'Haven Rotterdam moet snel worden aangezwengeld' jonge loodgieters Gezocht: ECONOMIE 23 Fors meer winst bij RTL VW schrapt kantoorbanen Mediaconcern RTL Group heeft de winst afgelopen jaar met ruim een vijfde zien oplopen tot 789 miljoen euro. Dat was voor al te danken aan een sterke groei van de onlineomzet. Die nam met bijna driekwart toe tot 508 miljoen euro, op een totale om zet van ruim 6 miljard euro. Bij RTL Nederland liep de operatio nele winst met een kleine 1,9 procent terug tot 101 miljoen eu ro. Dat kwam door aanloopver liezen op video on demand en door de beëindiging van de sa menwerking met Vodafone. De omzet liep wel met ruim 7 procent op tot 490 miljoen euro. Volkswagen is van plan 10 pro cent van de administratieve ba nen te schrappen. Van de circa 3.000 arbeidsplaatsen verdwijnt het merendeel in Duitsland. Volkswagen wil kosten besparen na het dieselschandaal. Dat zegt voormalig Shelltopman Rein Willems. In het rapport dat hij in opdracht van het ministerie van Economisch Zaken heeft uit gebracht, waarschuwt hij dat bin nen tien tot vijftien jaar de eerste fabrieken sluiten als er niet snel zaken veranderen. De hele trans formatie moet worden begeleid door een zogenaamde clustercom missaris, die net als de Deltacom missaris over alle muren heen mag kijken. De Rotterdamse haven is het grootste petrochemische industrie complex van Europa, schrijft Wil lems. De Maasvlakte, Europoort, Botlek, Pernis en Moerdijk huis vesten over tientallen kilometers een reeks imposante fabrieken. Raffinaderijen van oliegiganten als Shell, ExxonMobil en BP, ge flankeerd door chemiereuzen van AkzoNobel, LyondellBasell, Hunts man, Shin-Etsu en nog tientallen fabrieken zijn bij elkaar goed voor 54.000 banen en een bijdrage van 10,5 miljard euro aan de econo mie. 'Vóór de financiële crisis was het industriecluster nog de motor van economische groei in de ha ven', schrijft Willems ontnuchte rend in zijn Actieplan Versterking Industriecluster Rotterdam/Moer dijk. Verval dreigt, is zijn bood schap. Het gebied moet snel ver nieuwen én vergroenen. Zo stelt hij voor dat de Nieuwe Waterweg wordt verdiept. Verder moeten fabrieken meer stoom, stroom en koelwater uitwisselen en een gezamenlijke afvalwater zuivering opzetten. Ook de uitwis seling van grondstoffen als chloor en ethyleen moet beter. Daarnaast pleit hij voor een warmterotonde. Daar wordt al ja ren over gesproken. De restwarm te uit de haven kan geleverd wor den aan de Haagse stadsverwar ming. Ook moet CO2 worden afge vangen. Dat kan dan als meststof worden geleverd aan tuinders of worden opgeslagen in een leeg gas- veld onder de Noordzeebodem. Fabrieken moeten volgens het rapport meer stoom, stroom en koelwater uitwisselen. De Nieuwe Waterweg moet dieper Ten slotte zou wat Willems be treft de overheid het voortouw moeten nemen bij de lancering van biochemie door zelf een bio- raffinaderij op te zetten, middels een publiek-privaat consortium zoals ooit met de Gasunie. „De concurrentiepositie van Rotterdam en Moerdijk is de laat ste jaren aanzienlijk verslechterd. Vooral in ten opzichte van de Vere nigde Staten, waar fabrieken dank zij schaliegas goedkoper produce ren. De bestaande industrie moet efficiënter worden. Vooral energie zuiniger. Tegelijkertijd zijn er, ze ker na de klimaattop in Parijs, mi lieumaatregelen nodig. Wat mij is opgevallen is dat bedrijven niet sa menwerken. Dat moet beter." speelt bij een overlijden en begrij pen hoe moeilijk die periode is voor nabestaanden. Maar ook bij scheidingen