Zeeland krijgt te weinig speelruimte om opvang vluchtelingen te regelen Zeeuwen kunnen meepraten over zorg Buschmann uit Burgh-Haamstede gaf het lied uit dat een enorme hit werd ZEELAND 3 De klok van Arnemuiden komt uit... Groningen. De vader van Cok van Meegen kocht het lied en gaf het uit. De klóóóóók van Arnemuiden heeft helemaal niets met Arne muiden te ma ken. Sterker: het lied is gemaakt door een boeren knecht uit Sebaldeburen. De va der van mevrouw Cok van Mee- gen-Buschmann (84) uit Burgh- Haamstede haalde het uit Gronin gen vandaan. Zij ontvangt daar door nog jaarlijks een bescheiden bedragje aan royalty's. Als je nu in een café een leuk nummer hoort, tik je Shazam aan op je iPhone en verschijnt een se conde later de artiest in beeld. Vroeger ging je naar de winkel voor bladmuziek en gaf je degene achter de toonbank een omschrij ving van het melodietje dat je had gehoord. „Iets met Arnemuiden", werd in 1948 gezegd tegen Johan Reindert Buschmann, die een mu ziekhandel ('Populair of klassiek, Buschmann voor muziek!') had in Utrecht. Maar wat hij ook probeer de, hij kwam er niet achter wie de componist was. Tot hij in contact kwam met een van de Volendam- mers die het liedje zong tijdens de Utrechtse stadsfeesten. Die ver telde dat hij het in Groningen van iemand had overgeschreven. Het liedje was niet uitgegeven, al za ten er wel uitgevers achteraan. „Mijn vader was vastberaden de uitgever te worden van het lied je", vertelt Cok van Meegen- Buschmann. „Hij achterhaalde de naam van de componist, ene Rie- kus Mengers in Sebaldaburen, en schreef hem een telegram. Op een zondagochtend om kwart over zes stapte hij met zijn fiets op de trein richting Groningen. Van daaruit fietste hij naar het dorp. Daar trof hij een nogal eenzelvige knul, die hem ontving met appels en melk. Hij vertelde dat hij een eerder aanbod van 25 gulden had afgewezen. Mijn vader gaf er vijf tig, adviseerde Mengers zich van wege auteursrechten aan te mel den bij Buma en keerde met een ondertekend contract huis waarts." Voor de goede orde, Men gers tekende voor de compositie, Dico van der Meer voor de tekst van het liedje. Moeder Buschmann vond het allemaal maar niets. Die dure treinreis en dan ook nog die vijf tig gulden, daar had ze ook een paar weken boodschappen van 'Vanaf dat moment was het overal te horen. Zó veel dat we er gek van werden. En mijn vader maar 'Kassa!' roepen' kunnen doen. Ze kreeg ongelijk. Als de klok van Arnemuiden werd een hit, een enorme hit. „Het was de tijd dat iedereen thuisbleef voor De Bonte Dinsdagavondtrein bij de Avro. Als Max van Praag daar je liedje zong, dan zat je ge bakken. Hij zong het, meerdere malen. Vanaf dat moment was het overal te horen. Zó veel dat we er gek van werden. En mijn vader steeds maar 'Kassa!' roepen." Duizenden bladen heeft Busch mann moeten drukken. En niet al- leen van dat liedje. Ook van Als ik in mijn klamboe lig te dromen, van Lou Bandy. „Een heel populaire zanger was dat", vertelt Van Mee gen. „Heel knap ook, een echte dandy. Hij kwam wel eens in on ze winkel en flirtte dan met mijn moeder en tante. Mijn vader ging er op een dag naartoe om zijn lied je uit te geven. Lou deed open in een satijnen kamerjas. Hij gunde mijn vader het lied." Buschmann behaalde nog meer successen, maar hij kocht ook flops. Een grote uitgever is hij nooit geworden. Maar zijn winkel bleef bestaan. Dwars door de oor log, toen hij tijdens de hongerwin ter gitaren en accordeons ruilde voor eten van boeren, en nog lang daarna. Tot de gemeente Utrecht besloot de Lange Jansstraat te ver breden. De winkel moest wijken. „Maar mijn vader was 70, hij wil de niet opnieuw beginnen. Dus de winkel werd opgedoekt. Mijn vader ging vanuit huis verder met de uitgeverij. Een jaar nog, en toen stierf hij." Mevrouw Van Meegen heeft met haar man, die werkte voor het ministerie van