Rottier begrijpt emotie van rijders Tennisster Poppe vol vertrouwen naar jeugd-NK Winter X-Games in Aspen ZEELAND 15 terview in 2007. „Dat was voor het ongeluk ook al zo. Maar ik laat me echt niet zomaar van een berg vallen. Ik maak altijd voor mezelf een risicoanalyse: wat kan er gebeuren en hoe ga ik daar dan mee om? En het beste is om met overtuiging aan de trainingen en wedstrijden te be ginnen. Je moet wel weten dat je het aan kunt." De wereld maakte voor het eerst serieus kennis met Van der Klooster bij de Winter X-Games in Aspen, dezelfde plek waar hij vrijdag voor de laatste keer race te. In 2008 won hij bij die Olym pische Spelen voor extreme spor ten het enige onderdeel voor mindervaliden. Zijn flitsende af daling, die hij afsloot met een sprong van dertig meter, was li ve te zien op de Amerikaanse sportzender ESPN. Eenmaal te rug in Nederland mocht hij zich meteen bij De Wereld Draait Door melden. „Die gouden race bij de Win ter X-Games is zonder twijfel het hoogtepunt in mijn car rière", zegt hij acht jaar later. „Dat was heel apart. Maar er wa ren meer mooie resultaten. Dan denk ik direct aan mijn bronzen medaille bij het WK van 2011 en de zilveren medaille bij de World Cup in Sotsji." Graag had hij zich bij de Para lympische Winterspelen van 2010, waar hij als enige Nederlan der aan meedeed, en 2014 ook la ten zien. Maar bij beide evene menten kwam hij niet goed uit de verf. Van der Klooster was een am bassadeur van het aangepaste sporten. Met rolstoeltennisster Esther Vergeer en snowboards- ter Bibian Mentel had hij een voortrekkersrol. Van der Kloos ter: „De paralympische sport kreeg steeds meer aandacht. Dat paste ook in de tijdgeest. Ik ben iemand die daar een bijdrage aan heeft geleverd." Nu hij met de racerij is ge stopt, gaat hij op een andere ma nier door met inspireren. Hij zal te allen tijde uitdragen dat er met een handicap veel mogelijk is. In de uitzending van De We reld Draait Door weigerde hij bij voorbeeld zijn snowboardonge- luk in 2001 'dramatisch' te noe men. Hij wist, toen hij in de sneeuw lag, dat hij nooit bij de pakken neer zou gaan zitten. An deren moeten dat ook niet gaan doen, vindt hij. Op het circuit in Axel wordt zondag de eerste wedstrijd van de Dutch Masters of Motocross verreden. Deze krant blikt dagelijks vooruit op het sterk bezette evenement. Vandaag in deel 1: wedstrijdleider Frank Rottier. Frank Rottier had in 2012 en 2014 al de wedstrijdlei ding in handen tijdens het open Nederlands kam pioenschap motorcross in Axel. Dat ging hem uitstekend af. Zon dag treedt de 39-jarige Wemeldin- genaar op het crossterrein aan de Lageweg weer als wedstrijdleider op bij het ONK, dat tegenwoordig Dutch Masters of Motocross heet. Hoe ziet hij zijn taak als wed strijdleider? „In het voortraject is het nodige al gebeurd. Er worden eisen gesteld aan het circuit. Vei ligheidseisen, EHBO en nog meer zaken, vastgelegd in de regels van de KNMV." Maandag deed hij een laatste in spectie. „Door de regenval was het circuit nog niet optimaal. De baan is opgehoogd. Het is verstandig van de organisatie om de baan tot zondag te laten rusten." Rottier is zelf veertien jaar mo torcrosser geweest. De andere fa cetten rondom de motorsport trok ken al op jonge leeftijd zijn aan dacht. Hij rolde er vanzelf in. „Ik werd een keer bij een wedstrijd ge vraagd om te vlaggen. Daarna ben ik doorgegroeid tot baancommissa ris in 1997 en in 2001 werd ik offi cial van de sportcommissie. Het is een