Eén enorme blunder zet streep door Rio voor voetbalvrouwen Handbalsters op wolk van euforie naar zege Anky van Grunsven niet als deelnemer, maar als voorzitter bij Indoor Brabant 20 SPORT Anky vond het eigenlijk niet vreemd dat ze werd gevraagd Anky van Crunsven is nog nadrukkelijk betrokken bij Indoor Brabant. Niet meer als deelnemer, maar als voorzitter. Het voorzitterschap van Indoor Brabant was voor Anky van Grunsven geen be lemmering geweest om deze week zelf nog mee te doen. „Ik denk dat Frank Kemper man (sportdirecteur, red.) er al leen maar blij mee was geweest." Zo'n opmerkelijke dubbelrol zit er echter niet in, omdat ze geen paard heeft om mee te doen, zegt Van Grunsven. „Nee, het EK in Aken was vorig jaar mijn laat ste wedstrijd, toen ik bij het on derdeel reining, mijn hobby, mee deed. Ik heb wel een paard, Bon Bravour, dat ik aan het trainen ben. Maar dat is nog niet zo ver, vind ik." Het betekent dat ze er bij de Olympische Spelen in Rio niet bij zal zijn. Hoewel je het nooit weet. In Londen zou ze vier jaar geleden ook niet meedoen, maar won ze met de ploeg haar negende olym pische medaille. „Vorige keer met Salinero wilde ik het ook niet", blikt Van Grunsven terug. „Maar ik deed het in het teambelang. De ze keer ga ik het echt niet halen. Mijn kinderen en Sjef (Janssen, haar man, red.) zouden nog steeds het liefst zien dat ik meedoe, maar het moet wel realistisch zijn. Ik ga niet naar Rio voor de dertigste plaats." Het lijkt voor drievoudig olym pisch kampioene Van Grunsven (48) dus het einde van een prach tig tijdperk, van zeven achtereen volgende Spelen sinds 1988. Maar zelf ziet ze dat absoluut niet zo. „Waarom zou ik? Voor mij is er geen einde. Ik ben toch niet offici eel gestopt?" Het zou betekenen dat ze een rentree in 2020 in To kio niet uitsluit. „Ik ben daar nu helemaal niet mee bezig, maar ik weet niet wat er over twee, drie jaar gebeurt. Dit is wel een erva- ringssport. Je hoeft er niet voor in de kracht van je leven te zijn. Zo lang je fit en gezond bent, kan je meedoen. Leeftijd maakt niet uit." Van Grunsven gaat in de zomer wel naar Rio. Die reis heeft ze haar twee kinderen beloofd, en bo vendien is ze de coach van de Bel gische Fanny Verliefden, die al ze ker is van deelname aan de Spe len. „Het worden natuurlijk ande re Spelen voor mij dan de voor gaande zeven. Maar ik ben echt niet bang dat ik iets ga missen. Ik loop al jaren op concoursen rond zonder deel te nemen. En ik heb niet één keer gedacht: Jammer, dat ik niet meedoe. Ik vind een concours eigenlijk niet heel leuk. Wat ik altijd wel geweldig vond, was om thuis met een paard voor grote wedstrijden te trainen. Hoe kan ik nog beter worden? Totaal voor dat ene ding gaan, die stress is wel heerlijk." Van Grunsven is nog altijd druk in de weer met de paarden, maar toch reikt haar blik verder. Zo maakt ze zich grote zorgen over de geloofwaardigheid van de sport. Doping, matchfixing, spor ters die zich misdragen, Ze zegt er gek van te worden. ,„Ik mis vooral het respect voor elkaar. Laat ge woon zien dat je beste bent en haal geen rottigheid uit. Ik ben aan het bedenken hoe ik hier meer mee zou kunnen doen. We kunnen allemaal onze ogen dicht doen en ons omdraaien, maar zo zit ik niet in elkaar. Ik pak proble men liever aan." Ook in haar eigen sport gebeu ren onverkwikkelijke zaken, heeft Van Grunsven tot haar spijt re cent vastgesteld. „Als je ziet wat er voor spelletjes gespeeld zijn om mensen naar Rio te krijgen. Onge looflijk. Ik zag hele rare uitslagen. Ik gun iedereen de Spelen, hoor, maar het klopte gewoon niet. Dat moet je allemaal toch niet willen? Ik ben blij dat we met Indoor Bra bant kunnen laten zien hoe mooi sport is." Ik vind een concours eigenlijk niet heel leuk. Wat ik geweldig vond, was om thuis