Is Miranda's afwijzing discriminatie? Miranda werd vanwege haar gewicht niet aangenomen bij Albert Heijn ZEELAND 5 „Er is geen personeelskleding in jouw maat en ik weet niet of de stoelen je gewicht wel kunnen dragen." Daarom, zegt Miranda, mocht zij geen caissière worden toen ze solliciteerde. Iemand met obesitas wordt gauw in een negatief hokje geplaatst. Ach, daar pas ik helemaal niet in joh!' 'Ik heb alle kwaliteiten die een caissière moet hebben: liefde voor het vak, ervaring met werk in winkels, ik ben flexibel en altijd inzetbaar' mijn bericht is ruim 2200 keer ge deeld en ik heb een heleboel be richtjes gekregen van mensen die met me meeleven. Echt, hartver warmend." Tegelijkertijd schudde het haar wakker, haar situatie staat niet op zich. „Ik ben geen sensatiezoeker en wil de supermarkt niet door het slijk halen, daarom heb ik zelf de naam ook nergens genoemd. Maar ik wil wel dat hier aandacht voor komt. Wat mij betreft was dit eens en nooit meer. Ik ben lang niet de enige die door overge wicht een baan niet kreeg. En nu ik toch al die aandacht krijg, vind ik dat ik moet doorzetten om dit taboe te doorbreken. Ik heb alle kwaliteiten die een caissière moet hebben; ik heb liefde voor het vak, ervaring met werk in winkels, ik ben flexibel en altijd inzetbaar. Daar moet het om gaan. Een lotgenoot zei voor de grap: 'Als je obesitas hebt, word je zo gauw in een negatief hokje geplaatst. Schei uit, zeg ik dan, daar pas ik toch helemaal niet in, joh!' Dat vond ik wel toepasse lijk." Er is maar één supermarkt open in Burgh-Haamstede, dat is Albert Heijn. Maar daar willen ze niet inhoudelijk op de zaak reage ren. „We vinden het vervelend dat deze mevrouw teleurgesteld is, maar hebben de gewoonte om niets over de individuele reden voor een afwijzing te zeggen in de media. Over het algemeen geldt dat we kijken naar de match tussen de sollicitant en de vacatu re. We zien geen aanleiding om de locatiemanager op de vingers te tikken", zegt woordvoerder Dagna Hoogkamer erover. Miranda vindt het jammer dat ze geen excuses aangeboden krijgt. „Ik wil er verder geen zaak van maken. Ik wil gewoon mijn punt duidelijk maken: de kwalitei ten moeten gelden en iedereen heeft recht op een gelijkwaardige behandeling." En nu? „Na alle ophef heb ik een baan aangeboden gekregen bij de Spar in het dorp. De sei zoenswinkel opent volgende week weer. Dan ga ik er aan de slag", vertelt ze verheugd. VLISSINGEN. Discriminatie bij het solliciteren is wet telijk verboden. De belangrijkste regel die dat onder schrijft, is de Algemene wet gelijke behandeling. Een afwijzing vanwege zwangerschap, een handicap, een chronische ziekte, afkomst, leeftijd, geloofsuiting of taalbeheersing zijn allemaal bij wet verboden. Maar er bestaan uitzonderingen. Het College voor de Rechten van de Mens be waakt de mensenrechten in Nederland. Ze geven ad vies en voorlichting, doen onderzoek en oordelen per individueel geval of er sprake is van discrimina tie. Een woordvoerster legt uit dat een afwijzing van wege overgewicht niet per definitie verboden is. Wel als het bijvoorbeeld gaat om obesitas, want dan valt het onder het 'verbod op discriminatie vanwege een chronische ziekte'. Wat altijd moet gelden is of iemand de functie goed kan vervullen. Kan dat niet, dan kan de sollici tant vragen om een aanpassing op de werkvloer. Werkgevers zijn dan verplicht te onderzoeken of ze zo'n aanpassing kunnen realiseren. Maar zelfs als dat niet lukt hoeft er nog geen sprake te zijn van discri minatie. Wanneer het bestellen van bedrijfskleding in andere, grotere kledingmaten niet rendabel is voor de werkgever, mag alsnog iemand met obesitas worden geweigerd. Dat oordeelde het college in fe bruari 2015 bij een andere individuele kwestie. Het is lastig om iets over de situatie van Miranda te zeggen, benadrukt de woordvoerster. Als iemand het gevoel heeft dat hij of zij slachtoffer is van discri minatie, kan diegene een klacht indienen bij het col lege. Zij zoeken dan uit of het om discriminatie gaat. Als dat zo is, volgt vaak een excuus of kan iemand als nog worden aangenomen. Maar de gedupeerde kan dan bijvoorbeeld ook een rechtszaak aanspannen. e bent te dik om caissière te I worden. Dat was wat Miran- I da de Wilde (37) te horen I kreeg na haar sollicitatie bij W Albert Heijn in haar woon plaats Burgh-Haamstede. Niet letterlijk met die woorden, maar dat was wel de kern van de boodschap. Miranda solliciteerde een week geleden op de functie van caissière. Ze had een goed gevoel bij het gesprek. Tot ze de winkel uit wilde lopen en de assis tent-manager achter haar aan kwam. „Ik moest me vooral niet beledigd voelen, maar uit prakti sche overwegingen wilde ze even zeker weten of ik wel achter de kassa paste. Want ja, ik ben 'na tuurlijk niet de slankste'", ver telt Miranda. „Mijn nekharen gingen overeind staan. Ik zal ze eens laten zien dat ik achter de kassa pas, dacht ik. En ja hoor! Geen en kel probleem." Toch werd ze begin deze week gebeld met de boodschap dat ze de baan niet kreeg. „Ik werd niet aangeno men, omdat ik word gezien als een risico. Mensen met overgewicht zijn vaker ziek. En bovendien vrees den ze dat de stoelen achter de kassa mij niet kunnen dragen. Oh, en de bedrijfskle ding was niet beschik baar in mijn maat, dus die zouden ze dan speciaal moeten bestellen", praat Miran da het meisje aan de telefoon na. „Ik neem haar niets kwalijk hoor. Zij geeft ook maar door wat ze van bovenaf opgedragen krijgt. Maar ik voelde me zo enorm ge kwetst, boos en verdrietig." Miranda probeerde het te laten bezinken, maar kon het niet losla ten. Daarom deelde ze haar ver haal via Facebook. „Ik had geen idee dat het zo zou ontploffen; DONDERDAG 10 MAART 2016 Te zwaar voor de supermarkt Miranda de Wilde sollicitante Miranda de Wilde (37) heeft haar verhaal via Facebook gedeeld. „Ik heb een heleboel berichtjes gekregen van mensen die met me meeleven. Echt hartverwarmend." foto Dirk-Jan Gjeltema Meer informatie over discriminatie op de werkvloer, vindt u op www.mensenrechten.nl door Elodie Kint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37