25% TO©S Inspectie legt Dupont onder de loep rond C8 Aanpassing wegwijzers rondom Sluiskiltunnel Vrijwilligers pakken 265 klussen aan Vloekverbod De Stelling Reageer op pzc.nl Ook dikke mensen moeten overal aan de slag kunnen. Coalitie voor kustvisie Dief brengt jas terug 2 NIEUWS Uw Mening ONEENS paul kusters Aangifte tegen zwemtrainer Staking breken veroordeeld Column Willem van Dam Te Tholen streeft men een versobering van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) na. In die APV is vastge legd aan welke regeltjes zich men in de gemeente heeft te houden. Zo is het volgens de APV te Tho len verboden om een publieke pis bak te beklimmen, de buren te be gluren en om de as van je overle den schoonmoeder in een speel- tuintje uit te strooien. Dat soort dingen. Het gemeentebestuur van Tholen Af en toe een krachtterm gebruiken, is goed voor de gezondheid heeft zich voorgenomen de stof kam door de APV halen en een hoop overbodige regeltjes te schrappen. Aan één bepaling wenst het college van burgemees ter en wethouders echter niet te tornen: te Tholen is en blijft het verboden om te vloeken. Niet dat er ooit iemand is bekeurd omdat hij in het openbaar een welge meend 'hosternokke' riep na zich op de duim te hebben geslagen, maar toch. Het vloekverbod, zo legde burgemeester Van de Velde in deze krant uit, past nu eenmaal 'bij het DNA van Tholen'. Niet overdrijven, zeggen PvdA en WD in de Thoolse gemeente raad. Volgens de PvdA zou het vloeken juist aangemoedigd moe ten worden. Want, vindt het PvdA-raadslid Heshof, 'af en toe een krachtterm gebruiken is goed voor de gezondheid'. Dat is, zegt Heshof, uit onderzoek gebleken. Is dat echt zo? Ik heb wat op het internet rondgekeken en ver domd, Heshof zou wel eens gelijk kunnen hebben. Sommige onder zoekers menen dat een flink potje vloeken tot vermindering van stress leidt. En een Britse psycho loog beweert zelfs, dat een forse krachtterm een puike pijnstiller is. Hij liet bij wijze van experi ment een aantal studenten hun hand in een bak ijskoud water ste ken, en wat bleek? De proefperso nen die daarbij vloekten hielden dat langer vol dan de proefperso nen die hun kaken stijf op elkaar klemden. Desondanks houdt men te Tholen vast aan het vloekver bod. Typisch gevalletje van koud watervrees. De Dierenambulance mag geen dieren weigeren. 790 reacties f toosenhenk.nl D AANGIFTE TEGEN DOLFINARIUM WEGENS SEKS MET DIEREN DOL FIJNI.. Tegen de 22-jarige zwem trainer van de Walcherse zwem- en poloclub De Zeeuwse Kust zijn de afge lopen dagen meerdere nieuwe aangiftes gedaan. De politie trof vorige week foto's van nog zeven meis jes aan op de computer van de zwemtrainer. Hij wordt ervan verdacht stiekem fo to's te hebben gemaakt van de meisjes, die allemaal lid zijn van de zwemclub. En kele ouders hebben beslo ten om aangifte te doen. Hoeveel nieuwe aangiftes er precies zijn, wil de poli tie niet zeggen. Zeeland Seaports en de Ne derlandse Bootliedenvere- niging (BNV) moeten vak bond FNV 15.000 euro schadevergoeding betalen, heeft het Hof in Den Bosch deze week bepaald. Ze hebben gehandeld in strijd met het stakings recht. Op verzoek van Zee land Seaports stuurde de BNV medewerkers naar Vlissingen, terwijl bij de Vlissingse Bootlieden- wacht werd gestaakt. Dit speelde al eind 2010. Iedereen die ook maar iets met de kust te maken heeft werkt dit jaar mee aan het opstellen van de Zeeuwse kustvisie. Gede puteerde Carla Schön- knecht gaf hiervoor giste ren de aftrap. In de kustvi sie staan drie opgaven cen traal: behoud en versterken van de dijken en stranden, de natuur- en landschaps waarden en de toekomst van recreatiesector. Een man die afgelopen za terdag samen met een vrouw voor 600 euro aan kleding stal bij motorzaak MotoPort in Goes door de beveiligingslabels te verwij deren, heeft de gestolen spullen teruggebracht na dat het bedrijf beelden van de diefstal op internet had gezet. De video werd enorm veel gedeeld, waar door het de dief kennelijk te heet werd onder de voe ten. De man is ingerekend door de politie, die de zaak verder onderzoekt. De inspectie wil onder meer de resultaten zien van bloedon derzoeken die het bedrijf decen nialang onder het eigen perso neel