Europarlement hoont deal met Uirkije weg Vermoorde Amsterdammer bekend bij politie, maar niet voor grote vergrijpen fel 4 NIEUWS Marokkaanse Amsterdammer verkeerde in het gezel schap van zware criminelen. Zelf werd hij recent opgepakt voor drugshandel. AMSTERDAM. De onthoofde Nabil Amzieb stond niet te boek als gro te crimineel, maar had wel vrien den die nauw betrokken waren bij een vete in de Amsterdamse onderwereld. Het maakt de lugu bere moord op de 23-jarige voor fa milie en vrienden er alleen nog maar onbegrijpelijker op. Hoe harteloos moeten de da ders zijn geweest om zoiets af schuwelijks te doen? Familie en vrienden kunnen er voor het ouderlijk huis van de vermoorde Nabil Amzieb in de Kattenburger straat met hun verstand niet bij. Aan het begin van de avond is het in een eenvoudig flatje tegen over de marinekazerne een ko men en gaan van bekenden die de ouders van Nabil willen steunen. Dat ze hun zoon hebben verloren is al erg. Maar zo? „Vermoorden, verbranden en dan ook nog zijn hoofd afhakken? Daders die tot zo iets in staat zijn, noem ik geen mensen meer", zegt een neef die voor de deur een wake houdt. Hij kan zich er werkelijk niets bij voorstellen wat zijn neef moet hebben uitgespookt om zo bruut te worden afgeslacht. Hij kent Na bil alleen als die altijd vrolijke en goedlachse jongen. Iemand die drie jaar geleden nog kinderlijke dromen had, blijkt wel uit een interview dat hij in 2013 gaf aan het bedrijfsblad van woningbouwvereniging Stad genoot: hij wilde wel een dagje ruilen met topvoetbalier Karim Benzema en zag zichzelf over tien jaar als directeur van de woning corporatie, waar hij als sta- giair-monteur werkte. Of nee, lie ver 'in Marokko, op een berg met uitzicht op zee'. Drie jaar later was Amzieb ken nelijk in een wereld van extreem geweld verzeild geraakt. Zijn afge hakte hoofd werd gisterochtend in Amsterdam-Zuid onceremoni eel op de stoep voor waterpijpcafé Fayrouz geplaatst. De nacht tevo ren was zijn lichaam gevonden in een uitgebrande auto in Zuidoost. Samen met zijn jongere broer tje en zusje en oudere broer groei de de Marokkaanse Amsterdam mer op in een flatje. Hij volgde 'Daders die tot zoiets in staat zijn, noem ik geen mensen meer' een opleiding tot servicemedewer ker in de bouw aan het ROC Am sterdam, al is onduidelijk of hij die opleiding afrondde. Hij genoot van zijn stage bij Stadgenoot. „Re gelmatig drinken we ook nog ge zellig een kopje koffie met de huurders. Ja, dat sociale, met men sen omgaan, gaat me vrij goed af." In de nabije omgeving van Am zieb lopen dan al jongens rond die betrokken raken bij de bloedige ve te die in de Amsterdamse onder wereld woedt, waarin sinds 2012 ruwweg twee kampen elkaar naar het leven staan. Amzieb woont vlakbij de broers Youssef en Omar Lkhorf. Youssef wordt op 29 december 2012 op straat afgeschoten tijdens de wilde schietpartij in de Staats liedenbuurt. Omar Lkhorf wordt twee jaar later gezien als de man voor wie een aanslag in de Con- radstraat werkelijk was bedoeld, terwijl een onschuldige vader wordt doodgeschoten omdat hij in eenzelfde auto rijdt. Amzieb komt met Youssef Lkhorf wel eens in het buurthuis Crutch. Amzieb koos vaker gezelschap dat in kringen rond zware crimine len verkeert. Enkele van zijn hech te vrienden werden in februari vo rig jaar klemgereden door een ar restatieteam, toen zij volgens justi tie op weg waren om één of twee mannen te liquideren. De groep zou twee mannen op het oog heb ben gehad die rivalen zijn van Be- naouf A., een leider van één van de strijdende groepen. Drie van die vrienden van Amzieb zitten nog altijd vast. Tot hun aanhou ding leken zij zich vooral bezig te houden met kleine criminaliteit. Dat is ook het beeld dat ont staat van Amzieb zelf. Hij kwam voor in de politiesystemen, maar niet voor halsmisdrijven. Hij was recentelijk nog opgepakt