Zeeuwse gemeenten zijn aan zet nu de Zondagswet wordt afgeschaft G. van iioven Zeeland krijgt muziekles, maar er kan nog meer bij ZEELAND 3 Uw keuken en badkamer specialist! brengen. Kinderen die om zélf les te geven. Daarnaast biedt de HZ al jaren een post-hbo-opleiding tot vakspecia list muziek, voor leerkrachten die de klas méér willen bieden. Op 23 maart zijn er bij de HZ gratis workshops voor leraren die wel muziekles willen geven, maar niet goed weten hoe. Ook geven we informatie over de Muziekim- puls van Jet Bussemaker: hoe vraag je subsidie aan." Landelijk wordt op 7 procent van de basisscholen muziekonder wijs gegeven. In Zeeland is de Zeeuwse Muziekschool op 40 pro cent van de basisscholen actief, zegt directeur Jan Hut. „Tien jaar geleden was muziekonderwijs nog grotendeels buitenschools. We wilden meer kinderen berei ken en dan moet je binnen de bas- sischolen zijn. Lang niet alle scho len boden gestructureerd muzie konderwijs aan; daar hebbben wij doorlo pende leerlijnen voor gemaakt. Nu plukken we daar de vruchten van." Hut heeft grote verwachtingen van de toekomst. „Over vijf jaar 80 procent bereik, dat zou kun nen. Elke basisschool krijgt een be drag van, uit mijn hoofd, 11,70 eu ro per leerling voor kunst en cul tuureducatie. Dat kunnen ze beste den zoals ze dat willen. Daarnaast zijn er allerlei andere potjes waar uit muziekonderwijs kan worden betaald." Joop van den Ende heeft aange geven vanuit de zakenwereld nog eens 25 miljoen bij het potje van Jet te leggen. De directeur van de Zeeuwse Muziekschool is blij met de 50 miljoen van Jet en Joop. „Maar ik hoop niet dat het bij een eenmalige impuls blijft. Het be langrijkste is dat het belang van muziekonderwijs hiermee er kend wordt." gingen in de buurt. Maar juf Laura van de Velde krijgt de kleuters in haar eentje ook aardig mee. „Kin deren vinden het altijd leuk om met muziek bezig te zijn. Het maakt niet uit of je goed bent in rekenen of taal, aan muziek kun je plezier beleven", zegt de leerkracht, die zelf een mu ziekopleiding volgde en dwars fluit speelt. „Als invalkracht heb ik op veel scholen gezien dat aan muziek niet al te veel belang wordt gehecht. Muziekles móet, het is een leerdoel, net als rekenen en taal. Maar in de praktijk delft muziek al snel het onderspit als aan andere vakken extra aandacht besteed moet worden." Minister Jet Bussemaker het musiceren van huis uit niet meekrijgen, missen een kans op ontplooiing als de school het niet oppakt, vindt ze. Bussemaker trekt de komende jaren 25 miljoen euro uit voor meer en beter muziekonderwijs op basisscholen. Marjo Schillings, docent muziek van de HZ-opleiding Pabo, benadrukt dat aankomende on derwijzers nu al geschoold wor den in het geven van muziekles. „Ons uitgangspunt is dat ze later op school minstens eens per week muziekles geven. Samenwerking met partijen als de Zeeuwse Mu ziekschool en muziekverenigin gen is prima, dat doen wij ook, maar het is de bedoeling dat leer krachten zich deskundig genoeg De Zondagswet, uit 1953, heeft zijn langste tijd gehad. Plasterk zei gisteren de wet te willen in trekken. De wet bepaalt dat het verboden is om op zondag vóór 13.00 uur een evenement te orga niseren, tenzij de gemeente ont heffing verleent. Ook is het niet toegestaan om in de buurt van een kerk lawaai te maken 'waar door de godsdienstbeoefening wordt gehinderd'. De afschaffing van de Zondagswet komt niet uit de lucht vallen. Burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal sloot in oktober niet uit dat de plaatse lijke verordening wordt aange past om ongewenste effecten van de afschaffing van de wet te voor komen. Er ligt op het gemeente- De Zondagswet uit 1953 verbiedt onder meer 'openbare vermakelijkheden' op zondag voor 13.00 uur huis in Kruiningen echter geen panklare wijziging van de veror dening klaar, laat een woordvoer ster weten. „We hebben hierover nog geen standpunt ingenomen. We willen eerst bekijken wat de consequenties zijn en welke mo gelijkheden de gemeente heeft om maatregelen te nemen." Het zelfde geluid is te horen in Mid delburg en Tholen. De colleges van B en W wachten op het defi nitieve besluit van de minister en nemen daarna een standpunt in. Overigens heeft de Zondags wet niets te maken met de zon dagopenstelling van winkels. Dat wordt geregeld in de Winkelslui tingswet. VRIJDAG 11 MAART 2016 in de Zeeuwse basisscholen 25 miljoen euro legt minister Jet Bussemaker op tafel voor beter muziekonderwijs. Joop van den Ende verdubbelt dat bedrag tot 50 miljoen euro. door Theo Giele KRUININGEN. Zeeuwse gemeenten weten nog niet of ze plaatselijke verordening gaan aanpassen naar aanleiding van de afschaffing van de Zondagswet. Ze wachten het definitieve besluit van minister Plasterk af. 800 m2 pure inspiratie! TOTAAL INSTALLATEUR ALLES IN ÉÉN HAND www.vanbovenkeukens.nl KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO INSTALLATIEBEDRIJF Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerke, Tel. 0118-551681 's avonds afspraak mogelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35