Natuurmonumenten: NIEUWS 15 Man gepakt met 31 paspoorten Gevangenisstraf voor voormalig WD-fractievoorzitter De Kruif Baggerschip zuigt lichaamsdeel op Soms is hard ingrijpen in de wildstand noodzakelijk, vindt Nederlands grootste natuurbeschermingsorganisatie. Vanuit zijn ruime werkkamer wijst directeur Marc van den Tweel (52) naar de achterlig gende bossen en weilanden in 's Graveland. „Je kunt hele debatten voeren of dit natuur is. Of cultuur. Of alle bei. Voor mij is het landschap. En dat moet je onderhouden. Bomen planten. Struiken rooien. Takken afzagen. Overal beheren we ons land. Dus ook de wildstand." Maar alleen als het echt niet an ders kan, benadrukt Van den Tweel. In het Deelerwoud, een uit gestrekt bos- en heidegebied op de Veluwe, liet Natuurmonumen ten de edelherten bij wijze van proef juist volledig hun gang. Met succes, zo blijkt uit de gisteren ge presenteerde resultaten. „Mensen waren bang dat er te veel dieren in het gebied zouden komen als er niet meer geschoten wordt. Dat blijkt reuze mee te vallen. De po pulatie reguleert zichzelf." Het Deelerwoud blijft afschot- vrij gebied, aldus Natuurmonu menten. De organisatie wil ande re terreinbeheerders bewijzen dat grofwildbeheer ook mogelijk is als pas in uiterste instantie voor bejaging wordt gekozen. Alleen, het kan niet overal. Van den Deel: „We zitten met zeven tien miljoen mensen op een kluit je. Met wegen, bebouwing en in tensieve landbouw. Soms zul je moeten ingrijpen. Om aanrijdin gen met dieren te voorkomen. Of om economische schade te beper ken, zoals bij een Veluwse aardap pelboer. Hij kwam 's avonds thuis en er stonden honderd herten zijn veld leeg te eten. Die man heeft een hek om zijn land gekregen." Langs wegen worden wegber men breder gemaakt of reflecto ren geplaatst om dieren af te schrikken. Rond landbouwgebie den worden speciale weides aange legd waar herten kunnen grazen. Als zelfs dat allemaal geen op tie is, grijpen de natuurbeheerders naar het geweer. „Ik vind dat overi gens iets anders dan jagen", zegt Van den Tweel. „Jagers schieten omdat ze per se dat konijn willen hebben. Natuurbeschermers doen het alleen als er écht geen andere optie is. Het zit niet in onze aard om te zeggen: 'Hé, een edelhert, we pakken ons geweer." Natuurmonumenten, de groot ste natuurbeschermingsorganisa tie van het land, schaamt zich niet langer voor het jachtgeweer. „Ne derlanders willen meer wilde die ren. Dat betekent ook dat we er op plekken waar dat problemen ople vert soms een paar moeten schie ten." Volgens Van den Tweel schiet Natuurmonumenten tientallen herten en zwijnen per jaar. Daar mee is de organisatie een van de grootste jagers van groot wild in Nederland. Eerst bleef elk doodge schoten dier liggen om de kring loop in stand te houden. „Maar daar zijn we van teruggekomen. Een deel van het geschoten wild kan voortaan naar de poelier." 'We zitten met 17 miljoen mensen op een kluitje. Soms zul je moeten ingrijpen' Lange tijd durfde Natuurmonu menten het niet aan om de dilem ma's van het natuurbeheer breed uit te meten. De organisatie, met 719.000 leden en een jeugdafde ling met ruim 200.000 kinderen, zat klem tussen uitgesproken voor- en tegenstanders van af schot. Van den Tweel: „Het debat over wild wordt gedomineerd door emoties, belangen en ideolo gieën. Maar we zullen elkaar toch echt moeten vinden. Want er ko men steeds meer wilde dieren bij in Nederland, iets waarmee de meeste mensen heel blij zijn." Ondertussen blijft de overheid doen aan cijferfetisjisme, zoals Van den Tweel dat noemt. „Hoe veel dieren mogen er op een vier kante meter lopen? Waar mag dat? Je kunt met zijn allen afspreken dat je in Twente geen edelherten wil. Maar vervolgens komen ze rustig vanuit Duitsland de grens over wandelen. Of neem de wilde zwijnen. De overheid bepaalt dat ze alleen mogen leven in een deel van Limburg en op de Veluwe. Elk zwijn dat - nota bene via een spe ciaal voor de dieren aangelegd eco duct - Utrecht inloopt, wordt neer geschoten. Dat is natuurlijk een absurde situatie. Het heeft weinig nut om een bordje 'verboden voor zwijnen' neer te zetten, dat kun nen die beesten toch niet lezen. Zolang niemand last heeft van die zwijnen moeten ze gewoon hun gang kunnen gaan. We moeten wat relaxter omgaan met wilde dieren. Kijk wat een gebied aan kan. Grijp in als dat nodig is." De Griekse politie heeft een bejaar de Zweedse man aangehouden die maar liefst 31 paspoorten bij zich had. Vijftien van de paspoorten waren als gestolen opgegeven, zei de politie. De man (71) was op weg naar Istanbul. De paspoorten waren verstopt in een magnetron. De politie vermoedt dat de man lid was van een bende die vluchte lingen van paspoorten voorziet voor hun reis naar Europa. Kathalijne de Kruif (44), voorma lig fractieleider van de WD in Stichtse Vecht, is door de rechter veroordeeld voor het witwassen van geld en valsheid in geschrifte. De Kruif krijgt een taakstraf van 240 uur en is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van vijf voorwaardelijk. Omdat ze al één maand in voorarrest zat, hoeft ze niet meer de cel in. De rechter achtte niet bewezen dat De Kruif ook deel uitmaakte van de criminele organisatie van acht mannen die celstraffen kregen voor hun aandeel in hennepteelt en het witwassen van geld. De partner van De Kruif, die deel uit maakt van die criminele organisa tie, hoorde een celstraf van 34 maanden tegen zich eisen. De rechter merkte op dat De Kruif als fractievoorzitter van een politieke partij een voorbeeldfunctie had. Een Nederlands baggerschip heeft een deel van een lichaam opgezogen tijdens werk in de haven van Ham burg. In het baggerapparaat vonden ze een voet, een deel van een broek en een sok. In de broek zat een porte monnee. In de portemonnee zaten wat persoonlijke documenten. Vol gens de politie gaat het waarschijn lijk om een 53-jarige man uit Ham burg. Hij was in januari van een stei ger in de rivier de Elbe gevallen. VRIJDAG 11 MAART 2016 Jachtgeweer niet langer taboe door Cerben van 't Hof ATHENE 3 Het gehalte C02 in de atmosfeer is nog nooit zo sterk toegenomen als in 2015. Dat concludeert het Meteorologie Instituut NOAA in Hawaï. Dat houdt al 56 jaar de C02-concentraties in de lucht bij. In 2015 namen de concentraties koolstofdioxide toe met ruim 3 deeltjes per miljoen. Gemiddeld bevatte de atmosfeer ruim 402 deeltjes C02 per miljoen. UTRECHT HAMBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15