Albert maakt kwartelwens in de mens wakker Aanhoudingen na publicatie foto's Keulen Vijftig mille voor 'waardig afscheid9 in Zutphen NIEUWS 7 Het kanaal van Alwyn heeft binnen 2 weken bijna een half miljoen views op zijn video. Zo'n 11.500 mensen hebben zich er inmiddels op geabonneerd. Je kunt dus spreken van een hit. „Dat was bij het online zetten van de video's niet de bedoeling", meldt de trotse kwartelpapa. „Ik vind het lastig dat dieren tegen woordig als grondstof worden ge zien, dus ik wilde met de filmpjes de schoonheid en de humor van de beesten laten zien. Dat Albert zich zou ontpoppen tot het be roemdste kwarteltje ter wereld, had ik natuurlijk niet verwacht." Het eerste filmpje is al ruim 25 miljoen keer bekeken. Voordat je naar de winkel rent om je eigen kwarteleieren en broedmachine te kopen, moet je met een aantal dingen rekening houden. Alwyn: „Je hebt veel ruimte nodig voor een kwartel. Het liefst een kippenren. Ook heb ik geluk gehad met het eitje, want het kan lang duren voordat je daadwerkelijk een bevrucht eitje aantreft. Mocht je het écht willen en het aankunnen, dan zijn er een paar dingen die belangrijk zijn: zorgvuldig verzorgen, voorzichtig met de eieren omgaan en boven al les: geduld hebben." Volgens Alwyn is de geboorte van Albert een klein wonder. „De reis van de boerderij naar de win kel is lang, de temperatuur moet altijd goed zijn en de eitjes moe- ten met zorg behandeld worden. Ik zou persoonlijk zeggen dat de kans op een succesvolle geboorte one in a million is." Een woordvoerster van Albert Heijn beaamt dat die kans bestaat, maar erg klein is. De kwartelvader kocht medio januari een pak kwar teleieren bij Albert Heijn in Bloe- mendaal. „Toen begon het echte werk pas: ik moest twee keer per dag alle eitjes zorgvuldig om draaien in de broedmachine, de luchtvochtigheid in de gaten hou den en letten op tekens van leven. En dat allemaal zonder bevesti ging dat er daadwerkelijk een ei bevrucht was." Op een gegeven moment be sloot Alwyn de eitjes toch te in- Filmpjes over Albert zijn 25 miljoen keer bekeken. Aan de oprichting van een 'kwartel- community' wordt gewerkt specteren. „Toen gebeurde er iets magisch. Uit één ei hoorde ik heel zacht getik en gepiep. Geschrok ken legde ik het eitje terug. Je mag ze tenslotte niet te veel storen." Nog geen week later kwam het dier uit het ei en werd Albert, ge noemd naar de supermarkt waar de eitjes werden gekocht, in ra zend tempo wereldberoemd. Daar eindigt het avontuur voor het duo niet. Albert en Alwyn staan aan de wieg van een ware kwar- tel-community. Er is contact ge weest met de Drentse Fiona, die nog geen maand geleden zes Al- bert Heijn-kwartels liet uitbroe den, om een netwerk voor ama teurbroeders te starten. Alwyn: „Binnenkort ga ik met Albert bij Fiona langs om kennis te maken met haar kwartels. Ook daar verschijnt een video van." Alwyn denkt voorzichtig aan nog een kwartel. „Albert blijft z'n hele leven bij mij. Ik ben dol op het dier, maar niemand kan leven zonder vrienden, dus wie weet?" Een 31-jarige man gaf zichzelf aan bij de politie in Hamm. Of hij op een van de foto's staat af gebeeld, was niet direct duide lijk. Een 26-jarige Algerijn werd door anderen herkend en in de plaats Kerpen aangehouden. De twee zijn overgebracht naar Keu len. De verdachten zouden in de oudejaarsnacht vrouwen en meisjes hebben omsingeld en ge probeerd hebben hen te beroven. In één geval zou een slachtoffer zijn aangerand, schrijven Duitse media. In de nacht van 31 december op 1 januari werden honderden vrouwen en meisjes in de om geving van het Keulse trein station en de Dom lastiggeval len. De verdachten zijn meest jongemannen van Noord-Afri kaanse komaf die illegaal in Duitsland verblijven. Bij de politie liggen 1.120 aan giftes, waarvan 474 wegens sek sueel geweld. Gisteren werden ook foto's vrijgegeven van twee mannen die tijdens oud en nieuw in Keu len vanuit de menigte met een pistool in de lucht schoten. Het vuurwapen is op de foto's goed zichtbaar. Volgens het Openbaar Minis terie gaat het om een echt pis tool. „Het is een toeval dat er geen mensen