fjJ Meststallen zitten overvol; tientallen kalfjes doodgespoten 8 NIEUWS Man met 1,2 kilo heroïne in lichaam 'Stop het slepen met kalveren' Drie keer te snel geklokt A4 opnieuw op de schop Boeren kunnen overtollig jongvee aan de straatstenen niet kwijt. Er wordt weer gepleit voor een importstop. De Duitse douane heeft in een bus uit Amsterdam een 31-jarige man opgepakt die 1,2 kilo heroïne had in geslikt. De man uit Mali was onderweg naar Mün- chen toen hij werd ge snapt. Hij maakte een ner veuze indruk tijdens de controle afgelopen week einde. Hij testte positief op een drugstest. De man bleek honderd pakketjes heroïne in zijn lichaam te hebben. De lading werd vervolgens operatief verwij derd. Meer dan de helft van de 1,4 miljoen kalveren die in Ne derland worden ge mest, komt uit het buitenland. Nu moe ten ze stoppen met die import, zegt di recteur Wouter van der Weijden van het Centrum voor Land bouw en Milieu. „Kalveren worden nu zelfs uit de Balti- sche staten gehaald. Dat is een aanslag op het welzijn, maar het vergroot ook het risico dat we ziektes als Mond- en Klauw zeer Nederland bin nenslepen. Boven dien: nergens is het antibioticagebruik zo hoog als in de kal- verhouderij." De sector ziet een importstop niet zit ten. Henny Swinkels van Van Drie, de grootste kalfsvlees producent: „Neder landse kalveren zijn vaak lichter en min der sterk dan die uit Duitsland." Volgens hem is het kalver- overschot bovendien tijdelijk. „Omdat melkveehouders hun veestapels moe ten inkrimpen, zal er op termijn juist minder aanbod zijn." Een automobilist heeft in de nacht van dinsdag op woensdag met ruim 100 ki lometer per uur door het Noord-Hollandse Lange- dijk geracet, waar een maxi mumsnelheid van 30 kilo meter per uur geldt. Agen ten gaven de bestuurder een stopteken, maar dat ne geerde hij. Uiteindelijk werd de snelheidsduivel, een 30-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats, op de provinciale weg N504 bij Oudkarspel aangehouden. Hij bleek te veel te hebben gedronken. Een gloednieuw stuk van Rijksweg A4 bij Leiden moet binnen een jaar al weer onder handen wor den genomen, omdat er nog steeds te veel fdes zijn. Het gaat om de flessenhals tussen Burgerveen en Lei den. Dit was een berucht fileknelpunt en is daarom verbreed. Het vernieuwde traject staat desondanks met stip op 6 in de Neder landse fileranglijst. Minis ter Schultz waarschuwt dat de maatregelen soelaas zullen bieden, maar niet al le problemen oplossen. ■A.>- PURMEREND. De veemarkt in Purmerend bleef eind januari een dag dicht omdat de belangrijkste afnemer van kalveren geen plek had voor nieuwe dieren. Melkvee houders zitten met de kalfjes in hun maag. Ze worden regelmatig teleurgesteld doordat veehandela ren hun overtollige kalveren niet willen meenemen. Zelfs niet voor een bodemprijs. Om melk te blijven geven, moet een koe elk jaar een kalfje krijgen. Aan de stiertjes heeft een boer niks. Zodra ze na een week of twee sterk genoeg zijn, worden ze net als de vaarsjes (koekalfjes) die de boer niet nodig heeft ver kocht. Op gespecialiseerde bedrij ven worden de dieren vervolgens afgemest voor de slacht. De stallen waarin kalveren wor den afgemest, zijn echter vol. Er is een kalveroverschot. Dat is een ge volg van de uitbreiding van de melkveesector. Vanwege de af schaffing van het Europese melk quotum, op 1 april een jaar gele den, hebben melkveehouders hun veestapel fors uitgebreid. Het aan tal melkkoeien is in 2015 met 50.000 toegenomen, het aantal jonge koeien dat wordt voorbereid op een carrière in de melkstal met 38.000. Het gevolg: veel meer kalf jes. De kalfsvleesproducenten ga ven veehandelaren afgelopen maanden regelmatig te kennen dat ze hun wekelijkse rondje langs de melkveehouders moesten over slaan, zegt handelaar Arjan van Mourik, voorzitter van de afdeling kalverhandel van branchevereni ging Vee Logistiek. „De handel gaat moeizaam. Er zijn te veel kal veren, dat zorgt voor lage prijzen." Die lage prijzen maken het voor melkveehouders extra verve lend als de kalveren niet snel wor den opgehaald. Twee weken lan ger voor het kalf zorgen, kost hun al snel 30 euro extra aan melkpoe der, rekent Van Mourik voor. „Nog los van het extra werk en een eventueel medicijntje. Terwijl de zwakkere, lichtere dieren mo menteel soms niet eens drie tien tjes opleveren." Die verliespost komt bovenop de lage melkprijzen waar melkvee houders al langer mee kampen, zegt directeur Wouter van der Weijden van het Centrum voor Landbouw en Milieu. „De druk neemt toe. Dat vergroot de verlei ding om illegale oplossingen te zoeken." Op een veemarkt in het noor den van het land en verschillende veeverzamelplaatsen zouden in ja nuari tientallen kalveren zijn doodgespoten omdat er geen plek voor was. Over dat bericht in agra risch vakbladen, die zich baseren op verklaringen van veehandela ren en kalverhouders, hebben de PvdA en Partij voor de Dieren Ka mervragen gesteld. „De onverant woorde groei in de melk veehouderij mag niet ten koste gaan van het dieren welzijn", zegt PvdA-Ka- merlid Tjeerd van Dekken. „Daarom vragen we de staats secretaris om in te grijpen." De stichting Dier Recht is een pe titie gestart tegen het euthanase ren van gezonde kalveren. De lage kalverprijzen zullen melkveehou ders nog wel even dwars zitten, verwacht agrarisch econoom Wil ly Baltussen van het Wageningse onderzoeksinstituut LEI. Het kabi net heeft vorige week bekendge maakt dat boeren koeien moeten gaan inleveren, omdat de dieren zoveel mest produceren dat Neder land de Europese milieuregels overschrijdt. „Boeren zullen zelf komende tijd minder kalveren aanhouden om hun huidige melk koeien te vervangen of aan te vul len. Dus komen er meer kalver voor vleesproductie op de Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 10 dagen Kust van Dalmatië Eilanden van Dalmatië 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik 12 dagen Rondreis Dalmatische kust 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen Porec Istrië Kal veroverschot door WENDLINCEN LANGEDIJK DEN HAAG groei melkveehouderij door Annemieke van Dongen foto Getty Images v.a. slechts v.a. slechts Brochure en boekingen: Vertrekdata: 11,18, 25 april/2, 9,16,23 mei etc. Vertrekdata: 11,18, 25 april/2, 9,16, 23, 30 mei 6,13 juni 4 11, 18 juli etc. Vertrekdata: 18 april 2,16, 30 mei 13, 27 juni 11, juli etc Vertrekdata: 18 april/2,16,30 mei13, 27juni etc. Vertrekdata: 18 april 2,16, 30 mei 27 juni etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8