leerproces." Inmiddels is hij al zo'n vijftien jaar wedstrijdleider. „Je moet wei eens straffen uitdelen. Dan is het een groot voordeel dat je zelf erva ring hebt als motorcrosser. Dan ben je beter in staat om de emotie van de rijders te begrijpen. Is er een probleem, dan neem je de rij der even apart." Dat de Stichting RES de ope ningswedstrijd van de Dutch Mas ters heeft, heeft te maken met een roulatiesysteem. In 2012 en 2014 waren de ONK-wedstrijden wel la ter in het seizoen. De wedstrijdlei- 'Je moet weieens straffen uitdelen. Dan is het een groot voordeel dat je zelf ervaring hebt als motorcrosser' der is vol lof over de organisatie. „Het stond de eerste keer al met een als een huis. Helaas liet het pu bliek het toen afweten." Rottier verwacht dat de zandrij- ders een klein voordeel hebben. Hij hoopt op een mooi spektakel op een prachtbaan, met zo min mogelijk ongelukken. De wereld top van de Grand Prix verschijnt aan de start. „Ik heb Jeffrey Her- lings onlangs nog gesproken. Hij komt graag naar Axel, omdat alles goed is geregeld. De RES verdient daarom veel publiek, want ze zijn een voorbeeld voor veel andere or ganisaties in Nederland." Geen van de Zeeuwse deelnemers geldt als topfavoriet, maar er zitten wel enkele outsiders tussen. „Bij de meiden hebben Shura Poppe en Flory Bierma de laatste weken goe de resultaten geboekt", zegt Luc Govers, hun trainer bij Tennis Or ganisatie Zeeland. „Die zouden wel eens ver kunnen komen. Dat zelfde geldt met een beetje geluk ook voor Daan Hendriks en Daniël de Jonge." Shura Poppe (meisjes tot en met 18 jaar) speelde twee weken ge leden nog de finale van een natio naal ranglijsttoernooi in Apel doorn en staat vol zelfvertrouwen aan de start. „Ik schat mijn kansen goed in, omdat ik de afgelopen wedstrijden van een aantal sterke speelsters heb gewonnen." De voorbereiding van Poppe ver loopt voorspoedig. „Op de training spelen we nu meer punten. En aan het eind van de week is de condi- Shura Poppe, Flory Bierma, Finn Joziasse, Daniël de Jonge, Daan Hendriks en Bente Bierma doen mee aan het NOJK tietraining iets minder zwaar, om spierpijn te voorkomen." Bij de meisjes tot en met 16 jaar komen Flory Bierma (Koudekerke) en Finn Joziasse (Zierikzee) in de ring. Bierma heeft de laatste we ken aangetoond in goede vorm te steken en maakte een sprong op de ranglijst. „Ik ben nu als zesde ge plaatst. Ik hoop sowieso de laatste acht te halen. Maar ik ga het ronde voor ronde bekijken." Daniël de Jonge uit Vlissingen verwacht dat zijn kansen als zes tienjarige bij de jongens tot en met 18 jaar afhankelijk zijn van de lo ting. Daan Hendriks uit Goes geldt als outsider bij de jongens tot en met 14 jaar. De jongste Zeeuw is Bente Bierma uit Koudekerke. Zij speelt bij de meisjes tot en met 12 jaar. In het eerste weekend (10-13 maart) speelt de jeugd tot en met 12 en 16 jaar. Het tweede weekend (17-20 maart) zijn de categorieën tot en met 14 en 18 jaar aan de beurt. inspireren DONDERDAG 10 MAART 2016 Frank Rottier is zondag de wedstrijdleider bij de eerste wedstrijd van de Dutch Masters of Motocross. foto Camile Schelstraete door Aector Dooms Kees-Jan van der Klooster in actie tijdens de Winterspelen van 2010. foto Bonny Makarewicz/EPA door Menno Kole VLISSINGEN. Zes Zeeuwse tennis sers hebben zich gekwalificeerd voor de Nationale Overdekte Jeugd Kampioenschappen (NOJK) in Rotterdam. Deze zijn van 10 tot en met 20 maart. V0®uei*e K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68