Martin en Tim Lips grote voorstanders van indoorevenementen 16 ZEELAND Eventing groeit in Nederland. Vandaag is ervoor het eerst een wedstrijd bij Indoor Brabant in Den Bosch. „Het is de toekomst van onze sport." Eventing? Wat is dat eigenlijk? Het is een vraag die Martin (61) en Tim (30) Lips niet zel den gesteld wordt. Hun tak van de paardensport is bij een groot publiek nog altijd onbe kend. Althans, de naam ervan. Want beel den van tweevoudig olympiër Tim Lips in actie doen wel regelmatig een belletje rinke len: 'Oh, military...' Toch willen vader en zoon Lips niet te rug naar de oude naam van hun sport. Die draagt vanwege het besmette verleden met de vele ongevallen een negatieve klank met zich mee. „En sinds de steeplechase uit on ze sport geschrapt is, is die veel veiliger ge worden. Het imago is nu ook veel beter", zegt Martin, die sinds 2005 bondscoach is van de Nederlandse eventingruiters. Wat er dan wel moet gebeuren om de be kendheid van zijn sport te vergroten? Nog maar eens een naamsverandering, als het aan Lips senior ligt, twaalf jaar na de vori ge. „Hippische triatlon", zegt hij. „Dat is een naamswijziging waar inmiddels ook se rieus over nagedacht wordt. En in die naam ligt precies opgesloten wat onze sport eigen lijk is: dressuur, springen en cross-country met hetzelfde paard. Zo leg ik het ook altijd uit aan leken die vragen waar wij mee be zig zijn." Wachtlijsten De naam van hun sport mag dan her en der nog voor vragende blikken zorgen, even ting is wel een van de snelst groeiende dis ciplines binnen de paardensport. „Een jaar of tien geleden waren er in Nederland vier internationale wedstrijden, nu tien", zegt Martin Lips. „En ook bij de nationale wed strijden is er zo'n groei. Er zijn bijna overal wachtlijsten. Als je je niet op tijd inschrijft, kun je gewoon niet meedoen." De groei is inmiddels niet meer beperkt tot outdoorevenementen in de zomermaan den. Vanavond vindt er ook bij Indoor Bra bant voor het eerst een eventingwedstrijd plaats. Geheel in lijn met de indoorwedstrij- den die al enkele jaren bestaan in Genève, Bordeaux, Stuttgart en Stockholm. „Het is de toekomst van onze sport", zegt Lips ju nior, die zowel in 2008 als 2012 meedeed aan de Olympische Spelen. „Een volwaar dig indoorseizoen met wereldbekerwedstrij den net zoals de menners dat tegenwoordig hebben. Op die manier is er voor ons in de winter ook geld te verdienen en kunnen we onze sport bovendien bij een breder pu bliek onder de aandacht brengen." Zijn vader is nauw betrokken bij de eer ste eventingwedstrijd van Indoor Brabant. „Wedstrijdleider Frank Kemperman belde me: 'Martin, is dat wat om te doen op de donderdagavond bij Indoor Brabant?' Na tuurlijk is dat wat, zei ik. We bouwen ge- woon een indoorcross met een aantal springhindernissen ertussen. Inmiddels is er een heel topteam samengesteld en rolt er morgen een prachtig parcours uit bij de eer ste eventingwedstrijd in de Brabanthallen", vertelt Martin Lips. Natuurlijk wijkt zo'n indoorwedstrijd wel af van de outdoorevenementen. Waar die bestaan uit drie disciplines (dressuur, springen en cross-country), daar is er in door maar één wedstrijd: een combinatie van cross-country en springen. „Zo'n zeven tig procent van de hindernissen in het par cours bestaat uit cross-country-obstakels, de overige dertig procent komt uit het springen", zegt Tim. Het verschil tussen die hindernissen: bij die uit het springen kun- 'Een jaar of tien geleden waren er in Nederland vier internationale wedstrijden, nu tien. En ook bij de nationale wedstrijden is er zo'n groei' nen de balken eraf gesprongen worden, de hindernissen uit de cross-country staan vast. Voor de eerste eventingwedstrijd bij In- door Brabant is meteen de hele