V-» met Aldi' Onderzoek: TTX kan voorkomen in mossel 2UUU Si zeelandtheaters.nl AGENDA 10 t/m 17 maart ZEELAND 11 2015 2007 stof, zoals we aanvankelijk wilden, maar zelfs nog veel minder. Dat scheelt zo ongelofelijk veel." Over het ontwerp waren de Ur- ker vissers, die het schip Imma- nuel doopten, aanvankelijk min der lyrisch. „Ik vond het eigenlijk maar niks, zo modern", lacht Rom- kes. Het steven is zo anders. Alles is anders. Echt alles. Van de led lampjes tot het machinaal sorte ren van de vis. Alles moesten we opnieuw leren. Het schip beweegt ook heel anders op zee. Ik kan niet zeggen dat hij meer duikt, maar hij beweegt korter, sneller. We vis sen ermee op platvis in de Noord zee. De vangst is prima." Duurzaamheid heeft ook een prijskaartje: de kotter kostte vie- renhalfmiljoen euro. De initiatief nemers, die zich hadden verenigd in de Stichting Masterplan Duur zame Visserij, kregen er twee mil joen subsidie van het Rijk voor. Met dat geld moest een duurzaam schip worden uitgedacht en ge bouwd. Behalve een laag brand stofverbruik heeft de MDVi ook een lage Co2-uitstoot. Het schip is duurzaam. „Wij vissers weten ook wel dat de visserij één van de ver oorzakers is van het broeikasef fect. Terwijl wij zelf belang heb ben bij een gezonde zee. Heel veel, zelfs. Posters van de Groene Leugen hebben wij in Urk al lang van de muren getrokken. De knop moest om. Nu zitten we met mi lieu-instanties aan tafel." De vissers hebben, met al die storm op zee de laatste maanden, een moeilijke winter gehad. Nu ligt de MDVt Immanuel ook nog eens in het droogdok, omdat de fo lie op het onderwaterschip, ge maakt op basis van siliconen in plaats van zink, heeft losgelaten. Tien werkdagen in Stellendam. „En dus twee weken geen inkom sten", zegt Romkes. „Daar baal ik van, ja. Al hadden we erop gere kend dat innovatie kinderziektes met zich meebrengt. Dat hoort er nu eenmaal bij. We zijn blij met het schip. Ook de bemanning, waaronder een man van 62 die maar niet wil stoppen, is enthou siast. Trots zelfs, dat ze hiermee mogen varen. Ze trekken heel wat bekijks op zee." De gemeente heeft wat Faasse betreft een te grote broek aange trokken. „Serieus zelfonderzoek om te kijken of we wel goed be zig zijn is nodig. Misschien toch een rekenkamer optuigen om te zien hoe het zo gekomen is." Dat verantwoordelijk wethou der Adrie van der Maas (SGP) op stapt, is niet de insteek van BEN. „Formeel heeft hij uitgevoerd wat door de raad is besloten. Maar als hij dat zelf zou beslui ten, vind ik het prima", zegt Faas- se. Zijn partij boycot vanavond een besloten bijeenkomst vooraf gaand aan de raadsvergadering. „Dit onderwerp is van dermate belang, dat moet openbaar zijn." Bij onderzoeken in de afgelo pen maanden is de stof nog niet aangetroffen in schelpdie ren uit de Oosterschelde. Wan neer dat in de toekomst wel het geval is, zal de NVWA maatre gelen treffen om te voorkomen dat de schelpdieren worden ver handeld en bij consumenten te rechtkomen. Dat laat de dienst woensdag weten in een nieuws bericht. De NVWA verricht het on derzoek sinds wetenschappe lijk is aangetoond dat TTX kan voorkomen in Nederlandse mosselen en oesters. TTX kan al in lage concentraties leiden tot dodelijke verlammingsver schijnselen. De stof komt van nature voor in organen van de kogelvis, die in Japan als lekker nij geldt. In Nederland is om die reden handel en consump tie van kogelvis verboden. De PZC online Twitter Instagram foto's Bedankt voor het delen! R #pzcfOtO -ff @Courbois Björn Courbois Met die voorselectie van Oranje geef je jongens zoals @keeskwakmani4 van 'het andere Oranje' nog hoop ook! D0 10 03 Scheldetheater Terneuzen klassieke muziek VR 11 03 Theater de Mythe Goes klassieke muziek Het Zeeuws Orkest Voorjaarsconcert met Pauline Oostenrijk VR 11 03 Scheldetheater Terneuzen toneel Echt Antwaarps Teater We zijn gezien in kamer 13 VR 11 03 Schouwburg Middelburg muziek Stef Bos en Band - Een sprong in de tijd ZA 12 03 Scheldetheater Terneuzen regiocultuur musical Jesus Christ Superstar - Muziektheater Zeeland ZA 12103 Theater de Mythe Goes Zeeuwse Sien - uitverkocht ZO 13 103 Theater de Mythe Goes regiocultuur cabaret muziek West of Eden - Zweeds folkjuweel met een Keltische ziel Dl 15103 Schouwburg Middelburg Introdans - Absoluut Amerika WO 16 103 Schouwburg Middelburg Turks Fruit Sjoerd Pleijsier Gratis inleiding om 19.00 uur DO 17103 Schouwburg Middelburg muziek KRYSTL-Inhet KLEIN Scheldetheater 'II Schouwburg I Theater de Mythe Terneuzen III Middelburg I Goes 0115 - 69 55 55 I 0118 - 65 96 66 I 0113-213213 DONDERDAG 10 MAART 2016 Padmos opende in 2007 een extra vesti ging in Kilmore Quay om de klanten op te vangen die uitweken naar Ierland. ■2000 l In 2015 heeft Padmos onder leiding van direc teur Leon Padmos samen met Hoekman uit Urk een duurzame viskotter ontwikkeld, de MDV1 la onder viskotters Op de havenkade in Bruinisse verrijst de Bru35, voor de firma Bout. foto Dirk-Jan Gjeltema lipbuilding Urk. YERSEKE. De Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit (NVWA) doet systematisch onderzoek naar de mogelijke aanwezigheid van het zeer giftige tetrodotoxi- ne (TTX) in mossels en oesters. Miranda de Wilde (37) uit Burgh- Haamstede werd afgewezen toen ze solliciteerde voor de functie van caissière bij de lokale supermarkt. Ze zou te dik zijn. De Wilde deel de haar teleurstelling via Facebook en haar bericht werd meer dan 2000 keer gedeeld. 'Ik voel me niet alleen beledigd, maar ook ge discrimineerd'. Bekijk de video op: www.pzc.nl/video Blijf mooie Zeeuwse foto's op In stagram vooral delen door #pzcfoto te gebruiken. Kijk ook op: instagram.com/pzcredactie De voorselectie van het Neder lands elftal die gisteren bekend werd, was op Twitter voer voor dis cussie. Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie II facebook.com/depzc @pzcredactie V* THEATER SCHOUWBURG MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43