Rusland vraagt uitleg WADA SPORT 21 Rouletteballetje beslissend Acht schakers spelen hele competitie Anish Giri hoopt op tweekamp om wereldtitel met Magnus Carlsen. Er zijn echter nog zeven kandidaten. Nakamura bij bookmakers grote favoriet Deelnemers aan het kandidatentoernooi in Moskou MOSKOU. De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Ser- gej Lavrov wil van de mondiale antidopingwaakhond WADA weten waarom het middel meldonium niet meer gebruikt mag worden door sporters. „Na dat dit preparaat enige tiental len jaren zowel door sporters als mensen met hartproblemen kon worden genomen, wordt het plotseling tot doping ver klaard. Dat roept vragen op." Lavrov zei dat Rusland het WADA respecteert en met de organisatie zal samenwerken. Er zijn hem echter geen presta- tiebevorderende eigenschap pen van het middel bekend. „Het kan zijn dat de leiding van het WADA zwaarwegende redenen had", geeft hij toe. „Maar ze zijn ons noch de we tenschappelijke gemeenschap bekend." Rusland verwacht „professionele antwoorden" op de „professionele vragen", voeg de hij daaraan toe. Sinds meldonium op 1 janua ri op de lijst verboden midde len is geplaatst, zijn tal van Rus sische atleten betrapt op het ge bruik ervan. Tennisster Maria Sjarapova, die maandag zelf be kendmaakte betrapt te zijn, is de meest prominente. Gisteren voegde de Russi sche biatleet Edoeard Latipov zich in dit rijtje. De wereldkam pioen bij de junioren van vorig jaar werd in februari betrapt op het gebruik van meldonium tij dens een wedstrijd om de IBU-cup. De 2i-jarige Latipov is voorlopig geschorst, tot zijn B-staal is getest, of hij aangeeft daarvan af te zien. De eerder op meldonium be trapte atlete Abeba Aregawi wordt niet meer vertegenwoor digd door managementbureau Global Sport. Dat maakte haar voormalig manager Jos Her mens gisteren bekend. De Zweedse heeft niet voor het eerst gelogen, zegt hij. Aregawi heeft op trainings kamp in Ethiopië pillen geno men zonder te controleren wat daar in zat. Hermens: „Wij heb ben een duidelijke richtlijn bij ons managementbureau. Alle atleten moeten medicatie, maar ook vitaminepillen, voor ge bruik aan ons voorleggen." MOSKOU. Sinds 1950 wor den er kandidatentoer nooien gespeeld om te bepalen wie de wereld kampioen schaken mag uitdagen. Eerst volgens het huidige systeem, daarna vanaf 1965 veertig jaar lang via tweekam pen. Een van de meest opmerkelijke duels was de kwartfinale tussen de Rus Smyslov en de Duit ser Hübner in 1983. Zij eindigden na op 5-5 en toen het na vier extra partijen nog steeds gelijk was, werd besloten om een rouletteballetje de beslissing te laten breng en. Ook dat lukte niet meteen, want het eerste balletje belandde op het neutrale getal 'o'. De tweede poging kwam op drie, een rood nummer: Smyslov was de win naar. MOSKOU. Het kandida tentoernooi heeft acht deelnemers. Er wordt in Moskou een hele competitie gespeeld, dus alle schakers ont moeten elkaar twee keer. De eerste ronde is vandaag, de veertiende en laatste op 28 maart. Er zijn vier rustdagen. Als er spelers in de eind stand hetzelfde aantal punten hebben, tellen eerst de onderlinge re sultaten en daarna het aantal zeges. Zijn die ook gelijk, dan wordt uiteindelijk het Sonne- born-Berger systeem toegepast en wordt ge keken wie er van de hoogst geëindigde oppo nenten heeft gewon nen. Indien ook dat geen beslissing brengt, worden er partijen met verkorte speeltijd ge schaakt, tot er een win naar is. De nummer één van het kandidatentoer nooi mag niet alleen we reldkampioen Magnus Carlsen uitdagen, maar krijgt ook 95.000 euro. De totale prijzenpot be draagt 420.000 euro. De partijen in de eerste ronde van vandaag zijn: Giri-Aronian, Nakamu- ra-Caruana, Anand-To- palov, Karjakin-Svidler. Jeroen van den Berg, toernooidi recteur Tata Steel Chess: „Ik reken Giri tot de favorieten. Dat heeft er misschien mee te ma ken dat ik hoop dat Anish het goed zal doen, maar zeker ook met hoe hij momenteel in zijn vel zit en hoe hij zich heeft voorbe reid. Dat ziet er goed uit. De wer kelijkheid is ook dat