Nederland se top vastgelegd. Naast Tim Lips komen on der anderen Elain Pen, Alice Naber, Merel Blom, Theo van de Vendel, Jan van Beek, Nienke van Roekei en Jordy Wilken aan de start. Ook de Belgische toppers Karin Don- ckers en Joris van Springel zijn van de par tij, net als Francois Pons uit Frankrijk en de Duitse topamazone Ingrid Klimke. „We wil- len kijken of dit aanslaat", zegt Martin Lips. „Mogelijk dat we het parcours dan volgend jaar uitbreiden met een vijver of een water partij, zoals dat ook in Genève en Bordeaux gebeurt." Net als zijn zoon ziet hij wel wat in een winters eventingcircuit. „Stel dat je een be drijf als Rolex, dat nu al geldschieter is in Genève, weet te vinden om zo'n circuit te sponsoren. Dan zou het echt van de grond kunnen komen. En dat is heel goed voor on ze sport. Bovendien zou een wedstrijd bij een topevenement als Indoor Brabant heel goed in dat rijtje passen." Ook Tim Lips heeft een duidelijk toe komstbeeld van indooreventing. „Natuur lijk is het showelement er belangrijker dan bij outdoorevenementen, omdat het zich al lemaal afspeelt op een kleinere oppervlak te. Maar als je topruiters aan de start hebt, dan is het natuurlijk ook topsport. Dat ge beurt nu in Genève ook, waar altijd de bes te achttien ruiters van de wereld uitgeno digd worden. Het zit dan altijd helemaal vol met achtduizend enthousiaste mensen op de tribune. Fantastisch is het om daar te rijden." Inschrijfgeld Lips junior schetst het verschil tussen Genève en de eventingwedstrijd in Portu gal, waar hij onlangs aan meedeed. „In Por tugal moest ik 400 euro inschrijfgeld beta len, werd ik vierde in een veld van 80 deel nemers en won ik daarmee 220 euro. Daar moest dus geld bij. In Genève krijgt iedere deelnemer drieduizend Zwitserse francs startgeld. Zo'n winters circuit kan bijzon der lucratief en goed voor de toekomst van onze sport zijn." Vader Martin heeft het verleden van de sport nog meegemaakt. Al in 1978 reed de uit Made afkomstige ruiter zijn eerste in ternationale militarywedstrijden. Hij kroonde zich tot Nederlands militarykam- pioen in 1984 en 1987, werd vijftiende op de Olympische Spelen van 1992 in Barcelo na en stopte pas na het WK van 1994 in Den Haag. „Dat waren andere tijden. Toen was het nog military, met steeplechase en een wegparcours. Er zijn toen inderdaad dingen gebeurd die niet goed waren voor de sport. Daar verstop ik me niet voor. De wedstrijden waren heel lang en daardoor raakten de paarden vaak vermoeid. En dat leidde soms tot ongelukken. Ik heb zelf ook wel eens op een vermoeid paard geze ten. Dat was niet fijn. Nee, het is goed dat dit veranderd is." Sinds 2005 is Lips senior eventingbonds- coach. Hij leidde het Nederlandse team, met zijn zoon Tim, naar een bronzen me- 'Natuurlijk is het showelement er belangrijker dan bij outdoorevenementen, omdat het zich allemaal afspeelt op een kleinere oppervlakte' daille op het WK van 2014 in Normandië. Deze zomer is er de hoop op olympisch suc ces in Rio de Janeiro. Tim nam al twee keer deel aan de Olym pische Spelen. De in Breda woonachtige rui ter werd vijftiende in 2008 in Hong Kong en 38e in 2012 in Londen. In Rio hoopt hij op meer. Tussendoor runt hij samen met zijn vader Lips Stables in het buitengebied van Breda. Daar traint hij ook zijn olympi sche paarden Concrex Bayro en Keyflow en de hengst Brent, waarmee hij aan Indoor Brabant mee wil doen. De hippische triatlon als sport van de toekomst door Jan Martens Vader Martin (links) en zoon Tim Lips in hun Indoor Brabant, foto Joyce van Belkom/het fotoburo Martin Lips bondscoach Bredase stal met de hengst Brent, waarmee Tim meedoet aan de eerste eventingwedstrijd bij Tim Lips ruiter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69