28 CULTUUR SHOW TEFAF MAASTRICHT In de strijd om de gunst van de kunstkoper rolt TEFAF Maastricht de rode loper verder uit dan ooit. Zo rijden de limousines tot onderaan de vliegtuigtrap op de plaatselijke luchthaven. Meer dan 100.000 verse witte bloemen funge ren als tijdelijk behang. Verder zijn er honder den kilo's 'mooie' ossenhaas en heilbot ingeslagen en wachten 15.000 oesters en evenveel soepjes op hun wegslurpmoment tijdens het netwerken tussen de stands in het congrescentrum MECC. Toch is een veel gehoorde, poli tiek correcte kreet in Maastricht deze week: het draait om de kunst. En met pronkstukken als Bloemstilleven van Roelandt Savery (6,5 miljoen euro), een Bellotto- landschap (5 miljoen euro), een vrouwenhoofd van Alexej von Jaw- lensky (3,1 miljoen euro) en een Chinese Jian-schaal (2 miljoen eu ro) heeft TEFAF dit jaar inderdaad toppers in huis. Maar behalve de in totaal 30.000 kunstwerken die de 265 handelaren aanbieden, speelt het 'randgebeuren' tijdens deze 29e editie onmiskenbaar een steeds grotere rol. Er worden 75.000 bezoekers verwacht. Meer dan de helft daarvan komt uit het buitenland. Eten, drinken en vooral aan dacht en luxe-arrangementen vor men de smeermiddelen om ver wende vip's als Kanye West, Sil vio Berlusconi en Calvin Klein te trekken. Voor hen blijkt toeslaan op TEFAF niet alleen een beleg ging, maar ook net zo'n statussym bool als een plek op de eerste rij bij een prestigieuze Parijse mode show. Andersom profiteert TEFAF van de naamsbekendheid in de mondiale concurrentiestrijd met andere kunstbeurzen die als pad denstoelen uit de grond schieten. Waren dat er in 2000 nog maar 55, dit jaar zijn dat er 220. En die wil len zich allemaal onderscheiden en profileren. torium Hotel, Waldorf Astoria en De L'Europe in Amsterdam. Voor beursbezoekers die niets zien in een overnachting in Maastricht biedt die laatste accommodatie vervoer naar Zuid-Limburg aan per Mercedes S-klasse (759 euro), helikopter (3.750 euro) en privéjet (5.400 euro). Uiteraard wel enkele reis. „Alles om de TEFAF-ervaring maar zo soepel en optimaal moge lijk te laten verlopen", aldus woordvoerster Madeion Strijbos. Wie niets van zijn gading vindt in het toch uitgebreide assortiment wijnen, mag daarom zijn eigen flessen meenemen. En dat ge beurt regelmatig. „Er gaan hier se rieuze bedragen om. En poten tiële kopers hebben het soms al zwaar genoeg bij de lange onder handelingen. Ze willen daarna niets aan hun hoofd hebben", zegt Strijbos. Zij verwacht naast het le ger aan grote namen ook de con servatoren van het Rijksmuseum, het Louvre, het Metropolitan uit New York en het Boston Museum of Fine Arts in het MECC. Intussen zijn de luxehotels en sterrenrestaurants in Zuid-Lim burg en omgeving de komende da gen bijna allemaal volgeboekt, meldt Camille Oostwegel. De ho telier, onder meer eigenaar van Chateau Neercanne en St. Ger- lach, heeft alle verloven van zijn 350 personeelsleden ingetrokken om het zijn gasten naar de zin te maken. Als kers op de taart vliegt hij de Spaanse topchef Ferran Adria, voorheen restaurant elBul- li, in. Hij bereidt op 19 maart met sterrenkoks Jonnie Boer en Sergio Herman een tiengangendiner. Kos ten per stoel: 1.000 euro per per soon. De opbrengst daarvan gaat naar een goed doel. Dat dan weer wel. Iedereen wil een graantje meepik ken in de keiharde dans om dol lars en euro's van multimiljonairs en fervente TEFAF-gangers als Au- gusto en Giorgio Perfetti (eigena ren van snoepjesconcern Perfetti Van Melle) en de al-Thani-familie uit Qatar (bezig om een eigen mu seum in te richten). Zo verwacht Maastricht Aachen Airport voor de speciale previewdag voor genodigden mor gen tweehonderd privéjets uit vooral Amerika, Duitsland, Tür- kije, China en de Verenigde Arabi sche Emiraten. De parkeer- en lan dingstarieven zijn afhankelijk van de grootte van de toestellen, aldus woordvoerder Sander Heijmans, die geen exacte bedragen noemt. „Er zijn toestellen met vier zit plaatsen, maar ook machines die plek bieden aan twintig mensen", aldus Heijmans. „Daarnaast heb je tot vip-vervoer omgebouwde Boeings en Airbussen. We leveren nu een limousine-service tot on deraan de vliegtuigtrap. Pas daar hoeven de gasten hun paspoort te laten zien aan de marechaussee. „Ook kunnen belangstellenden bij een lastminutebeslissing op de dag zelf nog een vergunning krij gen om te landen. Het komt voor dat mensen na uren op de beurs plotseling in Parijs uiteten willen. Dat moet kunnen. Verder hande len we de catering af, zorgen we voor champagne en kaviaar aan boord. Die bestelling is eigenlijk geen uitzondering, maar stan daard op dit soort vluchten. We proberen te voldoen aan alle spe ciale wensen." Datzelfde geldt voor de TEFAF- organisatie die aparte arrangemen ten heeft afgesproken met luxeho tels in binnen- en buitenland. Daaronder Quellenhof in Aken, Le Bristol Paris en Mandarin Oriental in Parijs en het Conserva- Veel bezoekers van TEFAF komen met hun privévliegtuig en landen dan, zoals vorig jaar ook, op Maas tricht Aachen Airport, foto Marcel van Hoorn/ANP Vliegend naar TEFAF? Geen probleem door Annemart van Rhee TEFAF Maastricht: 11 t/m 20 maart, MECC, Maastricht, www.tefaf.com Vrouwenhoofd van Alexej Jawlen- sky, vraagprijs 3,1 miljoen euro. De Denker, bronzen beeld van 37,5 cm groot, door Auguste Rodin. Zomerse namiddag, olieverfschilde rij van Jean Cassigneul.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28