4 8? REDENEN OM UITTE GAAN Ellen van Toor blijft niet hangen in herinneringen, maar laat zich er wel door inspireren. 8? door nico out Ellen van Toor in kunstuitleen Terneuzen No Blues klinkt als geen ander Moord op Blonde Dolly ontrafeld La Divina Armonia in Sint Jacobskerk Vlissingen met beeld, functie en taal. Dat is de rode draad door haar werk. Naast echte spiegels verwerkt Van Toor ook spiegels als beeld. Een handspiegel is het kader voor een romantisch ogend interi eur met antieke stoel, voorzien van bloeme- tjesstof. Op de vloer een plumeau, stoffer en blik, een dienblad met gebloemde thee kopjes en een schemerlamp met een onder stel van vrouwenbenen. Een uitgeklapte poederdoos suggereert ook buiten de spie gel ruimte. Zo vlecht van Toor werkelijkhe den en verbeelding tot een verrassend ge heel. Dat maakt haar tot een inspirerend kunstenaar. Voor kinderen die voor een deel leven in hun fantasiewereld. Voor vol wassenen die de verbinding met die wereld willen behouden of terugvinden. Zelf is zij dat contact nooit kwijtgeraakt. Van Toor studeerde cum laude af aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kun sten in Den Haag en heeft een eigenzinnig oeuvre opgebouwd waarin zij een persoon lijke kijk op de gewone dingen van alledag inkleurt met herinneringen aan haar jeugd. Als kind woonde zij zes hoog aan de Maas boulevard te Vlaardingen, met een gewel dig uitzicht op de Nieuwe Waterweg. Ook veel van de voorwerpen en stoffen die zijn gebruikt zijn 'van vroeger'. Toch is het werk van Ellen van Toor niet nostalgisch. De kneuterige, gezellige meu bels en interieurs, met kitscherige spiegels en lampjes geeft ze steeds een draai waar door herkenning gezelschap krijgt van ver rassing. Haar eigen vertrouwde wereld be staat alleen nog maar in herinnering. In plaats van die wereld krampachtig terug te halen, is het een bron waar zij uit put en voelt zij zich vrij er mee te doen wat zij wil. Haar speelsheid is sterker dan haar heim wee, haar verbeelding wint het van kramp achtig vasthouden. T/m 30/4. Ellen van Toor, Kunstuitleen, Bellamystraat 26a, Terneuzen. Di. t/m vr. 13.00 -17.00 uur. Za. 10.00 uur -14.00 uur Op 6 april start de Kinder- kunstweek 2016. Wim Hof man is al weken bezig ge noeg vissen te schilderen om alle deelnemende basisscho len een werkje van hem te kunnen leveren. Een tentoonstelling van Hofman markeert straks de officiële opening van een evene ment dat langzaam de pendant aan het worden is van de Kinderboekenweek. Nu al is Ellen van Toor (1958, Vlaardingen) te gast in de Kunstuitleen Terneuzen. Haar tentoonstelling sluit aan bij het thema van dit jaar: 'Dagelijkse dingen in de kunst'. Van Toor gebruikt alles watje maar kunt bedenken om dingen te maken die verras sen. Vooral oude, verroeste gereedschap pen inspireren haar, net als metalen mand jes, kleerhangers, een lampenvoetje, koffie filter, borstel of een afgedankte schoen. Soms heeft zij maar één toevoeging nodig om iets te veranderen in iets heel anders. Een verroeste modellocomotief krijgt een handvat en wordt zo een tas op wielen. Soms brengt ze wat meer dingen samen. Een schrobzaag met houten handvat trans formeert zij samen met een stuk honden- riem en twee rubberen cirkels in een snelle auto. Een zinken teiltje krijgt een spiegel op de bodem en is op zijn kant gezet een pa trijspoort waardoor je een modelboot ziet varen. En tegelijkertijd is het een spel met waarneming en ideeën. Naast objecten maakt Van Toor sieraden, etsen, schilderijen en collages. Vaak combi neert zij materialen en technieken. 