p... Was nog nooit zo voordelig! corendon 14 NIEUWS Door toedoen van een afVallige zijn duizenden sollicitaties van jihadisten op straat beland. NU WAANZINNIGE STUNTPRIJZEN corendon.nl/stuntweken 02375106 06 ROTTERDAM. Zijn niveau van reli gieuze kennis omschrijft Abu Ji had al Holandi als 'beginner'. Wat hij in Nederland deed? 'verkoper in een supermarkt'. En in het vak je achter vraag 16 ('gewenste rol bij IS') schrijft hij 'strijder'. Verder vermeldt het inschrijfformulier (met 23 vragen) van de terreur groep onder meer de dag dat Abu Jihad de grens overkwam, zijn con tactadressen in Nederland en en kele referenties: drie andere inter nationale jihadisten. De Britse tv-zender Sky News, de Syrische nieuwssite Zaman al Wasl en de Süddeutsche Zeitung wisten de afgelopen dagen de hand te leggen op duizenden for mulieren die jihadisten moeten in vullen op het moment dat ze zich aansluiten bij IS. Sky News zegt dat ze een USB-stick met 22.000 namen heeft gekregen van Abu Ahmed, een gedeserteerde IS-strijder. Hij zou de gegevens hebben gestolen van het hoofd van de interne vei ligheidsdienst van IS. De Syrische website Zaman al Wasl heeft 1.700 registratieformu lieren, waaronder een lijst met 122 namen van jihadisten die hebben aangegeven een zelfmoordaanslag te willen plegen. Zaman gaf ook deze krant inzage in de formulie ren. Netwerken In de gelekte dossiers staan al be kende strijders, maar ook namen van tot nu toe nog onbekende Syriëgangers. „Fijn voor geheime diensten die niet wisten waar ie mand uithing", zegt onderzoeker Daan Weggemans van het Cen trum voor Terrorisme en Con- tra-Terrorisme aan de Universiteit van Leiden. Zeker ook omdat elke strijder referenties moet invullen. „Zo kunnen de geheime diensten netwerken zien." De strijders komen uit meer dan vijftig verschillende landen: veel Arabieren, maar ook Fransen, Engelsen, Duitsers. In de dossiers van Zaman staan twee Nederlan ders: Abu Jihad en Abu Ahlam. De strijdersnaam en gegevens van Abu Jihad komen overeen met die van Achraf Bouamran. Een Amsterdammer die in 2013 als 16-jarige naar Syrië vertrok. Hij schrijft dat hij in Turkije de grens overstak naar het Syrische district Azaz. Over zijn Syrië-gang ontstond veel ophef: vader Farid was woe dend dat de autoriteiten zijn min derjarige zoon niet hadden kun- nen stoppen. In januari 2015 werd Achraf gedood bij een Amerikaan se luchtaanval op de stad Raqqa. De tweede Nederlander, Abu Ahlam, vulde in dat hij in 1994 ge boren is in Leiden. Daar heeft hij ook de middelbare school gevolgd. In Nederland werkte hij 'als bouw vakker en in een supermarkt'. Hij woonde ook een tijdje in België. Als contactpersoon geeft hij het te lefoonnummer van zijn moeder op. De gegevens komen overeen met de Leidse Syriëganger Reda, die in de zomer van 2014 op jihad ging. Reda is nog steeds in het ge bied, zijn vader vertelde onlangs nog in deze krant dat hij al tijden probeert weer contact te krijgen met zijn zoon. Achraf en Reda kenden elkaar niet in Nederland, maar in 2014 beland den ze toevalligerwijs in hetzelfde huis in Irak. Waarom het hün dos siers zijn die nu openbaar zijn ge worden, is onduidelijk. Levendige handel Geheime dienst AIVD en de Natio naal Coördinator Terrorismebe strijding (NCTV) zeggen de docu menten te bestuderen. Het Duitse ministerie van Binnenlandse Za ken, dat de formulieren kreeg via de Süddeutsche Zeitung, gaat er vanuit dat de documenten echt zijn. De Britse en Duitse journalis ten kregen de documenten in han den in Turkije, waar een levendige handel is in informatie over en van IS. „Het zegt iets over de de plorabele staat waarin IS ver keerd", aldus de Duitse krant. Stempel Sommige onderzoekers twijfelen aan de echtheid van de documen ten, zij wijzen erop dat er op enke le documenten een stempel staat die nog niet eerder op IS-docu- menten zijn aangetroffen. Ook wordt er soms in het geval van ge sneuvelde jihadisten gesproken van 'gestorven' in plaats van het gebruikelijke 'martelaarschap'. Onderzoeker Weggemans denkt dat de dossiers vooral goed zullen vallen bij Openbaar Minis teries door heel Europa. „Als die een terugkeerder voor de recht bank willen brengen, hebben ze nu echt bewijs dat die persoon zich bij de organisatie heeft aange sloten." Syriëgangers die zijn te ruggekeerd, zeggen vaak dat ze in Syrië alleen humanitaire hulp heb ben verleend. Dat de aankomende jihadisten ook drie 'referenties' moeten opge ven, wijst er volgens Weggemans op dat IS zich al vroeg zorgen maakte over de betrouwbaarheid van haar strijders. „Bij IS zijn bui tenlanders belangrijk, maar ze wil len wel weten wie ze binnenha len." Abu Jihad geeft als referen ties onder meer de Nederlander Victor Droste (Zakariya al Holan di) die al verschillende jaren in Sy rië is. Droste liet onlangs weten nog steeds in de regio te zijn, maar niet bij IS of Jabat al Nusra te vechten. OP OP Four Views Oasis App Laat u betoveren door de schoonheid van bloemeneiland Madeira. Op dit exotische stukje Portugal sieren prachtige tropische en subtropische bloemen en planten het bergachtige landschap. Verder vindt u er ook leuke pittoreske dorpjes! Wees er wel snel bij en boek een vakantie voor een waanzinnige stuntprijs, want op op! Dorisol Buganvilla Savoy Saccharum Ilï Gegevens van IS-strijders gelekt door Harald Doornbos en Cyril Rosman Enkele van de duizenden registratieformulieren die de gedeserteerde IS-strijder Abu Ahmed naar buiten bracht, foto Sky News v Madeira Camgo de Baixo Logies ^C'k'k'k Madeira Madeira Funchal Logies Madeira/ Funchal Four Views Monumental Lido Logies Ontbijt k'k'k'k hotel Madeira Calheta Logies Ontbijt K'k'k'ktz Schitterende ligging met prachtig uitzicht over de zee Heerlijke zwembaden en een apart kinderbad Levendige omgeving Rustig gelegen, vlak bij het strand 2 a-la-carterestaurants Ontbijt of Halfpension ook mogelijk Recentelijk gemoderniseerd! Kamers met prachtig uitzicht Halfpension ook mogelijk Splinternieuw super-de-luxe resort Unieke ligging vlak bij het zandstrand Halfpension of Volpension ook mogelijk Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14