voor kleinschalige handel in drugs en had zich bij een aanhouding ver zet tegen de politie. Of Amzieb voor zijn dood een belangrijke rol speelde in de onderlinge strijd, is nog onduidelijk. Dat zijn hoofd werd neergelegd voor de deur van de vaste verzamelplaats van de groep rond Benaouf A., maakt hem postuum wel tot afschrikwek kend symbool van dat geweld. Dat extreemrechts, radicaal-links en notoire critici als de Britse po pulistenleider Nigel Farage geen goed woord over zouden hebben voor Europa's nieuwste nood sprong om de asielcrisis op te los sen, lag voor de hand. Maar ook de politieke achterban van leiders als de Duitse bondskanselier Merkel, de Franse president Hollande en premier Rutte roerde zich stevig. „Als Europa zich onder druk van de vluchtelingenstromen af hankelijk maakt van Turkije, dan is Marokko de volgende die op de deur klopt", aldus de christende mocraat Weber. „Geen koehandel over de rug van vluchtelingen", vond sociaaldemocraat Pittella. Volgens de Belgische oud-pre mier en liberaal fractieleider Verhofstadt lost de deal boven dien niks op: „We geven de zeggenschap over wie Europa in mag aan sultan Erdogan. Wan hopige vluchtelingen kiezen straks gewoon een andere route om naar Europa te komen. Weer via Lampedusa, of via Albanië, Malta of Bulgarije." Volgens het Europees Parlement moet Brussel nauwgezet toezien op de besteding van elke euro die in Turkije naar vluchtelingenop vang gaat, mag er van visaversoe- 'We geven de zeggenschap over wie Europa in mag aan sultan Erdogan' Guy Verhofstadt liberaal peling voor de 80 miljoen Turken pas sprake zijn als de Turkse pas poorten 100 procent fraudebesten dig zijn en is een snellere EU-toe- treding helemaal niet aan de orde. Het parlement vindt dat de Eu ropese leiders een grote fout ma ken. „Geld, visa, toetreding, niets is te veel om Europa blank en christelijk te houden", hoonde Groen-fractieleider Philippe Lam berts. „Met grondrechten mar chandeer je niet", viel Gabriële Zimmer van radicaal-links hem bij. Zowat het hele parlement denkt ook dat de vluchtelingen- deal strijdig is met het asielrecht, omdat Syriërs, Irakezen en Afgha- nen de pas naar behandeling van een individueel asielverzoek in Eu ropa wordt afgesneden. Eurocommissaris Hahn erken de eerlijk dat Brussel een nood sprong maakt: „We moeten met beide benen op de grond blijven, we hebben op korte termijn een oplossing nodig. Maar ik geef u op een briefje: we gaan de lat voor toetreding niet lager leggen." Dat beloofde, namens de lidstaten, ook defensieminister Jeanine Hen nis: „We doen geen water bij de wijn." Volgens de Europadeskundigen Adriaan Schout (Clingendael) en Hendrik Vos (Universiteit van Gent) kan het parlement hoog of laag springen: de deal met Turkije gaat gewoon door. „De Europese leiders zijn zo bezeten van het idee dat de vluchtelingenstromen nog voor de lente moeten ophou den, dat ze hier niet meer van af stappen", meent Vos. „Ze weten dat dit zonder Turkije niet lukt." Schout en Vos verwachten dat het parlement, dat de deal niet kan blokkeren, snel inbindt. Schout: „Zo nodig wordt het vanuit de lid staten onder druk gezet." Nabil Amzieb: altijd vrolijk crimineeltje door Maarten van Dun, Paul Vughts en Raymond Boere Neef Nabil Amzieb Het hoofd wordt in een verzegelde plastic doos weggehaald door medewer kers van de Forensische Opsporing, foto Michel van Bergen Woensdag 9 maart: vondst hoofd voor waterpijpcafé Fayrouz Lounge aan Amstelveenseweg Amste 100316 I BR0N:ANP door Frans Boogaard STRAATSBURG. Het Europees Parle ment heeft gisteren over de volle breedte gehakt gemaakt van de vluchtelingendeal met Turkije. Euro pa besteedt zijn asielbeleid uit aan een sultan en dictator die kranten sluit en zijn eigen volk bombar deert, aldus de briesende afgevaar digden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4