RTL: 'Dit heeft niets te maken met de afschuwelijke realiteit van vluchtelingen' 28 CULTUUR SHOW Met een wildvreemde dagen dobberen op zee, zonder eten of drinken. The Raft', volgende week te zien, zet een nieuwe stap in het genre survival-tv. Het statement stond al klaar: 'The Raft is een entertainment- programma waarbij men sen vrijwillig op een vlot gaan om de uitdaging met zichzelf en elkaar aan te gaan. Dit heeft niets te maken met het echte le ven en de afschuwelijke realiteit waarin vluchtelingen zich be vinden. We willen op geen en kele manier een parallel trekken met de vluchtelingencrisis'. Af zender: RTL. De zender voelde de bui al hangen. Dobberen op zee, geen eten en drinken, geen toilet: daar krijgen we gezien de actua liteit vragen over. Tineke Cee- len, directeur van Stichting Vluchteling, vindt de formule 'grenzen aan het smakeloze', laat ze in een reactie weten. „Het is een bestaand format van National Geographic waar we nu een Nederlandse variant van maken", verdedigt RTL zich. „Zie het in de lijn van Expe ditie Robinson en vele andere sur vivalprogramma's." In dit genre verscheen on langs The Island op Net 5. Ook The Raft, dat donderdag 17 maart van start gaat bij RTL 5, heeft als verfrissend element dat de zichzelf filmende deelne mers nu eens géén bekende Ne derlanders zijn. Het is boven dien geen wedstrijd. Eindredacteur Jan Kooyman van productiehuis Zodiak Ne derland spreekt van een 'psycho logisch experiment'. „In The Raft zie je alleen mensen die hun grenzen willen verleggen. We kozen daarom ook voor een meer documentaireachtige aan pak." Deelnemers raken onderkoeld en hangen om de haverklap kotsend over de rand Per aflevering volgen we twee duo's (niemand kent elkaar) op een reddingsvlot op de Caribi sche Zee. En maar wachten tot land in zicht komt, meestal na een dag of vier a vijf. Deelne mers raken onderkoeld, worden prikkelbaar en hangen om de ha verklap kotsend over de rand. Met een beetje pech komen er haaien op het braaksel af Moch ten de 'rafters' het écht niet meer trekken, dan is het schip van de makers is nooit ver weg. Kooyman, die achter de schermen ook werkte aan Expe ditie Robinson: „Mijn grootste zorg was of die persoonlijke ver halen eruit kwamen. Want eer lijk gezegd, in dit genre moet je af en toe een duwtje geven om dat voor elkaar te krijgen. Tot mijn grote verrassing ging dat hier vanzelf." Zo verrassend is dat mis schien niet. In de eerste afleve ring zit onder anderen een ex-marinier met een oor logstrauma. Deze Jorg (25) kijkt terug op een even fantastisch als loodzwaar avontuur. „Ik wil de mezelf bewijzen. Dat ik toch een sterk persoon ben, ondanks al die ellende die ik al heb mee gemaakt." Slechte timing of niet, bij The Raft doemen onherroepe lijk de journaalbeelden op van op elkaar gepakte bootvluchte lingen. Jorg kan zich dat voor stellen, maar herhaalt ook di rect het statement van RTL. „Dit is gewoon entertainment." Productieleider Robbert-Jan Metselaar van Zodiak ziet een veel breder doel. „We leven alle maal in luxe, werken allemaal op kantoor. Juist nu is er de be hoefte om weer een beetje te rug te gaan naar de natuur." Overleven op een vlot: spannend of smakeloos? door Gudo Tienhoven Deelnemers aan een vergelijkbaar programma van National Geographic. RTL nam het format over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28