Gemeente wil dat kledingbank toch intrekt bij ruilwinkel Oosterscheldemuseum wil vondsten van excursies graag tentoonstellen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Het kan weer, op ontdekkingstocht in de door golven verzwolgen dorpen Tolsende en Nieuwlande. Plaatsing eerste kast met AED Lezing rechtsstaat in Haamstede Oosterschelde Tolsende Nieuwlande VERDRONKEN DORPJES Altijd al eens door de straten van een ver dronken dorp wil len lopen? In het slik prikken, op zoek naar overblijf selen van eeuwenoude huisraad? Over vijf weken kan het weer. Volgens Hans Jongepier is die kans tamelijk uniek. „De Ooster schelde is een Natura2000-gebied dat niet mag worden betreden. De provincie is terughoudend om daar ontheffingen voor te verle nen", aldus de archeoloog van het SCEZ. Eind vorig jaar werd, ter ge legenheid van de nieuwe 'Anker plaats' bij Yerseke, na lange tijd weer eens een excursie georgani seerd naar Tolsende. „Daar was zeer veel animo voor. Te veel ei genlijk, er waren wel 75 mensen." Voor degenen die op de wacht lijst terechtkwamen en andere geïnteresseerden, doet zich bin nenkort weer een kans voor. Het Oosterscheldemuseum en Zeeuw se Ankers houden namelijk weer excursies naar twee dorpen in het Verdronken Land van Zuid-Beve land. Dinsdag 12 april staat Tolsen de op het programma, een dorpje dat iets ten zuiden van Yerseke ligt. Een dag later gaat een groep onder begeleiding van Jongepier naar Nieuwlande bij Oostdijk. „Die laatste plaats was een stuk groter en daar weten we ook veel meer van. Zo was Nieuwlande een ringdorp. De kerktoren is nog goed zichtbaar en we weten ook dat er een kasteel of klooster was. Tolsende is daarentegen veel min der goed in kaart gebracht." Bij de vorige excursie in novem ber was het bedoeling dat deelne- mers daar verandering in konden brengen, bijvoorbeeld door funda menten op te meten. „Mede door de grootte van de groep kwam dat er niet zo van. Maar misschien kunnen we in april wel van één of twee fundamenten opmeten." In november zijn op verschil lende plekken in het verdronken dorp scherven gevonden. „Die zijn inmiddels gewassen, gedeter mineerd en gedeponeerd in ons depot", zegt Jongepier. Eén van de bijzonderste vond sten werd gedaan door de elfjarige Ted Swildens uit Serooskerke (S), die samen met archeoloog Marcel de Koning deelnam aan de excur sie. Het betrof een groot stuk van een kookpot uit de vijftiende eeuw. „Een grape, dat is een laat middeleeuwse kookpot met twee oren op drie pootjes. Die werd op het hout- of turfvuur gezet", weet De Koning. „Ted vond 'm toen hij een oor uit het slik zag steken." Zowel Ted als Adri Boone van het Oosterscheldemuseum hopen dat de vondst in het museum be landt. „We hebben nu nog niks uit Tolsende in de collectie", aldus Boone. In het museum, waar de excursies worden afgesloten, is al wel veel materiaal te zien dat af komstig is van andere verdronken dorpen en uiteraard de verdron ken stad Reimerswaal. ZIERIKZEE. Wethouder Cees van den Bos installeert woensdag 16 maart de eerste publieke AED-kast van het project Hartvei- lig Schouwen-Duiveland. Dat doet hij om 16.00 uur in de Hema aan de Appelmarkt in Zie- rikzee. Rode Kruis, bedrijven en organisaties werken samen om in elke woonkern tenminste één hartdefibrillator 24 uur per dag op een centrale plaats beschikbaar te hebben. Er zijn inmiddels 300 vrij willigers die bij hartstilstand van een inwoner of toerist in actie kunnen komen. Ze krijgen een op roep van de 112-centrale. Dat ge beurde vorig jaar 28 keer op Schou wen-Duiveland. Dat blijkt uit antwoorden van burgemeester en wethouders op raadsvragen van de Christen- Unie. Deze partij maakt zich zor gen over het voortbestaan van de kledingbank die vijftig Schouwse gezinnen helpt. De bank moest weg uit een bedrijfs- loods en is nu tijdelijk gehuis vest in een slooppand van Zeeuwland aan de Ravesloot- straat in Zierikzee. In oktober wordt dit huis gesloopt en moet de kledingbank weg. De Jonge is het verhuizen beu en wil een Kledingbank ziet intrekken bij ruilwinkel niet zitten, gemeentebestuur stuurt daar toch op aan vaste stek. Dat zou de leegstaan de school aan de Calandweg kunnen worden. Het maatschap pelijk werk SM WO wil daar een ruilwinkel beginnen en vindt dat de kledingbank daar bij past. Beide instellingen moeten dan samenwerken, maar De Jonge is bang dat dit het einde van de kledingbank betekent. Intussen is de gemeente be trokken bij gesprekken tussen SMWO en de kledingbank. Vol gens B en W hebben partijen de intentie tot samenwerking uitge sproken en wordt die uitge werkt in een verklaring. „Hoe daarna de inhuizing van kleding bank en ruilwinkel in het voor malige schoolgebouw wordt ge organiseerd, wordt na de onder tekening verder uitgewerkt", melden B en W in hun ant woord aan de Christenunie. BURGH-HAAMSTEDE. 'The rule of law' is de titel van de lezing die mr. Geert Corstens, oud-president van de Hoge Raad, vrijdag 18 maart houdt in Burgh-Haamste- de. Het betreft de Westhoeklezing die wordt georganiseerd door so ciëteit De Westhoek in samenwer king met de University College Roosevelt. Corstens legt uit hoe de rechtsstaat in de praktijk werkt. Aan de hand van concrete en actuele voorbeelden wordt dui delijk wat de rechter doet en waar om dat waardevol is. Dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22, aan vang 16 uur, toegang 7,50 euro. DONDERDAG 10 MAART 2016 Wes terschelde Yerseke Dorpjes geven zich bloot door Joeri Wisse De 11-jarige Ted Swildens uit Serooskerke (S) vond in november een groot stuk van een kookpot uit 1450-1500 in Tolsende. foto Marcel de Koning Opgeven voor de excursies kan via www.oosterscheldemuseum.nl door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Hoewel initiatiefneem ster Marike de Jonge van de kle dingbank eerder aangaf daar niets voor te voelen, wil het ge meentebestuur toch dat zij in trekt bij de ruilwinkel van het maatschappelijk werk. Reserveren op: www.westhoeksocië- teit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66