Bus wordt rijdend podium Gestopte zitskiër 'KJ' nog vol energie m Wildstichting: incident met gewonde vos had voorkomen kunnen worden Stichting Wildaanrij dingen biedt een betere regeling aan om aan ge reden wild uit zijn lijden te helpen. VLISSINGEN. Onnodig dierenleed kan vermeden worden als ook Zee land zich aansluit bij de landelijke werkwijze van de Stichting Wild- aanrijdingen Nederland (SWN). Dat zegt voorzitter Gijs van Aar- denne naar aanleiding van het in cident met een gewonde vos in Zeeuws-Vlaanderen. Een inwoner van Spui was zondag uren op zoek naar iemand die het dier uit zijn lijden kon verlossen. De SWN heeft onder meer met de wegbeheerders in haar werkge bied overeenkomsten gesloten. De SWN zorgt dat ernstig gewond groot wild, dassen of vossen op of nabij een weg verwijderd en afge voerd worden volgens een uni form landelijk protocol. Binnen een kwartier, uiterlijk een half uur, moet iemand aanwezig zijn. In grote delen van het land wordt al op deze manier gewerkt. In Zeeland is een team jagers ac tief om aangereden wild uit zijn lijden te helpen. Zij hebben op ba sis van de Flora en Faunawet indi vidueel toestemming van de pro vincie gekregen om dit te doen. „Dat werkt goed. In heel Zeeland kunnen mensen door de meldka mer van de politie gebeld worden. Als de een niet bereikbaar is, wordt de volgende gebeld. Het is een degelijk systeem met een goed omschreven protocol", zegt Fiduin Paree-van 't Westende, ad junct-secretaris van de Faunabe- heereenheid Zeeland. Maar de SWN pleit voor het in voeren van een systeem waarbij de bevoegdheden niet aan afzon derlijke jagers, maar aan een onaf hankelijk, collectief verband als de SWN wordt verleend. Dat maakt de hulp aan dieren minder afhan kelijk van de beschikbaarheid van Het aantal aanrijdingen met grotere dieren wordt in Zeeland geschat op zo'n tweehonderd per jaar vrijwillige individuen. De SWN- vrijwilligers zijn via de stichting voorzien van materialen, vergoe dingen en zijn verzekerd. Van Aardenne zegt dat de jagers welis waar de uitvoerders kunnen zijn, maar dat de zorg voor aangereden dieren in de eerste plaats de ver antwoordelijkheid is voor de weg beheerders en provincie als be voegd gezag: „Het gaat niet om ja gen, maar om dierenwelzijn en om verkeersveiligheid." Volgens Van Aardenne is het wachten op landelijke regels: „Goede objectie ve registratie van aanrijdingen met in het wild levende dieren is belangrijk. Dat is de basis voor in zicht in de daadwerkelijke proble matiek, namelijk dierenwelzijn en voorkomen van onnodig dieren leed. Registratie is tevens een lei draad voor het verkeersveiligheids- beleid." Het aantal aanrijdingen in Zeeland met grotere dieren, schat hij op zo'n 200 per jaar. KRUININGEN. De achtjarige Kyra Bauer uit Kruiningen heeft de komende weken maar één missie: zoveel mogelijk Zeeuwse kinderen laten stemmen op hun favoriete kinderboek. „Het was wel even schrikken", zegt de leerlinge uit groep 5 van cbs De Welle over haar benoeming tot provinciale ambassadeur voor de kinderboekenprijs. Zij en haar hele klas hadden gele voetbalshirts aangetrokken omdat kinderboekenschrijver Gerard van Gemert zou komen vertellen over zijn boeken. Die gaan vooral over sport. Zelfs toen hij over de Kinderjury begon, rook Kyra nog geen onraad. Pas toen op het scherm achter Van Gemert haar naam tevoorschijn kwam wist ze dat ze uit alle Zeeuwse aanmeldingen was gekozen. „Ik ga een blog schrijven en op plaatsen waar kinderen zijn, zeggen dat ze moeten gaan stemmen", weet Kyra. Zelf heeft ze stiekem al een favoriet: Geronimo Stilton. „Ik lees elke dag een stukje voor ik ga slapen." ZEELAND 14 15 ZEELAND 9 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DONDERDAG 10 maart 2016 'Hulp aan dieren kan beter* door Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33