, een choreografie, een dans, bijna medi tatief. Het heeft iets Zen-achtigs." Aan het begin van de avond scheepte een illuster gezelschap zich gisteren in de haven van Sint Annaland in voor een vaartocht naar de locatie. Onder hen ook commissaris van de koning Han Polman. In het diepste geheim heeft Roosegaarde aan de voorbe reidingen van het project gewerkt. Een kleine twee jaar geleden lan ceerde hij het idee voor Windlicht in De Wereld Draait Door. Lijnen van hoog geconcentreerd led die spelen met de wieken van de windmolens. Er komt een hoop elektronica en software aan te pas, zoals altijd in zijn werk. Na lang zoeken kwam het gebied boven Sint Annaland als beste optie in beeld. De lijnopstelling van de windmolens was precies wat Roosegaarde zocht. „Maar je voelt er ook de relatie met de natuur. Er is weinig lichtvervuiling." Er was nog een extra reden om voor Zee- 'Het is een spel van lijnen van licht, een choreografie, een dans, bijna meditatief. Het heeft iets Zen-achtigs' land te kiezen, zegt de in binnen- en buitenland gelauwerde kunste naar die zelf in Rotterdam woont. „Er is een tendens om kunst in de Randstad te concentreren. Maar ik wil graag unieke plekken creëren. Plekken waar mensen naar toe kunnen om de kracht en kwets baarheid van de natuur te voelen." Vele uren brachten Roosegaarde en zijn team de afgelopen tijd door op Tholen. Arne Geluk, de boer op wiens grond de turbines staan en die letterlijk leeft van de wind, werd een vast pleisterplaats bij het opbouwen en testen van de installatie. Roosegaarde is zich er thuis gaan voelen. „Tot 's avonds laat aan de koffie bij Arne, dat voelde goed." Windlicht is ook vandaag en morgen te zien, net als volgende week op vrijdag- en zaterdaga vond, na het vallen van de avond tot een uur of elf. Roosegaarde noemt Windlicht een origineel kunstwerk. „Het is radicale land schapskunst die je nergens anders vindt. Dit is mijn cadeau voor Zee land." nieuw minister van Justitie, in het kabinet-Balkenende. De afgelopen jaren was hij onder meer hoogle raar aan Tilburg University. De Van Randwijklezing van Hirsch Ballin heeft als titel 'Hoop geven op een nieuwe, betere we reld'. De lezing begint om 11.00 uur. De deuren van de Sint Ja - cobskerk gaan om 10.30 uur open. Er bestaat elk jaar grote belang stelling voor de lezing. Gratis kaar ten zijn verkrijgbaar bij de Cul- tuurwerf via info@cultuurwerf.nl (maximaal twee personen). Toela ting tot de lezing gebeurt op volg orde van aanmelding. EERDERE SPREKERS De lezing, die is vernoemd naar journalist en verzetsheld H.M. van Randwijk (1909-1966), is sinds 2005 traditioneel onderdeel van het Bevrijdingsfestival Zeeland. De begrippen vrijheid en verdraag zaamheid staan elk jaar centraal in de lezing. Ernst Hirsch Ballin is rechtsge leerde. Na een academische car rière werd hij in 1989 minister van Justitie namens het CDA in het derde kabinet-Lubbers. Vanwege de IRT-affaire moest hij in 1994 af treden. Daarna was hij onder meer senator en staatsraad. Van 2006 tot 2010 was hij op- KUNSTSTOF KOZIJNEN, DEUREN, SCHUIFPUIEN, DAKKAPELLEN TERRASOVERKAPPINGEN ontdek dat de béste schadebedrijven ook het goedkoopst autoschade reparareren Bij Sint Annaland was gisteravond het kunstwerk van Daan Roosegaarde - Windlicht - te zien. foto Peter van Trijen door Ben van den Aarssen De Van Randwijklezing bestaat sinds 2005. De sprekers tot nu toe: 2005: Max van der Stoel 2006: Prinses Mabel 2007: Job Cohen 2008: Henk Vonhoff 2009: Alexander Pechtold 2010: Jan Marijnissen 2011: Kader Abdolah 2012: Inez Weski 2013: Paul Scheffer 2014: David Van Reybrouck 2015: David Grossman (5 mei-le zing) 2016: Ernst Hirsch Ballin Kom langs in het Alkuplus Ontdekkingscentrum Middelburg O Ma gesloten. Di t/m vrij l 2:00 - l 8:00 uur. Za 09:30 -l 6:00 uur. 9 Klarinetweg 5 Middelburg www.alkuplus.nl ^\IK.UplUS VLISSINGEN. Oud-minister Ernst Hirsch Ballin (65) spreekt dit jaar de Van Randwijklezing uit. Dat ge beurt op Bevrijdingsdag, donder dag 5 mei, in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Ernst Hirsch Ballin PRECIES ZOALS JIJ DAT WILT in 3 muisklikken een offerte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36