te trainen' DEN BOSCH. „Voorzitter? Ik?" Anky van Grunsven zag zich zelf aanvankelijk niet als op volger van Mr. Indoor Bra bant, Gerrit Jan Swinkels, die vorig jaar mei tijdens een on geluk met zijn paard over leed. „Ik ben een ruiter en een coach, geen bestuurder. Maar toen ik er over ging na denken, vond ik het eigenlijk niet zo raar dat ik gevraagd werd het gezicht van het eve nement te worden. Het kon eigenlijk ook niet anders. Ie der ander zou meteen met Gerrit Jan worden vergele ken, behalve als je Anky van Grunsven heet." Van Grunsven zat al in het bestuur, was er, zoals ze zegt, door Swinkels 'inge- klctst'. „We hadden ook bij veel dingen hetzelfde gevoel. Later hoorde ik dat Gerrit Jan mijn naam al eens had ge noemd als toekomstig voor zitter." Ze heeft al wel haar stempel gedrukt op het pro gramma. De Bixi Show op zondag is het idee van Van Grunsven. Het betreft een spelmiddag van kinderen met hun pony's. Letterlijk tot de laatste seconde lag de weg naar Brazilië open toen Vivianne Miedema de kans op een zege liet liggen. Dus werd een ongekende blunder van Kelly Zee man hét moment van de avond. Een compleet mislukte terugspeel bal, een pupillenfout, bleek uitein delijk beslissend. Natuurlijk profi teerde de Zweedse Olivia Schough van de knulligheid. Maar waarom schoot keepster Van Vee- nendeel die bal ook niet gewoon blind naar voren met nog tien se conden tot aan het rustsignaal? Want het ging de eerste helft nog prima. Oranje speelde de bes te helft van dit olympisch kwalifi catietoernooi. Miedema scoorde al Waarom schoot keepster Van Veenendeel die bal niet gewoon blind naar voren met nog tien seconden tot de rust? na vijf minuten uit een prima voorzet van Manon Melis. Omdat de Zwitserse vrouwen even ver der in Rotterdam op Woudestein tegen Noorwegen prima meewerk ten, was Oranje bijna een helft lang virtueel zeker van de Spelen. Bondscoach Arjan van der Laan liet Zeeman na de rust achter in de kleedkamer, al liep haar ver vangster al een tijdje warm. Neder land had continu genoeg aan één doelpunt om kwalificatie af te dwingen. Het was daarom op zijn minst opvallend dat Van der Laan al snel Melis naar de kant haalde. De topscorer aller tijden van Oran je, terwijl je zo hard goals nodig hebt. ALMERE. In een wolk van euforie hebben de Nederlandse handbal sters gisteren de eerste wed strijd gespeeld na het succesvol le WK. De nummer twee van de wereld was in Almere bij een EK-kwalificatiewedstrijd duide lijk te sterk voor Spanje (31-21). Voor het team van bondscoach Henk Groener is er wel wat ver anderd sinds de zegetocht in De nemarken van december. Hand- balverbond NHV heeft de eerste nieuwe sponsoren gestrikt en voor de wedstrijd in Almere wa ren de 2400 beschikbare kaart jes in ruim een dag uitverkocht. Dat was nooit eerder gebeurd. De speelsters kwamen maandag voor het eerst na ruim drie maanden weer bij elkaar, train den een keer en speelden vervol gens Spanje in de tweede helft behoorlijk aan stukken. Ook Estavana Polman dartelde door de Topsporthal van Alme re. De vedette van het team dacht geen moment aan haar hart. „De dokters hebben gezegd dat het niet levensgevaarlijk is, dus dan trek ik mijn sportschoe nen aan en ga spelen", zei ze na de ruime overwinning van Oran je op Spanje (31-21). Polman scoorde vier keer. De Arnhemse lag vorige maand nog even in het ziekenhuis vanwege heftige hartritmestoornissen. 'Laten zien hoe mooi het is' door Hans Klippus Anky van Crunsven door Daniël Dwarswaard ROTTERDAM. De Nederlandse voet balvrouwen kwamen gisteravond nog veel dichter bij een olympisch ticket dan iedereen vooraf had ver wacht. Maar de 1 -1 tegen Zweden, dat aankomende zomer wel naar de Rio de Janeiro gaat, was niet ge noeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20