overtreder' 'VDL aan te merken als Bus wordt rijdend podium Gestopte zitskiër 'KJ' nog vol energie VDL uit Retranchement blijkt na 19 jaar 'illegaal' VDL moet binnen twee maanden weg, vindt de gemeente Sluis. Eigenaar Jan van de Luyster gaat de strijd aan. RETRANCHEMENT. Het zal je gebeu ren: je zit als ondernemer negen tien jaar op dezelfde plek, en dan krijg je een brief van de gemeente dat je daar helemaal niet thuis hoort en mogelijk al over twee maanden weg moet. Het over komt Jan van de Luyster van bouwbedrijf VDL uit Retranche ment. Van de Luyster, die werkt van uit een loods aan de Molenstraat, 'Op het gemeentehuis weten ze het blijkbaar niet meer, en dus leggen ze het probleem maar bij mij neer' vond de brief met het slechte nieuws vorige week op de deur mat. „Ik schrok me rot. Ik zag dit absoluut niet aankomen." Niet dat er helemaal niets speelt. Van de Luyster leeft al een tijdje in on min met de buren, wat tot geschil len leidde waarbij ook de gemeen te Sluis betrokken raakte. „Maar sluiting van mijn bedrijf is nooit aan de orde geweest. Er heeft ook niemand een belletje gepleegd om hier eens over te praten. Ik krijg gewoon zo, pats-boem, die brief in m'n bus." Van de Luyster heeft niet eens iets gedaan wat niet mag. Hij lijkt slachtoffer van een ingewikkelde kwestie. Kern van het verhaal: vol gens het nu geldende bestem mingsplan mag het bedrijf van Van de Luyster, die inmiddels ne gentien jaar aan de Molenstraat huist, niet op de huidige plek zit ten. Extra wrang is dat de zaak aan het rollen kwam door een ini tiatief van Van de Luyster zelf. Hij vroeg eind 2012 een vergunning voor het bouwen van een C02-neutrale woning bij zijn loods. Het bestemmingsplan werd er in eerste instantie voor aange past, maar na een bezwaar van de buren vernietigde de Raad van Sta te die uitspraak voor een deel. Ge volg: het bestemmingsplan ziet er ter plekke nu nogal vreemd uit. Met de huidige, 'illegale' situatie als gevolg. „Blijkbaar kan de ge meente er niks mee en leggen ze het probleem nu bij mij", geeft hij aan. Van de Luyster baalt ervan. „Ik heb de afgelopen jaren voor tonnen geïnvesteerd in deze loods. Vandaag zouden ze een ma chine van roo.ooo euro komen plaatsen. Die heb ik afgelopen na jaar al besteld. Ik heb die order in getrokken vanwege deze onzeker heid. Dat kost me enorm veel Als Jan van de Luyster bin nen twee weken duidelijk maakt hoe hij in de toe komst verder denkt te gaan met zijn bedrijf, kan gekeken worden of daar mogelijkheden toe zijn. Anders moet VDL weg. Dat laten B en W in Sluis weten in een schriftelijke reactie op het verhaal geld." Van de Luyster spreekt ook over imagoschade. „En wat denk je dat dit betekent voor mij, mijn vrouw en onze twee medewer kers? Dit hakt er ook op emotio neel vlak flink in." 'Ik heb hier twee dagen kapot van gelopen. En toen dacht ik: dat gaat niet gebeuren. Ik heb helemaal niets fout gedaan' Volgens Van de Luyster liep hij 'er twee dagen lang kapot van'. „En toen dacht ik: dit gaat dus niet gebeuren. Ik heb niets fout ge daan, ben nog nooit juridisch aan gepakt. Omdat ze er in het ge- van Van de Luyster. In de gemeen telijke verklaring - die bijna hele maal overeenkomt met de tekst van de brief die Van de Luyster vo rige week kreeg - staat dat 'het hui dige bestemmingsplan ter plaatse geen bedrijf toestaat, waardoor VDL aan te merken is als overtre der'. meentehuis een zooitje van heb ben gemaakt en niet meer weten hoe ze het moeten oplossen, zou ik nu moeten boeten. Geen den ken aan." Volgens de brief van het ge meentebestuur krijgt Van de Luyster twee weken om een ziens wijze in te dienen. Daarna wordt een definitief besluit genomen. „Wat kan ik nou op zo'n korte ter mijn in zo'n zienswijze zetten? Moet ik nu een oplossing beden ken? Dat kan toch helemaal niet." Van de Luyster heeft inmiddels de Sluise gemeenteraad gealarmeerd en een advocaat in de arm geno men. „Die gaat de boel uitzoeken. Ik ga hiervoor vechten. Dit moet de wereld uit, definitief." Volgens B en W is Van de Luyster eerder gevraagd aan te ge ven of hij een bestemmingsplan wijziging wil aanvragen, maar is daar nooit antwoord op gekomen. Binnen het Sluise college was gisteren niemand in staat een mondelinge toelichting te geven of vragen te beantwoorden. ZEELAND 14 15 ZEELAND 9 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DONDERDAG 10 maart 2016 Jan van de Luyster: „Vandaag zouden ze een machine van 100.000 euro komen plaatsen. Die heb ik afbesteld, door deze onzekerheid. Dit kost me heel veel geld." foto Camile Schelstraete Bouwbedrijf moet van z'n plek door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76