NIEUWS 13 In aanloop naar het tweede Boekenbal waarvoor ik was uitgenodigd, in het jaar 2014, had ik veel minder zin om te gaan. Twee redenen lagen daaraan ten grondslag: de ervaring van de vorige keer én het feit dat ik geen nieuwe ro man had geschreven. Hoewel ik bij de vorige editie auteurs zag rondlopen die al vijfjaar niets hadden gepubli ceerd, kon ik me niet over mijn be zwaar heen zetten, het voelde alsof ik een nietsnut was. Ik schaamde me ka pot. Desalniettemin liet ik me door mijn vriendin meetronen. We hadden de rode loper ternauwernood over leefd, scheel van de fotoflitsen, of er kwam een deftig vrouwtje op me afge stapt, een veel te ijverige dame die haar zenuwen amper de baas was. 'Ik wil heel graag iets tegen u zeggen', zei ze. 'U was gisteren weer op televisie.' Ik had inderdaad in het programma Oog in Oog met Eva Jinek gezeten. 'Natuurlijk, vertel maar.' Mijn vrien din praatte ondertussen met een van haar collega's. 'Ik vind u altijd fantastisch op tele visie', bekende de vrouw. 'Echt waar. Sterker nog, u bent eigenlijk een véél betere spreker dan schrijver. Daar moet u iets mee doen.' Ik keek over haar schouder, in de hoop dat Frans Bauer en de crew van Bananasplit zich daar ergens bevonden, maar de vrouw was oprecht, in al haar enthousiasme had ze niet door dat ze me had bele digd. 'U vindt dat ik niet meer moet schrijven?', vroeg ik. 'Maar dat is mijn passie en werk.' 'Dat weet ik wel, maar toch: je kan een verhaal op televisie al tijd zo goed vertellen.' Ik zigzagde langs de mensen naar de muntverkoop, kocht een stapel in en nestelde me aan de bar, waar ik het meteen op een zuipen zette. Mijn avond was helemaal verpest. Even la ter zag ik Marc-Marie Huijbregts, Jort Kelder en Isa Hoes in de ruimte langs komen, volop genietend van de aan dacht die ze ontvingen, en toen kreeg ik al helemaal zelfdestructieve neigin gen. Ik vroeg aan de barman om een glas cola-cyaankali en hoewel hij vijf minuten lang in alle kasten had ge zocht, moest hij me toch teleurstellen. Daarom ging ik maar verder met lauw evenementenbier. Tot overmaat van ramp kwam uitgerekend Isa Hoes naast me staan om te vragen of er iets met me aan de hand was. Blijkbaar keek ik boos en verdrietig. Ik had haar wel kunnen zeggen dat ik me depressief voelde, maar daar was zij niet de geschikte persoon voor, ge zien haar geschiedenis op dat front. Ik Ik vroeg aan de barman een glas cola cyaankali Ik liet me semi- aanranden door een mevrouw met een belangrijke boekhandel deed nog een halfslachtige poging om iets van de avond te maken en wandel de naar de dansvloer, waar Peter Buwalda, omsingeld door allerlei aan bidders, zich helemaal het schompes danste, in de stijl van zijn grote held en voorbeeld Elvis Presley. De men sen om hem heen klapten en moedig den hem aan. Ik was er wel klaar mee. Terwijl ik mijn vriendin zocht om naar huis te gaan, werd ik aange klampt door een benevelde boekver koopster, een vrouw van in de zestig, die me blijkbaar heel leuk vond en me daarom begon te betasten. Deze ont moeting stelde me voor een professio neel dilemma: als ik bits tegen haar zou doen, kocht ze waarschijnlijk mijn boeken niet meer in. En toen ge schiedde het: ik liet me kort voor het weggaan semi-aanranden door een mevrouw met een belangrijke boek handel en een flagrant alcoholpro bleem. Alles voor de literatuur! Omdat ik in 2015 nog steeds mijn tweede roman niet had afgeschreven, leverde ik mijn kaartjes voor het Boe kenbal in. Ik had er niets te zoeken. En dat vonden mensen raar. Want er waren genoeg schrijvers die op Facebook zaten te huilen, over drachtelijk bedoeld, omdat ze door het CPNB waren buitengesloten ten faveu re van een of andere soapie of middel matige politicus. Daar heb ik ook nog wel een mening over: natuurlijk, het Boekenbal is eigenlijk voor schrijvers bedoeld, maar de meeste auteurs zijn onaangepaste en bovendien onverzorg de types die je juist niet allemaal tege lijk in een ruimte moet stoppen, om dat het anders antireclame voor de lite ratuur zou zijn. Het gaat allemaal om dosering. Een frisgewassen actrice op het Boekenbal vormt voor mij echt geen probleem. Als haar gilde maar niet in de meerderheid is, dan krijg je inderdaad scheve gezichten. Hoe dan ook, twee weken geleden is eindelijk Turis verschenen - mijn tweede roman die tot mijn grote ge luk bijna onmiddellijk een bestseller werd. Ik heb weer goede redenen om het evenement een kans te geven. De ze keer moet ik wel alleen, want vori ge week is onze dochter Mia geboren, een prachtig meisje dat haar oor sprong vindt bij die ene bijzondere ontmoeting met mijn vriendin, nota bene tijdens mijn eerste Boekenbal. Je zou bijna kunnen spreken van een Boekenbalbaby. Dit jaar ga ik op tijd naar huis, zo dat ik morgen verder kan werken aan mijn derde roman, dan heb ik volgend jaar tenminste weer redenen om te gaan, mocht het vanavond niet uit draaien op een enorm debacle. VRIJDAG 11 MAART 2016 De trap in de Stads schouwburg is een populaire plek om bij te keuvelen met oude bekenden. Op de foto van links naar rechts, Heieen van Royen, Marc-Marie Huijbrechts, Nadja Hüpscher, Daphne Bunskoek, Halina Reijn en Katja Schuurman, foto Novum RegioFoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13