'Toilet- stoel' is een collage van prachtige stoffen op een ondergrond waarop in reliëf een pa troon van vogeltjes is aangebracht. Een wc-papierhouder, met spiegeltje, hangt bo ven de stoel. Ook hier speelt van Toor weer RAZZMATAZZ SJAAK BRAL ORGELCONCERTEN VAN HANDEL EN CONCERTIGROSSI VAN CORELLI Donderdag 10 maart 2016 Een kleine zaal vol Jo- rien Brugmans is een feest van zien. Vorm, kleur en rit me krijgen een verbeelding die dat feest oproept. Voor al Zeeland komt aan bod, het samenspel van land en water. Brugmans intensi veert het waargenomen beeld en maakt het sterker, helderder en kleuriger. T/m 3/4. Historisch Mu seum de Bevelanden, Sin gelstraat 13, Goes. Ma. t/m vr. 11.00 - 17.00 uur, za. en zo. 13.00 - 17.00 uur. In de Vleeshal staan een wipwap, houten kisten en karretjes. Aan het ge welf hangen touwen. Met dat alles gaan dansers aan de slag. De bewegingen zijn ontleend aan wat mensen dagelijks doen. Je kunt ze zien als metaforen voor het menselijk bestaan. Op 12 maart van 19.00 tot 22.00 uur filmprogramma en uitvoering performance See Saw. T/m 3/4. Simone Forti, 'He- re It Comes'. Wo. t/m vr. 13.00 - 17.00 uur, optre dens om 13.00 uur. Za. en zo. 11.00 - 17.00 uur. Optre dens 13.00 en 15.00 uur. CBK Zeeland presen teert werk van uit Zeeland afkomstige kunstenaars, vormgevers en architecten die in 2015 afstudeerden. Dit jaar 8 kunstenaars, vormgever en architect John Nieuwenhuize. T/m 18/3. CBK Zeeland. Ba lans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur en Ie zo. v/d mnd. 13.00 - 17.00 uur. HERKENNING KRIJGT GEZELSCHAP van verrassing 'Zeespiegel' van Ellen van Toor: Zinken teil, met spiegel en bootje waarin je een wandkleed ziet dat aan de tegen overgestelde muur hangt. Het wandkleed is ook van haar hand en heet 'Toiletstoel'. 6 Wie 'Arabicana' opzoekt, komt uit bij de gelijknamige muziekstijl en de band die de ze stijl uitvond: No Blues. De groep, die ruim tien jaar gele den ontstond, is met zijn broeierige mix van oriëntaal se roots en americana uniek. Weidse arabisehe toonlad ders en strakke bluessche ma's blijken goed samen te gaan in prachtige composi ties. Zaterdag 12 maart te zien vanaf 20.30 uur in Razz matazz, Oost-Souburg. Een onopgeloste moord blijft altijd leven. Zo ook de moord op de Haagse prosti tuee Blonde Dolly, ruim vijf tigjaar geleden. Sjaak Bral probeert die op te lossen en neemt het publiek mee terug naar de schone schijn van de jaren vijftig. Feit en fictie raken verstrikt in een vertel ling die zowel historisch als humoristisch is. 'De moord op Blonde Dollie': vrijdag II maart, Ledelthea- ter Oostburg, 20.15 uur. La Divina Armonia werd in 2005 opgericht door de Italiaanse organist en kla- vecinist Lorenzo Ghielmi. Het ensemble bestaat uit musici die hun sporen in de barok als solist of kamermuziekmusicus heb ben verdiend. Hef ensem ble bracht twee cd-opna- men uit met orgelconcer ten van Handel. Deze op namen werden discografi- sche mirakels genoemd en zorgden ervoor dat het en semble meteen bekend werd als een van de meest expressieve en integere barokorkesten van dit mo ment. Handel speelde zijn orgelconcerten in de pau ze van zijn opera's. Was het verstrooiende muziek, vast wel, maar het Londen- se publiek kwam vaak spe ciaal voor deze concerten naar het theater en zag de opera als extraatje. In Ita lië werden dergelijke pro gramma's vaak aangevuld met concerti grossi van Co- relli. La Divina Armonia speelt zondag orgelconcerten van Handel en concerti grossi van Corelli in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen, aanvang 15.30 uur. La Divina Armonia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55