Schoof: houd moskee in 't oog naar eigen huis weerstand tegen 'Wir schaffen das'-filosofie van bondskanselier NIEUWS 11 Dick Schoof, de Nationaal Coördi nator Terrorismebestrijding en Veiligheid, gaat in een brief aan ge meenten schrijven dat ze de ge bedshuizen goed in de gaten moe ten houden. „Er zijn veel incidenten bij mos keeën, daarom adviseert Schoof ge meenten de gebedshuizen goed in de gaten te houden", zegt de woordvoerder van de terreurbe strijder. „Daarnaast is het belang rijk dat gemeenten zorgen dat de contacten met moskeebesturen goed zijn, zodat je elkaar snel weet te vinden als dat nodig is." Op dit moment zijn er geen ge wapende beveiligers nodig, zoals bij synagogen, maar de NCTV houdt de veiligheidssituatie nauw lettend in de gaten. Gemeenten worden door de NCTV geadvi seerd. Schoof is samen met minister Lodewijk Asscher van Integratie gistermiddag in een moskee in Leiden in gesprek gegaan met di verse moslimorganisaties. Met het gesprek wilden Asscher en Schoof hun solidariteit betuigen na dreig brieven en brandbommen bij mos keeën. Asscher liet moslims weten dat hij achter ze staat. „We zijn er voor iedereen die te maken krijgt met haat, bedreigingen en ge weld." Said Bouharrou van de Raad van Marokkaanse Moskeeën is tevreden. „De minister heeft de incidenten met scherpe woorden veroordeeld, dat is heel fijn." Over twee weken gaan de mos limorganisaties weer om tafel met de NCTV. 'De minister heeft de incidenten scherp veroordeeld, dat is heel fijn' lijke coalitiepartijen CDU/CSU en SPD - die ook in Saksen-An- halt regeren. Maar AfD-woord- voerders doen wel vaker boude uitspraken. Zo bleek tijdens een tv-uitzending dat de kandidaten in Saksen-Anhalt de partijstand punten niet kennen. „Dat was on professioneel en pijnlijk", geeft Matthias Lieschke toe. „Maar zo iets zal ons geen tweede keer overkomen." Lieschke is moe van de 'demo- niseringen'. „Zodra je durft te sug gereren dat Merkel geen serieus plan heeft om de vluchtelingen te integreren, word je in de na zi-hoek geduwd. Ik zou liever zien dat andere partijen met de AfD samenwerken, in plaats van ons buiten te sluiten. Dat zal op den duur ook wel gebeuren. Wij moeten gewoon laten zien dat we doodnormale burgers zijn." Vooralsnog wordt de AfD ge meden als de pest. Zo kostte het heel wat moeite om een ruimte te vinden voor de verkiezingsbij eenkomst gisteravond, georgani seerd door het rechtse politieke maandblad Compact. Hartmund Sychla, uitbater van zalencom- 'M'n auto gestolen en mijn hond werd op de Autobahn dood teruggevonden' plex Halber 85, kreeg dreigemen ten van extreem-linkse Antifa's ('anti-fascisten'). En in een open brief, die werd ondertekend door vertegenwoordigers van verschil lende linkse partijen, werd hem afgeraden de bijeenkomst te facili- teren: 'Zo niet, dan zullen wij tot een boycot oproepen'. Sychla is woedend. „Ik ben van oorsprong een linkse rakker. Maar met dit soort antidemocrati sche brandstichters wil ik niets te maken hebben. Ik laat mij door hen niet bedreigen.' Het komt met enige regelmaat tot geweld bij AfD-bijeenkomsten, weet Mat thias Lieschke: „Deze week nog zijn in Jena AfD-aanhangers het ziekenhuis in geslagen door anti fa's." Bij André Poggenburg werd ingebroken. „Alles was kapotge slagen, er waren dreigbrieven ach tergelaten, m'n bedrijfsauto was gestolen en mijn hond werd zes tien kilometer verderop op de Au tobahn teruggevonden: doodgere den", vertelt de lijsttrekker. „Je moet niet bang zijn als je voor de AfD kandideert." De