III J? THUIS 3 geen tijd voor rust 9 REDEN :n OM THUIS TE Jubileumconcert In De Spot Frontman van Osdorp Posse, vader van de Nederhop. Def P zit 30 jaar in het vak en viert dat met een tournee. Zaterdag bezoekt hij De Spot, met in zijn kielzog onder meer Engel Just. 8?door bart gabrielse w. Def P beheerst niet alleen alle verschillende disciplines binnen de cultuur, maar bedient ook een breed spectrum. Van entertainment voor kinderen en maatschappijkritische hiphop tot poëzie Waanzinnige Boomhut Jeroen van Merwijk Groeten uit Peru Roald van Oosten Het ABC van Annie MG EP. Na een kleine clubtour door Nederland volgen nog een EP én een volledige cd, die voor de definitieve door braak moeten zorgen. The Cool Quest is een vijfkop pige band, die een mengeling van jazz, soul en hiphop speelt. De grootste winst wordt gepakt op het instru mentale gedeelte. De band maakt funky fusion, waar ge luiden uit de jaren '70 en mo derne elektronica op een heel natuurlijk manier samenko men. Met een gitarist die ook op de saxofoon uit de voeten kan en een toetsenist die zo wel moderne elektro- als re tro- keyboardpartijen kan brengen, heeft de band veel mogelijkheden in de arrange menten. Daarnaast beschikt de groep over een zanger die zowel goed kan zingen als rap pen. Opvallend is dat de band altijd verassend toegankelijk en catchy blijft en nooit te ver doordrijft in het technische aspect van de genres. De band leden hebben live al behoor lijk wat kilometers gemaakt en dat is te horen. Een bijpassend voorprogram ma werd voor zaterdag in De Piek gevonden in de Vlissing- se formatie De Hobbyisten. Dit zevenkoppige hiphoporkes tje tapt namelijk uit eenzelfde vaatje van jazz, soul, reggae en funky hiphop. In 2014 presen teerde de band nog zijn de buutalbum 'Ambitie' in Paradi- so. The Cool Quest: zaterdag 12 maart, De Piek Vlissingen, aan vang 21.00 uur. Def P is het alter ego van Pas cal Griffioen. In de tweede helft van de jaren tachtig stond hij aan de wieg van de Nederlandstalige hiphop met zijn groep Osdorp Posse. Later richt te hij de jazzband B13nder en de ska-big- band Def P the Beatbusters op. Binnen kort zit deze pionier 30 jaar in het vak en dat wordt gevierd. Zo is er een nieuwe so loalbum, genaamd '30xPi' en doet hij een omvangrijke tournee met veel gastmuzi kanten. Van origine is Griffioen een vormgever. Een liefhebberij die hij tijdens zijn muzi kale carrière nooit uit het oog is verloren. Als parttimer ontwerpt hij merchandise, platenhoezen, logo's voor muzikanten en tatoeages. Het is slechts een voorbeeld van de enor me veelzijdigheid van de rapper. Opval lend is dat Def P niet alleen alle verschil lende disciplines binnen de cultuur be heerst, maar daarbinnen ook nog eens een breed spectrum bedient. Van enter tainment voor kinderen en maatschappij kritische hiphop tot poëzie. Def P schrijft namelijk muziek voor het kinderprogramma Klokhuis, speelde in twee films, schreef voor en speelde in tal van theaterstukken, maakte twee docu mentaires in opdracht van de Educatieve Omroep, had een eigen radioprogramma op Kink FM, schildert en exposeert schil derijen en is een liefhebber en schrijver van poëzie. Hij heeft bijvoorbeeld in op dracht van de gemeente Amsterdam een huwelijksgedicht gemaakt voor koning Willem-Alexander en koningin Maxima. De grote kracht van Griffioen is dat hij in alles wat hij doet zijn eigen herkenbare stijl heeft. Maatschappijkritisch, recht doorzee, rauw en altijd met veel woord spelingen en humor. Het meeste succes heeft Def P nog altijd behaald met zijn eerste band, Osdorp Pos- se. Osdorp Posse is ooit begonnen toen Def P Engelstalige hiphop rechtstreeks naar het Nederlands ging vertalen voor vrienden die de taal niet beheersten. Doordat hij uitdrukkingen expres letter lijk in het Nederlands omzette, ontston den er vaak grappige zinsneden. Dit was het begin van de Nederhop. In 2000 scoorde Osdorp Posse zijn eerste grote hit, met het nummer 