gewond zijn ge raakt", reageerde een woordvoer der. Eerder werden drie mannen - twee Marokkanen en een Tune siër - veroordeeld vanwege hun aandeel in de berovingen in Keu len. Aanvankelijke berichten dat zich onder de daders 'vooral Syri sche vluchtelingen' bevonden, zijn niet bevestigd. Toch hebben de incidenten het debat in Duits land over de vluchtelingencrisis zeer verscherpt. De rechtspopulistische an ti-immigratiepartij Alternative ftir Deutschland (AfD) lijkt hier aanstaande zondag bij verkiezin gen in drie Duitse deelstaten van te profiteren. In de peilingen schiet de AfD omhoog. Afge lopen zondag reikte de partij bij gemeenteraadsverkiezingen in Hessen al tot ruim boven de 10 procent. Het afscheid van burgemeester Ar nold Gerritsen heeft de gemeente Zutphen in totaal meer dan 52.000 euro gekost. Daarmee was het een van de duurste afscheids feestjes van burgemeesters van de laatste jaren. Dat blijkt uit een overzicht van de door de gemeente gemaakte kosten, opgevraagd door deze krant. Gerritsen (67) nam in janua ri afscheid van de gemeente waar hij zeventien jaar lang burgemees ter was. Hij deed dat op verschil lende momenten met een uitge breid afscheidsprogramma. Zo stond de traditionele nieuwjaarsre ceptie in het teken van zijn ver trek en was er ook een apart af scheidsfeest voor ambtenaren. De eindafrekening van alle festi viteiten blijkt hoger te zijn dan het bedrag waar de fractievoorzit ters dachten mee te hebben inge stemd. Zij gingen eerder akkoord met het voorstel om eenmalig 25.000 euro uit te trekken. Veel plaatselijke fractieleiders reageren geschokt op de eindreke- ning. „Ongelooflijk", briest de één. „Hoe kan dit", vraagt de an der. „Ik wil een verklaring van het college", geeft PvdA'er Harrij His- sink aan. „Dit is buitenproportio neel", stelt Bert Jansen van Be- wustZW. Men kijkt in de Hanzestad wel te rug op een 'mooi en waardig af scheid', zegt D66'er Ingrid Tim- mers. „Ik zou het jammer vinden als het vertrek van Gerritsen op deze manier een vervelende na smaak krijgt." Uit het overzicht van de kosten blijkt dat vooral veel geld uit is ge geven aan catering. Alleen al voor het afscheidsfeest op 29 januari heeft de cateraar 12.000 euro in re kening gebracht. Ook is ruim 6.600 euro uitgegeven voor het maken van een 43 pagina-tellend magazine, Arnold geheten. Hoe het toch kan dat de eindaf rekening veel hoger is dan waar de raad rekening mee hield, kon wethouder Oege Bosch (Financi ën) gisterochtend niet uitleggen. Een woordvoerder meldde 's mid dags dat tevoren duidelijk is mee gedeeld dat het totaalbedrag om en nabij de 50.000 euro zou zijn. Dit wordt door meerdere fractie leiders ontkend. „Voor ongeveer de helft was al dekking gevonden, door bestaande budgetten aan te spreken. Dan kun je bijvoorbeeld denken aan het geld wat normaal wordt gebruikt voor de nieuw jaarsreceptie." Niet iedereen is van slag door de eindafrekening. WD'er Bas van der Veen: „Gerritsen was ze ventien jaar lang onze burgemees ter. Tijdens de verschillende af scheidsbijeenkomsten is niets geks of buitensporigs gedaan. Ik heb geen René Froger gezien, of andere bijzonderheden. Het was een waardig feest." DONDERDAG 10 MAART 2016 door Chris Born Sinds in Drenthe enkele weken ge leden zes levende kwartels uit een doos met supermarkteitjes tevoor schijn kwamen, zijn er steeds meer mensen met een 'kwartelwens'. Zo als Alwyn Wils, die met kuiken Al- bert video's maakt voor YouTube. Alwyn Wils was de koning te rijk toen zijn kwarteleitje uitkwam. Op de linkerfoto Albert, foto Pim Ras door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN. De Duitse politie heeft twee mannen ingerekend die mo gelijk betrokken waren bij de inci denten rond het centraal station in Keulen tijdens de jaarwisseling. De arrestaties komen een dag na dat van vijf verdachte personen foto's werden verspreid. door Judah Bolink ZUTPHEN. Een glossy magazine, een symposium, muziek en heel veel hapjes en drankjes leveren Zutphen gepeperde rekening op. Voormalig burgemeester Arnold Gerritsen, foto Martijn Beekman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7