Ook schrijvers en uitgevers komen er nog, maar op de rode loper zijn vooral televisiesterren, pr-dames, literaire groupies en wannabe's te zien. Auteur en columnist ÖZCan Akyol legt uit waarom hij vanavond toch een goede reden heeft om het Boekenbal te bezoeken. In de Stadsschouwburg in Amsterdam vindt vanavond het 65e Boekenbal plaats 12 NIEUWS Vanavond is het zover: het belangrijkste literai re festijn voor veel schrijvers en andere ij deltuiten. De eerste keer dat ik het Boekenbal bezocht, was vier maan den na de verschijning van mijn de buutroman, een boek dat - tegen alle verwachtingen in - onmiddellijk een bestseller werd en mijn doorbraak in de literaire wereld betekende. Ik had een duur glimplak van Hugo Boss aan geschaft en bezocht de Stadsschouw burg van Amsterdam met mijn uitge ver en vriend Mai Spijkers, die juist dat jaar Vijftig tinten grijs had uitgege ven, de vieze seksboekjes, en daardoor op véél meer aandacht en schouder klopjes van andere gasten kon reke nen. Dat vond ik niet erg. Ik ben nogal mensenschuw en mijn eerste uren op het Boekenbal fungeerden vooral als verkenningstocht. Anders dan de wil de verhalen deden vermoeden, viel het wel mee met de glitter en gla mour: alle bezoekers dienden bijvoor beeld in een rij te staan om blauwe muntjes te kopen, waarmee ze hun drank konden afrekenen. Ik had ge hoopt op barretjes met onbeperkte cocktails en lekkernijen voor de crème de la crème van de Nederlandse lette ren. Maar de Hollandse zuinigheid maakte geen uitzondering voor schrij vers en al helemaal niet voor televisie mensen. Want vooral die laatste groep was rijkelijk vertegenwoordigd op het bal, van bekende filmsterren tot ge slaagde televisiepresentatoren, alle maal paradeerden ze door de gangen van de schouwburg, vaak in het gezel schap van hun vaste entourage, een re dactieteam of pr-medewerkers, louter met het doel om te flaneren. Ergens halverwege de avond kwam ik een beeldschoon meisje tegen. Een blonde nimf. Ik stapte op haar af en zei: 'Wat een mooie jurk heb je aan. Maar dat wist je natuurlijk al, anders zou je hem niet kopen.' Ze keek me lief aan, herkende me van televisie en wilde een aantal vragen stellen voor een artikel. Blijkbaar werkte ze voor de Volkskrant en was ze op pad ge stuurd voor een reportage. Ik vertelde dat ik er allemaal niets aan vond en dat ik liever thuis zou zitten, maar dat een bestseller nu eenmaal verplichtin gen met zich meebracht, bijvoorbeeld mijn aanwezigheid tijdens deze avond. Ze moest om me lachen. We begonnen met elkaar te flirten, wissel den telefoonnummers uit en een paar maanden later kregen we verkering. Dan was dat Boekenbal toch nog er gens goed voor geweest. Afzien op het bal der ijdeltuiten Gelukkigen die eerder een toegangsbewijs voor het Boekenbal wisten te bemachtigen. Vlnr: Ineke en Humberto Tan; Peter Buwalda en Suzanne Rethans; Janke Dekker en Tom Egbers; Mark Laurenz en Bobbi Eden. foto ANP Kippa Schrijver Özcan Akyol foto ANP Kippa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12