Landbouw, en kinderen op allerlei plekken in Ne derland gewoond, maar settelde zich uiteindelijk in Zeeland. „Dat heb ik altijd bijzonder gevonden. Ik ben wel eens naar Arnemuiden gegaan om de muziek te overhan digen aan het museum, maar daar bestond niet veel belangstelling voor. Het lied heeft ook niet veel te maken met Arnemuiden. Men gers heeft die naam misschien al leen maar gebruikt omdat dat rijmde op 'luiden'. Hij had net zo goed IJmuiden kunnen kiezen." Als de klok van Arnemuiden heeft altijd een belangrijke rol in haar leven gespeeld. „Het was mijn vaders grootste succes, we krijgen er nog jaarlijks royalty's van. Ook al konden we het op een gegeven moment niet meer hó ren, ik vind het een mooi lied. De melodie is goed, het staat mooi in mineur. En als we het horen, zeg gen we nog altijd: Kassa!" Die conclusies zijn gisteren ge trokken in de provinciale Regieta fel, waarin commissaris van de koning Han Polman en drie bur gemeesters zitten. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) bespreekt opvanglocaties met de provinciale regietafels. Volgens Jan Lonink, de burge meester van Terneuzen die aan de Regietafel zit, moet staatssecre taris Dijkhoff van Justitie niet lan ger 300 vluchtelingen als onder grens voor een opvanglocatie stel len. „Dat soort grootschalige op- 'Grootschalige opvang is in een plattelandsprovincie als Zeeland minder voorhanden' vang is in een plattelandsprovin cie als Zeeland minder voorhan den. Daardoor dreigen veel ge meenten geen bijdrage te leveren aan een oplossing van dit maat schappelijk probleem." Zeeland moet in totaal zo'n 3000 vluchtelingen huisvesten. Daarvan zijn er inmiddels 1100 ondergebracht in Goes (Zeeland hallen) en Terneuzen (Marina Be ach). Volgens Lonink zijn er andere kansrijke locaties in beeld. „Het punt is dat die niet altijd aan de wensen van het COA voldoen. Omgekeerd is dat ook het geval." Hij signaleert tevens dat som mige gemeenten afwachtend zijn, zeker nu de EU met Turkije zaken heeft gedaan over het vluchtelingenprobleem. „Daarom willen we toe naar een soort Zeeuwse verdeelsleutel." Een reeks maatregelen moet de Zeeuwse zorg in tien jaar beter maken. Uitgangspunten: wat dichtbij kan, moet dichtbij; com plexe zorg komt op afstand. Hoe precies, zoekt de commissie Toe komstige Zorg nu uit, onder lei ding van oud-Tweede Kamerlid Eeke van der Veen. Hij vertelt tij dens de bijeenkomsten over de plannen. De commissie wil horen wat de wensen van de inwoners, zijn. Ze kunnen ideeën opperen. Als eerste zijn Schouwen-Dui- veland en Tholen aan de beurt en wel op maandag 21 maart, in Pavil joen Meerzicht in Bruinisse. Zeeuws-Vlamingen kunnen mee praten op maandag 11 april in Ho tel Churchill Terneuzen. Walche- renaren kunnen dat op vrijdag 15 april in Hotel Van der Valk Middel burg. En Bevelanders kunnen hun zegje doen op maandag 25 april in Hotel Van der Valk Goes. Alle bij eenkomsten beginnen om 19.30 uur. Aanmelden: aanmelden@toe- komstigezorgzeeland.nl. DONDERDAG 10 MAART 2016 Kassa rinkelt als de Klok van Arnemuiden klinkt door Wendy Wagenmakers -r. Johan Reindert Buschmann werd uitgever van het lied. door Frank Balkenende MIDDELBURG. Zeeland moet speel ruimte krijgen om kleine opvang- locaties voor vluchtelingen in te richten. Ook moet er een Zeeuws opvangmodel komen waarbij elke gemeente een bijdrage levert aan de huisvesting van vluchtelingen. Jan Lonink burgemeester Terneuzen door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN. Zeeuwen kunnen in maart en april meepraten over hoe de gezondheidszorg in Zeeland er uit moet gaan zien. In vier regio's zijn bijeenkomsten waarin wordt uitgelegd welke kant het met de zorg op gaat. De vader van Cok van Meegen- Buschmann spoorde de compo nist op van het lied 'Als de klok van Arnemuiden' en kocht de rechten, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35