'Origineel Amster dams'. Sinds 1992 bracht hij 57 muzikale releases uit. Waarvan 31 cd's van eigen hand. Voor zijn optreden in De Spot in Middel burg zal Def P zich laten vergezellen door Spinal (kadaverrap), McGyver Rickz (rauwe rap en keiharde beats) en Engel Just. Joost Adriaansens is de echte naam van de uit Middelburg afkomstige, maar te genwoordig in Utrecht woonachtige 'Just'. Hij begon zijn muzikale carrière in de Middelburgse formatie De Kroegdich- ters. Op een festival in Duitsland leerde hij zijn muzikale kompaan, de Hoornse rapper Sven Engel, kennen. Samen brach ten ze drie albums uit. Hun derde album 'Liefdewerk en Oud Papier', waaraan ook Def P zijn medewerking heeft verleend, zorgde voor landelijke succesjes. Het duo maakt boombap, een subgenre in de hip hop, dat zijn oorsprong vond in het New York van eind jaren tachtig. Een onbeken de stijl, die door de liefhebbers van het genre wordt geadoreerd. De laatste tijd was het stil rondom het duo, maar eind 2015 kwam er een single ('Schone Schijn') met nieuw werk uit op het label van de Nederlandse singer-song- writer Tim Knol. Deze werd opgevolgd door een huiskamertournee en dit voor jaar zal het duo aan alle geplande concer ten van Def P deelnemen. DefP: zaterdag 12 maart, De Spot Middel burg, aanvang 21.30 uur. BOEK BOEK JEROEN 3§; VAN MERWIJK DE GROOTSTE jjfe Hl denker van NEDERLAND Jj H OVER HET MOOISTE LAND J| H* TER WERELD CC BOEK MUZIEK CC BOEK Donderdag 10 maart 2016 DefP RAUW, KRITISCH RECHTDOORZEE D« WAANZINNIGE fc* Jfas BOOMHUT (SE tS&l VA. 65 In 2013 telde de boomhut van de Australiërs Andy Griffiths (tekst) en Terry Denton (tekeningen) nog 13 verdiepingen. Met elke nieuwe uitgave van deze humoristische boekenserie groeit het aantal verdiepin gen. In 'De Waanzinnige Boomhut van 65 verdiepin gen' is plek voor een vertrek vol ontploffende oogbol len, een drijfzandbak en roddeltv-zender WaanCNN. 'De waanzinnige boomhut van 65 verdiepingen' is verschenen bij terralannoo (12,50 euro) Eigenlijk zou het wel komisch zijn als er een stormloop komt op het boek 'De grootste den ker van Nederland over het mooiste land ter wereld', een verzameling liedteksten, co lumns en gedichten van Jeroen van Merwijk. Omdat hij het vechten om volle zalen zat was, besloot hij in 2014 dat zijn solovoorstelling met de cynische titel 'Er zijn nog kaar ten' zijn laatste zou zijn. Koop daarom dit zwartgallige meesterwerkje vol vileine humor. De grootste denker... is verschenen bij Nijgh Van Ditmar (24,99 euro) Het is een goed bewaard geheim, maar Peru, en dan met name hoofdstad Lima, is een culinaire pleister plaats van jewelste. Peru is niet alleen de 'geboorte grond' van mais, chilipeper, (zoete) aardappels en qui- noa; het is tevens een land vol immigranten (Chinezen, Italianen, Duitsers, Japanners), die iets toevoegen aan de lokale keuken. Het kookboek 'Lima' bevat honderd vis-, vlees- en vegetarische recepten uit de moderne Peruaanse keuken. Buen apetito! -4 Lima is verschenen bij Veltman Uitgevers (25 euro) Wie is er niet opgegroeid met 'Minoes', 'Jip en Janneke' of 'Abeltje'? In 'Het ABC van An nie MG' komen alle aspecten van haar werk aan bod: haar taalgebruik, de helden (m/v) uit haar werk en haar prettig recal citrante gedrag. Joke Linders heeft met hulp van onder ande ren Henk van Gelder en Ivo de Wijs een prettige collectie be schouwingen en essays bij elkaar gebracht. 'Het ABC van Annie MG' (Meulenhoff, 29,99 euro) Annie Door Mark Roos Tussen 1996 en 2003 was de Amsterdamse band Caesar mis schien wel de beste Nederland se rockband. Goed nieuws dus dat Caesarfrontman Roald van Oosten terug is op de podia en op cd. 'Oh Dark Hundred' is een prachtige comeback, met dyna mische pop- en rockliedjes vol dromerige, melancholie ke sfeertjes en een hoofdrol voor de kenmerkende, he se zangstem van Van Oosten. 'Oh Dark Hundred' is verschenen bij V2 Records

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54