2016 De nachtmerrie in het Japanse cushima is nog niet voorbij. Vijfjaar na de grootste nucleaire ramp sinds Tsjernobyl zijn nog steeds honderdduizend mensen ontheemd. Duizenden mensen stierven als gevolg van de straling. De tsunami verwoestte de stad Higashimatsushima. Zeeschepen werden over de kademuur gesmeten. De wederop bouw van Higa shimatsushima is in volle gang. wonen inmiddels weer thuis, maar zij leven vaak in angst door het soms willekeurige opruimen van vervuilde stukken aarde. Tuinen worden schoongemaakt maar bospercelen vlakbij niet. In de directe omgeving van Fukushima zijn nog steeds hon derdduizend mensen verjaagd door de straling. Verlaten velden liggen vol boten die op de kust werden gesmeten en auto's die van de straat spoelden. Er worden toeristische excursies georga niseerd waarbij bezoekers een beperk te tijd in het afgesloten centrum van Fukushima mogen kijken. Langer blij ven is levensgevaarlijk want de voort durende straling is op jaarbasis nog steeds tien keer hoger dan wat accep tabel is voor mensen die werken in een radiologisch laboratorium. De nucleaire installatie wordt lang zaam maar zeker afgebroken. Een mil- jardenklus waar achtduizend men sen werk aan hebben. In ploegen wer ken ze korte periodes op het besmet te terrein. De Japanse premier Shinzo Abe beloofde gisteren een nieuwe in spanning om het ontsmettingswerk te versnellen. In 2020 moet het ge bied weer toegankelijk zijn wanneer Japan groot wil uitpakken als organi sator van de Olympische Spelen. Ondertussen zit de exploitant van de kerncentrale Tepco - waarvan drie directeuren voor de rechter staan we gens nalatigheid bij de veiligheidspro cedures - nog met een gigantisch pro bleem: 760.000 kubieke meter be smet zeewater dat werd gebruikt om de reactoren te koelen. Elke dag komt er 500 kubieke meter bij en niemand weet nog hoe hier vanaf te komen. Soichi Saito lag in het zie kenhuis van Fukushima op het moment van de aardbeving die bijna 9 haalde op de schaal van Richter. Zes minuten lang trilde en schudde het bed waarin hij lag bij te komen van een prostaatope ratie. Vanaf de zesde etage zag hij een half uur later de eerste golven over de zeewering spoelen. Saito was in shock, kende mensen waarvan de huizen werden weggespoeld en voel de meteen dat het nog veel erger zou worden. 'De centrale!', herinnert hij zich zijn grootste angst in een ge sprek met de Amerikaanse nieuws zender CNN. De Japanse noordoostkust zou een complete nachtmerrie doormaken, die 11e maart 2011. Bijna 20.000 men sen kwamen om door de beving, vooral door de verpletterende tsuna mi, de muur van zeewater die over het land denderde. 470.000 anderen moesten in de uren daarna temidden van algehele paniek hun al dan niet beschadigde huizen verlaten wegens de risico's van een meltdown van de kerncentrale. Het dubbel geteisterde Fukushima kreeg op de koop toe een onzichtbare nucleaire tijdbom gepresenteerd. Vol gens een (omstreden) Amerikaanse studie naar bejaarden- en kindersterf te vóór en na de ramp zouden er in de regio tenminste 14.000 aan radio actieve straling gerelateerde sterfge vallen zijn geweest. Er is vooral een toename van schildklierkanker. De meesten van de geëvacueerden door Bob van Huët shima eft nog een lange weg te gaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17