liet uitvoeren. Woordvoer der Paul van der Burg: „We gaan ook onderzoeken onder welke omstandigheden in de fabriek wordt gewerkt en in het verle den is gewerkt. En we gaan met het bedrijf praten over de ge zondheidssituatie van werkne mers en oud-werknemers. Als we er aanleiding voor zien, kun nen we het bedrijf gaan dwin gen alle werknemers en oud-werknemers medisch te la ten onderzoeken." Deze krant ontdekte dat Du- pont al sinds de jaren '70 het bloed van de eigen werknemers liet onderzoeken, en dat het be drijf zorgen had over de gevol gen van werken met C8. Toch ging het bedrijf door met het ge bruik van de stof. Toxicologen noemen de in die jarenlange bloedonderzoeken aangetroffen concentraties C8 nu extreem hoog en zorgwekkend. Ze stellen dat er een gerede kans is dat werknemers ziek zijn geworden door de hoge C8-concentraties in hun lichaam. Oud-werknemers zijn ge schrokken van die bevindingen en willen alsnog medisch onder zocht worden. Maar het bedrijf, dat tegenwoordig opereert onder Dupont (Chemours) ziet geen redenen om oud-werknemers alsnog medisch te onderzoeken de naam Chemours, zei gisteren daar geen reden voor te zien. Een woordvoerder van het be drijf spreekt van 'onnodige zor gen' bij het personeel, veroor zaakt door de krantenartikelen. „Dupont heeft altijd zorgvuldig gehandeld, waarbij de gezond heid van werknemers de grootst mogelijke aandacht kreeg." Na de opening van de Sluiskil tunnel was het behoorlijk wen nen voor veel weggebruikers. Ze waren hun hazenpadjes richting de brug bij Sluiskil kwijt. „Waar je vroeger vanaf de brug bij Sluis kil gewoon rechtdoor kon rijden naar Breskens, moest je na mei vorig jaar vanuit de Sluiskiltun nel plotseling rechtsaf', geeft woordvoerder Ingo de Moor van beheerder Westerscheldetunnel NV als voorbeeld. Klachten bleven niet uit. Die zijn verzameld. Ook is in de prak tijk gekeken hoe weggebruikers zich gedragen. Gebleken is dat de bewegwijzering op 'een tien tal plekken' voor verbetering vat baar is. Op die locaties worden tot en met volgende week dins dag de borden veranderd. De verlichting van met name rotondes riep ook kritiek op, ze ker nadat een Belgische automo biliste eind vorig jaar de verkeer de afslag nam en als spookrijd- ster in de Westerscheldetunnel belandde. De Moor vertelt dat ook naar de verlichting wordt ge keken en waar die kan worden verbeterd. Hij verwacht daar bin nen twee maanden helderheid over. „We moeten ons wel aan richtlijnen houden", tekent De Moor aan. „Veiligheid staat voor op, maar je mag in het buitenge bied niet ongebreideld verlich ting aanbrengen." VLISSINGEN. Vrijwilligers pakken morgen en zaterdag in heel Zee land 265 klussen aan tijdens de actie NLdoet. Dat zijn er veel meer dan vorig jaar: toen ging het om 174 klussen. In de gemeenten Middelburg, Terneuzen en Hulst zijn de mees te klussen aangemeld. Zo wordt in Middelburg Kinderboerderij De Klepperhoeve zomerklaar ge maakt. In Terneuzen verzamelen vrijwilligers zwerfafval op de Scheldeboulevard en in Klooster- zande wordt de rommelmarkt voorbereid. In de gemeenten Noord-Beve land, Sluis en Kapelle zijn de minste klussen aangemeld. In heel Zeeland zijn 3300 vrij willigers nodig om de klussen aan te pakken. Ruim 1100 men sen hebben zich inmiddels via de website nldoet.nl aangemeld. Wie mee wil doen, kan nog steeds beslissen om ook de han den uit de mouwen te steken. NLdoet is een initiatief van het Oranje Fonds. In het hele land steken naar verwachting 350.000 vrijwilligers de handen uit de mouwen om 9200 klussen te doen. Het aantal aangemelde projec ten was nog nooit zo hoog, laat de organisatie weten. VLISSINGEN VLISSINGEN VLISSINGEN GOES DEN HAAG De Inspectie SZW be gint een onderzoek naar de Du- pont-fabriek in Dordrecht. Werk nemers zijn mogelijk ziek gewor den doordat er jarenlang met de onveilige stof C8 is gewerkt, zo berichtte deze krant de afgelopen dagen. Lees meer op pagina 9 door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Automobilisten moe ten straks beter de weg kunnen vinden rondom de Sluiskiltunnel. Wegwijzers die niet helemaal dui delijk zijn, worden de komende dagen aangepast. door Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2