Nederlandse criminele plofkraken in Duitsland Lawine aan plannetjes wekt ook bij coalitiepartner WD ergernis 6 NIEUWS De irritatie in de PvdA-fractie groeit over de soloacties van Diederik Samsom. De fractieleider trekt zich er niets van aan. Er wordt gemord door PvdA-Kamerleden. Ze willen niet met naam en toenaam worden geci teerd als ze kritiek heb ben op hun baas: „Er is onvrede." En: „We zien Diederik vechten." Ook gehoord: „We zien wel in de krant wat we nu weer vinden." De laatste maanden spuit PvdA-lei- der Diederik Samsom onvermoeibaar het ene na het andere plan. Zijn poli tieke leven staat op het spel. Hij weet het en daarom knokt hij als een poli tieke ADHD'er om de opiniecijfers omhoog te krijgen. Samsom droomt van een herhaling van het kunstje uit 2012, toen niemand nog een stuiver voor hem gaf, maar zich wist terug te vechten naar 38 zetels. „Het is onrustig in de PvdA. Dat hoort ook zo. Het leiderschap staat al tijd ter discussie." Samsom geeft afge lopen maandag zelf het citaat over de wiebelige toestand waarin de klein ste regeringspartij terecht is geko men. Campagne Nu het regeerakkoord grotendeels is uitgevoerd, hebben niet alleen de fracties meer ruimte om eigen plan nen te lanceren. Ook Diederik Samsom, vindt hij zelf. Het is zijn plicht vooruit te kijken, zo zei hij af gelopen zaterdag. Is dit de campagne Samsom voor de verkiezingen 2017? Hij ontkende het: „Het is de PvdA die zich klaarmaakt voor 2025. Want dan weten ze zeker: de PvdA is er dan nog, van Samsom weet je dat nooit." Het is een jaar voor de verkiezin gen, de sfeer is gespannen en ner veus, zo valt op te snuiven in de wan delgangen van de PvdA. De partij staat er beroerder voor dan ooit, vol gens sommige peilingen zelfs op het historische lage aantal van acht ze tels. Het optreden van Samsom zorgt niet alleen in zijn eigen fractie voor irritatie. Ook bij coalitiepartner WD kijken ze er met gefronste wenkbrau wen naar. Twee vluchtelingenplan- nen achter elkaar lanceerde hij. De grenzen dicht en mensen met de veerboot terugsturen naar Turkije, dat is het één jaar oude plan van WD-Kamerlid Malik Azmani. Het Sfeer in partij is nerveus, opiniepeilingen voorspellen een historisch dieptepunt eerste plan-Samsom dateert van eind januari. Zijn eigen fractie werd er door overrompeld en trok aan de bel. Waarom moest dat zo? Vorige week gaf Samsom zijn plan een nieuwe draai: een luchtbrug die vluchtelingen uit Turkije haalt, moet Turken vertrouwen geven. WD-frac- tievoorzitter Zijlstra reageerde met 'onverstandig' en 'naïef om de Tur ken iets te geven voordat ze bewegen. Dinsdag moest Samsom het gemor in zijn fractie sussen. Tactisch was het, zo gaf hij toe, niet handig om zonder uitleg tegen een GroenLinks- motie te stemmen die precies hetzelf de voorstelde als hij. Gemopper Behalve de twee vluchtelingeninitia- tieven was er eind vorig jaar eerst het milieuplan dat hij samen met Jesse Klaver lanceerde. Dan zijn er de 10 miljard euro extra voor het onderwijs die Samsom op zijn congres presen teerde. Afgelopen zaterdag gaf Samsom een oorlogsverklaring af aan multinationals die Nederlandse brie venbussen fiscaal misbruiken. Een so ciaaldemocraat: „We zouden echt niet anders handelen als de peilingen op 25 zetels stonden." Het gemopper over zijn acties ont gaat Samsom niet. Maar hij vindt dat hij de politiek leider is. Stroperige processen tot het zesendertigste Ka merlid ook achter een voorstel staat, dat kan niet in de hectiek van Euro toppen die op stoom komen in een wereldcrisis. De partijtop steunt Samsom, en wil dat hij opnieuw lijsttrekker wordt. Zelf hoopt Samsom op een in terne strijd tussen vier kandidaten, zo zei hij bij tv-programma Pauw eer der deze week. Met Ahmed Abouta- leb, Lodewijk Asscher, een vrouw en Samsom zelf. „Dat zou fantastisch zijn, dan laat je aan Nederland zien wat de Partij van de Arbeid in huis heeft." Het is de vraag of het gedroomde plaatje van Samsom er komt. Nadat fractiegenoot Jacques Monasch eer der al had gezegd dat Samsom moet wijken voor een 'lijsttrekker van sta tuur', startte PvdA-activist Gerard Bosman deze week een actie om Samsom te dwingen zich terug te trekken. Woensdagavond twitterde hij: „Steeds meer gesprekken met PvdA-prominenten over oproep aan Diederik zich niet te kandideren." De Nederlandse politie spreekt van een waterbedeffect: sinds de geldautomaten in ons land beter beveiligd zijn tegen plof- en ram kraken, hebben bendes hun werk gebied verplaatst naar het Duitse grensgebied. In snelle bolides zoeken ze in Niedersachsen en Nord- rhein-Westfalen bankfdialen op om daar met grof geweld automa ten te kraken. Sinds afgelopen zo mer vonden er waarschijnlijk al meer dan vijftig plaats. Bij wilde achtervolgingen zijn tot nog toe drie verdachten om het leven ge komen, allemaal Nederlanders. In de nacht van dinsdag op woensdag bliezen drie mannen in Meppen een geldautomaat op. De politie zette kort na 4 uur met veel manschappen de achtervol ging in. Tijdens de vlucht knalde de Audi RS 4 Avant van de crimi nelen eerst tegen een truck en daarna tegen een boom. Eén inzit tende overleed, een ander raakte zwaargewond en een derde man werd aangehouden. De verdach ten zijn naar verluidt twintigers uit Utrecht en omgeving. Afgelopen maanden zijn in het grensgebied van Twente en de Achterhoek enkele tientallen kra ken gepleegd, onder meer in Alstatte, Bad Bentheim, Neuen- haus, Emsbiiren, Lage, Lohne en Lathen. De Duitse politie startte gistermiddag een grootschalige ac tie tegen plofkrakers, met verschil lende invallen in het land. In Nederland zijn volgens de Landelijke Eenheid (waarin inter nationale specialistische politie diensten zijn ondergebracht) circa 160 tot 200 criminelen op dit ter rein actief. De politie, het Open baar Ministerie en banken werken sinds 2013 nauw samen om het aantal kraken terug te dringen. Met name de technische veilig heidsmaatregelen hebben effect en voorkomen nieuwe kraken. Leider knokt, fractie mort door Jan Hoedeman en Deborah Jongejan door Martin Ruesink ENSCHEDE/GRONAU. Panzerknacker worden ze genoemd, de Nederland se krakers van geldautomaten die de Duitse grensstreek teisteren. In de nacht van dinsdag op woensdag kwam één van hen om het leven bij een wilde achtervolging. Bij een ramkraak in het Duitse Meppen werd een zak geld buitgemaakt. Een van de daders vond tijdens een politieachtervolging de dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6