Geen teken van leven Nederlandse jihadisten All Inclusive cruises Langetermijnstrategie tegen IS werpt vruchten af NIEUWS 3 De hoofdstad van het kalifaat staat onder zware druk. Volgens bronnen is bestorming een kwestie van weken. 799 799 RAQQA. Communicatie met het kalifaat is de afgelopen weken steeds schaarser en moeilijker ge worden. IS zou zelf internetver bindingen hebben afgesloten, om te voorkomen dat de vijanden van het kalifaat aan strategische informatie kunnen komen. Dat er iets aan de hand is in Raqqa staat vast. Waarnemers melden al eni ge tijd paranoïde gedrag van de ji hadisten. Misschien niet ten onrechte. Een 'hoge bron' in het Franse le ger zegt in de Franse media dat het een kwestie van weken is tot de grote aanval zal worden inge zet. De coalitie die optrekt tegen de jihadisten zou nu hebben be sloten eerst af te rekenen met de in Syrië gevestigde hoofdstad van het kalifaat en pas daarna de aan val in te zetten op economisch bolwerk Mosul in Irak. Raqqa, waar ruim 200.000 mensen wonen, is een magneet voor jihadisten uit de hele wereld en heeft daarom een enorme sym bolische waarde. De val van de hoofdstad van het kalifaat zou een enorme klap betekenen voor de overactieve propagandadivisie van IS. Die portretteert het twee jaar geleden veroverde Raqqa nog graag als islamitische modelstad: niet-moslims zijn bijna allemaal verjaagd of vermoord. Een voormalig adviseur van president Obama, Douglas Olli- vant, constateert dat de vijanden van IS nu veel dichter bij de hoofdstad staan dan zes maanden geleden. Dat IS hem knijpt, blijkt vol gens hem ook uit het feit dat het kalifaat zich meer toelegt op ter reuraanslagen dan op militaire manoeuvres. De Amerikaanse ge neraal Joe Vatel verklaarde dins dag voor een speciale senaatscom missie nog dat er geen plan was om Raqqa te bestormen, maar wel dat de langetermijnstrategie tegen IS vruchten afwerpt. Die strategie is een combinatie van bombardementen op militai re installaties, het afsnijden van revenu's uit olieverkoop en het 'verwijderen van hoger kader'. Onder dat laatste valt de elimina tie en ontvoering van de hoogste bazen van IS. Gisteren werd be kend dat Sleiman Daoud al-Afari is opgepakt. Hij is de specialist van IS op het gebied van chemi sche en biologische wapens. Door dat alles zouden strijd groepen van IS 'in toenemende mate zijn gedemoraliseerd en nei gen naar desertie', aldus de Ame rikaanse generaals dinsdag voor de Senaatscommissie voor Defen sie. Sinds een aantal dagen wor den er boven Raqqa ook tiendui zenden pamfletten uitgestrooid waarin de bevolking wordt opge roepen in verzet te komen. Douglas Ollivant denkt zelfs dat IS het met verdedigingstun nels versterkte Raqqa voorzichtig al heeft opgegeven. Te veel vijan den, vooral Koerden, omsingelen de stad. IS heeft zijn werkterrein al deels verlegd naar Noord-Afri ka. Voor de camera bekennen de le den van actiegroep Raqqa is Being Slaughtered Silently (RBSS) nog, vlak voor hun doodvonnis wordt geveld door terreurorganisatie Isla mitische Staat (IS). Zij brachten in het geniep nieuws naar buiten over het kalifaat, tot ze werden ontmaskerd. Nu worden ze als straf door IS opgeblazen in een schuur, zo is te zien in een video die gisteren naar buiten werd ge bracht door de terreurorganisatie. De twintigers worden geëxecuteerd 'ter vergelding' van de Franse en Amerikaanse lucht aanvallen op de stad. Aan de hand van hun foto's zouden de vijan den van het kalifaat hun aanvallen plannen, aldus IS. Vorige week meldde datzelfde RBSS dat een aantal Nederlandse jihadisten zou zijn geëxecuteerd wegens een hoog opgelopen ruzie met IS-com- mandanten. RBSS houdt nog steeds vol dat het Nederlandse verhaal klopt. Het lijkt ook te passen bij de lang durige stilte over die zaak. De mannen zouden deel uitmaken van een groep van 65 opstandige Nederlanders, die door IS achter de tralies zouden zijn gezet. Dat hoge aantal wordt door inlichtin gendiensten betwijfeld. Het Syri sche Observatorium voor Mensen rechten denkt zelfs dat het hele verhaal van de Nederlanders niet klopt. In dat geval is het wel opval lend dat de vaders en moeders in Nederland nog altijd geen teken van leven uit het kalifaat hebben gekregen. Het zou erop kunnen wijzen dat de Nederlanders daar écht achter de tralies zitten - an ders zou toch tenminste iemand het thuisfront een geruststellend bericht hebben gestuurd. Middellandse Zee Ga naar Kras.nl/pullmantur of bel 0900-96977ocPg KRAS DONDERDAG 10 MAART 2016 'Aanval op Raqqa dichtbij' door Carla van der Wal en Bob van Huët RAQQA. De ouders van Nederlan ders in het kalifaat hebben geen en kel teken van leven gekregen sinds het nieuws naar buiten kwam over executies in de eigen gelederen van IS. Er wordt ook nog steeds ge twijfeld of het verhaal klopt dat Ne derlandse IS-strijders zijn geëxecu teerd. Nérgens voordeliger! Cruise met het MS Sovereign***+ van de Spaanse rederij Pullmantur over de Middellandse Zee. Dit comfortabele schip heeft vele faciliteiten, zodat u zorgeloos kunt genieten vanaf het water. Bij Kras compleet verzorgd, inclusief vliegreis, transfers én All Inclusive verzorging aan boord! Spanje, Italië en Frankrijk Vanuit Barcelona naar o.a. Sardinië, Napels, I Civitavecchia, Livorno en La Seyne-sur-Mer. Bezoek optioneel Florence, Pisa en Rome Nu al vele data gegarandeerd vertrek! Vertrek: april t/m sept. Zie: Kras.nl/37162 Mallorca, Italië en Frankrijk Vanuit Barcelona naar o.a. Palma, Napels, Civitavecchia, Sardinië en La Seyne-sur-Mer. Volle dag de tijd op Mallorca Bezoek optioneel Rome Vertrek: okt. en nov. Zie: Kras.nl/37348 8 dagen 8 dagen Raqqa Aleppo Homs Damascus Incl. vliegreis en transfers 8 dagen al v.a. MS Sovereign (^f Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3