kan de klant bij een specialist terecht." Stormachtig Toch ontkomt ook ABN AMRO niet aan de eisen van de nieuwe tijd, en doen machines het werk van voormalige bankemployees. De meeste bankzaken gaan van daag de dag digitaal. Vooral ban kieren via de mobiele telefoon groeit stormachtig. „Onze app voor mobiel bankieren is de best gewaardeerde met 4,5 sterren in de app-store", zegt Woelders trots. „En helemaal veilig. We heb ben nog geen enkel fraudegeval met de mobiele app gehad." Bij de ontwikkeling van nieu we functionaliteiten werken bank mensen en klanten nauw samen. „Als we nieuwe functionaliteiten ontwikkelen, gaat het erom dat die werkt zoals de klant wil. We werken bijvoorbeeld aan een func tionaliteit in de app die je waar schuwt als je buiten Europa bent, dat je de werelddekking aan moet zetten. Anders kun je geen geld pinnen." De meest recente stap is het goedkoper maken van de betaal- pakketten. „Dat is een grote irritatiefactor voor onze klanten. Het kost ons geld, maar we hopen dat het de relatie met de klanten verbetert." De ondernemersorganisatie voor de installatiebranche, UNETO- VNI, verwacht dat de komende ja ren de vraag naar vakmensen al leen maar zal toenemen. Dat heeft onder meer te maken met de aantrekkende woningmarkt en de vergrijzing van het perso neelsbestand. „Veel oudere loodgieters berei ken de pensioenleeftijd", licht woordvoerder Dick Reijman toe. Er zullen de komende jaren dus veel mensen vertrekken. Tegelij kertijd komen volgens hem veel te weinig jongens en meisjes van de vakscholen af. „Er is te weinig animo voor het vak. Dat heeft mogelijk te maken met een on juist beeld van de werkzaamhe den. Sommige mensen denken dat de loodgieter bezig is met ver stopte afvoer van gootsteen of wc, maar het werk omvat veel meer dan dat. Een loodgieter 'Het werk omvat veel meer dan de verstopte afvoer van gootsteen of de wc' doet bijvoorbeeld ook aanpassin gen aan sanitair in woningen voor ouderen en reparatie- en on derhoudswerk aan riolering." Juist in het verduurzamen en energiezuinig maken van wonin gen of kantoren is volgens de in stallatiebranche werk aan de win kel. Maar niet alleen loodgieters blijken nu en in de toekomst hard nodig. Volgens onderzoeks bureau Intelligence Group zit de hele bouw te springen om extra mankracht. Het laatste kwartaal van vorig jaar is de vraag naar on der andere schilders, metselaars en stukadoors gestegen met maar liefst 66 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2014. Het bu reau spreekt van een 'zeer uitzon derlijke groei'. VRIJDAG 11 MAART 2016 7,8 Het bruto binnenlands product (bbp) van Ierland steeg in 2015 met 7,8 procent. Dat is de sterkste groei sinds 2000. Ierland is het best presterende land van de eurozone. r door Leon van Heel ROTTERDAM. De Rotterdamse ha ven krijgt een topfunctionaris die vernieuwingen in de chemische in dustrie van de grond moet krijgen. Zonder die maatregelen bestaat de motor van de Nederlandse econo mie over veertig jaar niet meer. Frans Woelders: „Het zoemt hier bij de bank door de gangen. Wat is de behoefte van de klant?" foto Marco Okhuizen door Natasja de Groot AMSTERDAM. Er is een schreeu wend tekort aan loodgieters. Al leen al dit jaar zijn 800 extra men sen nodig in de sector. Zo heeft OTIB, het opleidingsfonds voor de installatiebranche, becijferd. Dick Reijman UNETO-VNI Als niet snel wordt ingegrepen gaat de Rotterdamse haven in rap tempo kopje-onder, stelt het rapport-Willems. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23