'Hulp aangereden dieren kan beter Juvent opent nieuwe locatie in Oostburg Bonte Avond Club Sluiskil kijkt in voorstelling terug op decennia op de planken ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Al 65 jaar zingt en acteert de Bonte Avond Club in Sluiskil en omgeving. Geen cabaret, gewoon amusement. chen. „Het publiek vroeg nog of het niet harder kon, maar dat ging niet. Dat ding stond al vol open. Nu heb ben we headsets en draadloze micro foons. Je kunt het je niet meer voor stellen hoe het toen ging." De Sluiskilse Bonte Avond Club is al lang niet meer een aangelegen heid voor Indische Nederlanders. „In het begin speelden we ook voor namelijk Indische liedjes. Dat von den de mensen prachtig", weet Ben- jaminsz nog. In de loop der jaren werden steeds meer Zeeuws-Vla mingen lid van de club. „De over gang is heel geruisloos gegaan. Ik ben nu nog de enige Indische Neder lander." Sommige dingen zijn in alle ja ren niet veranderd. Zo is het ope nings- en sluitingsnummer nog steeds hetzelfde gebleven. De tekst werd geschreven door de moeder van Diederick Benjaminsz. Voor de leden van de Bonte Avond Club heette ze gewoon oma. „Dat zingen we nog steeds. Mooi toch?"grijnst hij. „Sommige dingen moeten we zo laten." Nu is Benjaminsz voorzitter van de Bonte Avond Club (BAC) Sluiskil. Zaterdag viert de BAC het 65-jarig be staan met een bijzondere voorstel ling in 't Meulengat in Sluiskil. „Het wordt een muzikale reis door de tijd. De bedoeling is dat het publiek denkt 'ah ja, dat weet ik nog'." Bonte Avond, het lijkt een wat ge dateerde term. Toch is het bij de voor zitter nooit opgekomen om de naam te veranderen. „Dat is wat we doen; een bonte avond. Sketches, meestal grappig, afgewisseld met muziek. Al tijd wel anekdotes, we deden en doen geen politiek. Soms denken mensen wel eens dat de C in BAC staat voor cabaret maar dat is het dus niet. Het is gewoon amusement." In 1951 werd de BAC opgericht. Aanvankelijk was het een puur Indi sche club van de familie Benjaminsz en de familie Hallegraeff. „We kwamen in 1950 in Neder land aan. De Indische Nederlanders brachten heel andere instrumenten mee dan gebruikelijk was in die tijd. Accordeon en gitaar, bijvoorbeeld. De fanfare hoorde dat wij muziek maakten en vroegen ons om de optre dens op te luisteren. Kort daarna heb ben we de club opgericht." „We begonnen met één kristalmi crofoon en een versterker van twee watt." Benjaminsz moet er nog om la- Diederick Benjaminsz (67) was elf toen hij voor het eerst meedeed. „Ik speel de Banjo Boy op de ukele- le. Samen met m'n broer. Na de pau ze moest ik weer naar huis want ik was te jong om een hele avond op te treden." OOSTBURG. Jeugdzorgorganisatie Juvent heeft sinds deze week een nieuwe locatie in Oostburg voor dagbehandeling van kinderen. Het is, na Terneuzen, de tweede locatie voor dagbehandeling van Juvent in Zeeuws-Vlaanderen. De organisatie biedt hulp aan kinderen met gedragsproblemen, ontwikkelingsstoornissen, proble men van psychiatrische aard en aan kinderen met een licht ver standelijke beperking. Het doel is om een kind zo snel mogelijk weer volledig gebruik te laten ma ken van reguliere opvang en on derwijs. In de peuterspeelzaal van Kinderopvang Zeeuws-Vlaande- ren aan de Langestraat krijgen vier kinderen tussen de twee en zes jaar dagbehandeling waar on der meer speltherapie deel van uit maakt. De reden voor een tweede loca tie in de regio is om de kinderen uit West-Zeeuws-Vlaanderen dichter bij huis te kunnen behan delen, voorheen moesten ze twee dagen per week van huis naar Ter- neuzen gebracht worden. De nieuwe groep van Juvent komt in Oostburg gedeeltelijk sa men in een ruimte met de peuter speelzaal, zodat de kinderen ook samen kunnen spelen met leef tijdsgenootjes. Voorzitter Gijs van Aardenne zegt dat naar aanleiding van het incident met een gewonde vos in Zeeuws-Vlaanderen. Een inwo ner van Spui was zondag uren op zoek naar iemand die het dier uit zijn lijden kon verlossen. De SWN heeft onder meer met de wegbeheerders in haar werkgebied overeenkomsten afge sloten. De stichting zorgt dat ern stig gewond groot wild, dassen of vossen op of nabij een weg ver wijderd en afgevoerd worden vol gens een uniform landelijk proto col. In grote delen van het land wordt al zo gewerkt. In Zeeland is een team jagers actief om aangereden wild uit zijn lijden te helpen. Zij hebben op basis van de Flora en Fauna wet individueel toestemming 'Dit is geen zaak van inviduele jagers, het gaat om dieren welzijn en verkeersveiligheid' van de provincie gekregen om dit te doen. „Dat werkt goed", zegt Liduin Paree-van 't Westende van de Faunabeheereenheid Zee land. „De meldkamer van de poli tie kan in heel Zeeland mensen bellen." Maar de SWN pleit voor het in voeren van een systeem waarbij de bevoegdheden niet aan afzon derlijke jagers, maar aan een onaf hankelijk, collectief verband als de SWN worden verleend. Dat maakt de hulp aan dieren minder afhankelijk van vrijwillige indivi duen. De SWN-vrijwilligers zijn voorzien van materialen en zijn verzekerd. Van Aardenne stelt principieel dat de zorg voor aangereden die ren de verantwoordelijkheid is van de wegbeheerders. „Het gaat niet om jagen, maar om dieren welzijn en verkeersveiligheid." Het aantal aanrijdingen in Zee land met grotere dieren schat hij op zo'n 200 per jaar. DONDERDAG 10 MAART 2016 en jool Hier staat het groepje weer en zingt als ied're keer Heel vrij en blij zet verdriet en zorgen opzij Wij brengen op z'n tijd een stuk gezelligheid Vol pret en jool want wees vrolijk is ons parool Wij verzorgen u een bont program van een lach en een lied en muziek hopend dat een ieder zeggen kan 't was weer best en ook zeer magnifique Hallo wij starten nu en wensen elk van u ook deze keer een heel plezierige sfeer lalalalalalalalalala... De jubileumvoorstelling De Kapsalon speelt driemaal in 't Meulengat in Sluis kil. Zaterdag om 20.00 uur, Zondag om 14.00 uur en volgende week zaterdag om 20.00 uur. 65 jaar lang pret door Guido van der Heijden De Bonte Avond Club zette dinsdagavond tij dens de generale repetitie de punt jes op de i voor de voorstelling De Kapsalon, foto Camile Schelstraete door Sophie Stockman VLISSINGEN. Onnodig dierenleed kan vermeden worden als ook Zeeland zich aansluit bij de lande lijke werkwijze van de Stichting Wildaanrijdingen Nederland (SWN). Gijs van Aardenne, Stichting Wildaanrijdingen Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79