uitkomst van 'Superwahl- tag', komende zondag, kan gevol gen hebben voor Angela Merkels centrum-linkse regering in Ber lijn. De bondskanselier staat on der druk, nu de gevolgen van haar vluchtelingenpolitiek overal zichtbaar zijn. Ook in Maagden burg. „Ik durf's avonds niet meer de tram in", zegt de blonde Betti- na Röhle (46), die werkt als ver koopster in een bakkerij. „Ik weet het niet, ik ben gewoon bang voor die groepjes mannen, voor de manier waarop ze naar mij en mijn puberdochter kijken." Het zijn mensen als Bettina Röhle die de traditionele volks partijen CDU en SPD in snel tem po als kiezers verliezen. Daarom dringen steeds meer prominen ten binnen haar eigen partij er bij Angela Merkel op aan om haar halsstarrigheid in de vluchtelin- genkwestie te laten varen. Maar Merkel houdt vast aan haar oplos singen: vertrouwen op samenwer king met Turkije, geen boven grens voor het aantal oorlogs vluchtelingen en een eerlijke ver deling van de asielzoekers over Europa. „Maar ons, de burgers, is niets gevraagd", zegt André Pog genburg. „Wij eten al jaren het menu dat Merkel bestelt." 's Avonds herhaalt de lijsttrek ker diezelfde zinnen voor een op merkelijk afwachtend publiek. De zaal van Halber 85 is volgelo pen. Buiten staan politiebusjes, uit voorzorg tegen de Antifa's. Binnen zitten een paar honderd 'bezorgde burgers': jong en oud, in grote meerderheid mannelijk. De 'mainstream media' mogen er officieel niet in, want met hen heeft de organisatie 'slechte erva ringen'. 'AfD vor dem Durchbruch' - AfD voor de doorbraak - is het thema van de avond. „Een kwart eeuw geleden werd hier in Oost-Duitsland al eens een sys teem omver geworpen", zegt Pog genburg. „Wij weten wat je met burgerverzet kunt bereiken." het om onschuldige rookvorming gaat. „We wonen dichtbij de snel weg. Als er ergens rook kringelt, dan wordt er al snel gebeld door automobilisten. Achteraf hoorden we dat het de buurman was die alarm had geslagen." Vader Benno - die niet oproep baar was die avond - volgt in zijn eigen auto in het kielzog. Als ze aankomen bij hun huis, slaan de vlammen woest uit het rieten dak. Linda doet haar werk. Pas als de slangen zijn uitgerold, het blussen is begonnen en ze haar dieren in veiligheid heeft gebracht, dringt het tot haar door. „Ik was plotse ling helemaal leeg. Een collega heeft me getroost. Benno stond verderop mee te blussen, ook al had hij geen dienst. Ik heb het in dertien jaar vaak genoeg meege maakt, maar nooit in de rol van slachtoffer. Het is vreselijk om toe te moeten kijken hoe je huis en je spullen eraan gaan." Dat haar zoon bij zijn eerste grote uitruk hun eigen huis stond te blussen, is de ironie ten top, vindt Linda. „Kaylian heeft met enkele collega's binnen staan spui ten. Er was echter geen houden aan op de bovenverdieping. Echt alle spullen van de kinderen zijn vernietigd. Dat hakt er wel in." Linda maakte een foto van de fatale melding op haar pieper. „Dit hoop je natuurlijk nooit meer mee te maken. Het brand- weerwerk blijven we doen. Er is nog maar eens bewezen hoe be langrijk dat is." VRIJDAG 11 MAART 2016 door Deborah Jongejan DEN HAAG. Gemeenten moeten extra aandacht besteden aan de vei ligheid van moskeeën. Saïd Bouharrou Raad van Marokkaanse Moskeeën voor Angela Merkel André Poggenburg lijsttrekker AfD De brandweerfamilie Vermeer moest met collega's vol aan de bak om nog iets van de woning te redden. De rieten kap heeft het niet overleefd, foto Caspar Huurdeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11