Het heilig putje bij Baarsdorp U en Uw MAARTSE BUIEN BUITEN 13 Het was raak, afgelopen week. Dacht je droog thuis te komen, werden de sluizen toch nog even opengezet. Het kon nog sneeuwen ook. Of ha gelen. Maart roert haar staart, zo noemen we dat. Sommige foto's lijken net schilderijen, zo druk waren de weergoden in de weer. Volgende week donderdag 17 maart plaatsen we foto's van U en Uw BUITENBEWEGING. Op de fiets, te voet, op skates, we zijn stilletjes best sportief met z'n allen. Weer of geen weer, we hechten aan een rondje hard en snel. Hardlopers, hardfietsers, snelwandelaars: mail uw foto's naar buiten@pzc.nl of plaats de beelden via www.pzc.nl/buiten. Graag met vermelding van naam en woonplaats en een korte toelichting. m£Ü» Op 't erf ater is zo ongeveer voor niks te krij gen. De regen valt gratis uit de lucht. Deze maan den zoveel, dat je soms geen druppel water meer kunt zien of voelen. En toch, zolang de mens heid bestaat, hebben we sommi ge soorten water in bijzondere omstandigheden of op bepaalde plaatsen, zelf kostbaar en heilig verklaard. Als jongetje hoorde ik al van m'n vader dat er bij Baarsdorp een put(je) was, dat door de plaatselijke bevolking en speciaal voor de rooms-katholieke bewo ners in de regio, heel bijzonder was. Die put had geneeskracht, en veel mensen uit de omgeving kwamen af en toe kruiken vul len om het genezingsproces van zieken te versnellen. De genezen de kracht was ontstaan zo luidde het verhaal, omdat omstreeks 1550 - ten tijde van de Reforma tie - iemand een beeldje van Ma ria in die put had gegooid. Sinds dien had dat water bijzondere kwaliteiten. Het was genees krachtig, zeker als je er in geloof de. Een goede 400 jaar later werd het putje tijdens de verkaveling dicht geschoffeld, en er klonk geen of weinig protest. Maar na enige tijd, toen de spirituele ge voelens weer wat meer een rol gingen spelen, werd het putje ge mist. Nu is er sinds enige tijd in de buurt van dat oude putje een nieuw gekomen. Eromheen staan bosjes en bankjes en bor den met informatiepanelen. Een soort stiltecentrum met een pomp om kruiken te vullen (he laas ligt het dicht bij de autoweg A58, zodat er dieseldampen in de lucht hangen). Maar zo heeft het oude heilige putje, ook wel Vrou wenputje genoemd, weer een nieuw gezicht gekregen. Jaren geleden was ik te gast bij een Amerikaanse collega in Los Angeles. Na onze bespreking gingen we chic eten. In het dure restaurant werd mij, naast de wijnkaart, een speciale water- kaart overhandigd. Daar stond ook een fles Noors water op. Spe ciaal spul, aan het einde van een gletsjer opgevangen. Dat water had volgens de kaart een weg van 200 jaar door bergen en ijs massa's afgelegd, voordat het ge louterd en puur in de fles was op gevangen. Het kostte zo'n 30 dol lar per 0,75 liter. Dat water heb ik toch maar laten staan. En onlangs werden we in Haarlem in een Indiaas restau rant getrakteerd op bestraald wa ter. Dat kwam ook al uit de ber gen en was door een oude man gezegend. Het smaakte verdacht veel naar leidingwater uit de Noord-Hollandse duinen. En toch begrijp ik die fascina tie voor water wel. Ooit, toen we nog jonger waren, zwierven m'n vriend en ik in het Midden-Oos ten en Noord-Afrika rond. In en rond barre, woestijnachtige ge bieden. Heet en droog was het daar. Als je dan bij een waterput kwam, waar men het koele wa ter optakelde uit een bron van soms 50 meter diep of nog die- Na enige tijd, toen de spirituele gevoelens weer wat meer een rol gingen spelen, werd het putje gemist per, dan smaakte dat koele water als nectar. En de man of vrouw die voor je putte en het aanreik te, werd dan ook een beetje bij zonder. Ten slotte moet ik hier mel ding maken van ons eigen heilig putje. Dat bevindt zich op ons erf. De droogmolen voor de was die zo'n één keer per week dienst doet, plaatsen we in een ij zeren koker die in een blok be ton zit ingegraven in het gras. Al le beesten, wild of tam, drinken van het drabbige, ijzerhoudende vieze water in die koker. Hoewel drinkbakken, vijver en vaete (drinkput) in de directe omge ving aanwezig zijn, staan kippen, katten, honden, merels of het var ken, regelmatig verzaligd te nip pen en te proeven van dit vieze bocht. Ze zijn van mening denk ik, dat het geneeskrachtig is, en afkomstig van een Noorse glet sjer. We laten ze in die waan. Tot nu toe hebben de kippeneieren geen bijsmaak van ijzer of mod der... DONDERDAG 10 MAART 2016 Tijdens zo'n bui kan het flink waaien, helaas, laat!!! foto Anne-Marie van lersel, Koudekerke ..te Een echte maartse bui met hagel, maar wij zaten heer lijk op een verwarmd terras, foto Jan Adriaanse, Domburg Nog even genieten voor het los gaat.... foto Martine, Renesse Sint Laurens: er is een stevige maartse bui op komst. foto Miranda Fiipse Flinke maartse buien, dus ook sneeuw. foto Desiree Hoondert, Dishoek fiT 1'ifckV Wat is er nou leu ker dan in de plassen springen???!! foto Debbie van Gemst, Sint Jansteen De landerijen heb ben ook last van de maartse buien, zoals hier langs de Noord- dijk bij Vrouwenpol der. foto Kees Janse, Westkapelle 1 r» Een nieuw gegraven Vrouwenput in de buurt van de oude. De put ligt vlak bij de A58 tussen Baarsdorp en de Oostweg bij 's-Heer Arendskerke. door Gerard Smallegange W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45