Giri bij zo'n groot toernooi wel vaak hoog ein digde, maar nooit won. Dat hoeft niet echt een belemmering te zijn, eens moet de eerste keer zijn. En waarom dan niet in Moskou?" „Voor mij is Hikaru Nakamura de te kloppen man. Hij heeft dezelf de ambitie als Giri, wil de beste schaker van de wereld worden, maar heeft wat meer ervaring. Na kamura weet ook hoe je zo'n toer nooi moet aanpakken, durft op de juiste momenten risico's te ne men. Als tweede noem ik Fabiano Caruana. Hij was laatst bij ons in Wijk aan Zee in goeden doen. Gi ri niet, maar dat kan ermee te ma ken hebben dat hij met het oog op dit toernooi niet alles wilde laten zien. Anand is natuurlijk een heel grote naam. Het lijkt erop dat hij zijn beste tijd heeft gehad, maar dat zeiden we de vorige keer ook en toen won hij overtuigend." Robin van Kampen, nummer drie van het laatste NK en vriend van Giri: „Ik heb heel hoge verwachtingen van Anish. Door mijn studie kon ik hem deze keer niet helpen tij dens zijn voorbereiding. Wel heb ik goede dingen gehoord. Nor maal is Anish altijd al de best voor- 'Van Anish weet je dat hij nooit verliest, of bijna nooit. In zo'n toernooi hoogstens één keer. Dan blijft nog één vraag over: hoe vaak kan hij winnen?' bereide speler, maar nu heeft hij voor het eerst ook nog eens een lang trainingskamp gehad. Dat moet zijn vruchten afwerpen. Bo vendien heeft hij de hulp van drie secondanten. En hij was in zijn eentje al een van de beste scha kers ter wereld. Van Anish weet je dat hij nooit verliest, of bijna nooit. In zo'n toernooi hoogstens één keer. Dan blijft de vraag over: hoeveel partijen kan hij winnen?" „Ik heb lang gedacht dat dat Carua na zou zijn, maar nu reken ik toch op Nakamura. Hij heeft de laatste tijd de meeste indruk gemaakt." Loek van Wely, zesvoudig Neder lands kampioen en voormalig top 10-speler: „Laat mij dan maar de advocaat van de duivel zijn. Ik vind dat Ne derland wel erg optimistisch is over de kansen van Giri. Het zou heel mooi voor ons schaken zijn als Anish het kandidatentoernooi Bij verschilelnde bookmakers kan geld worden gezet op de mogelij ke winnaars van het kandidaten toernooi schaken. Bij alle kanto ren is Hikaru Nakamura de favo riet. Zijn quotering bedraagt in de meeste gevallen 4 tegen 1. Een ze ge van de Amerikaan levert dus een uitbetaling van vier keer de inzet op. Fabiano Caruana is de nummer twee bij de 'bookies'. Anish Giri is meestal derde of vierde, met onder meer bij Uni- bet een quotering van 7 tegen 1. wint, maar ik denk dat het nog een brug te ver voor hem is. Ver geet niet dat hij nog nooit een groot toernooi heeft gewonnen en dat de druk voor hem hoog zal zijn na alle aandacht. Een speler als Giri kan hoogstens op een sco re van +2 of +3 eindigen en zelfs dan is het de vraag of dat genoeg is voor de overwinning." „Voor mij is Caruana de favoriet. Hij is een echte vechter. Giri is een goede schaker, maar nog geen killer. Als ik zou moeten gokken, zou ik mijn geld trouwens op Ve- selin Topalov zetten. Dat levert het meest op. Van Topalov wordt weinig verwacht, maar ik be schouw hem als dark horse. Hij bakt er niets van óf speelt een fan tastisch toernooi." 'VISHY' ANAND LEVON ARONIAN FABIANO CARUANA ANISH GIRI SERGEI KARJAKIN HIKARU PETER VESELIN NAKAMURA SVIDLER TOPALOV VRIJDAG 11 MAART 2016 Sergej Lavrov foto ANP 'Eens gaat Anish zon toernooi toch winnen' Anish Giri tijdens de Tata Steel Masters in actie tegen Magnus Carlsen. De Nederlander hoopt de Zweed later dit jaar uit te kunnen dagen, foto ANP door Hans Klippus Wie zijn de andere favorieten? Wie is volgens jou de grootste con current van Giri? Wie gaat het toernooi dan winnen? 46 jaar, India Wereldranglijst: 12de, Wereldkamp. 2000-2001 2007-2013 33 jaar, Armenië Wereldranglijst: 7de 23 jaar, VS Wereldranglijst: 3de 21 jaar, NL Wereldranglijst: 4de 26 jaar, Rusland Wereldranglijst: 13de 28 jaar, VS Wereldranglijst: 5de 39 jaar, Rusland Wereldranglijst: 16de 40 jaar, Bulgarije Wereldranglijst: 8ste Wereldkamp. 2005-2006

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21