1926-2016 Vrijspraak PW-aanhanger kan Wilders helpen in eigen strafzaak NIEUWS 15 Aangifte tegen Dolfinarium wegens seks met dieren 'IS bestookt Irak met gif Bejaarde rovers achter tralies Speelkwartiertje aren The Beatles zonder hun sa menwer king met platenproducer Sir George Mar tin (1926-2016) een obscuur rock-'n-rollbandje uit Liverpool gebleven of hadden zij het zon der hem ook gered? Op deze vraag durven de mees te muziekgeleerden geen ant woord te geven. Uitzondering is Beatle-auteur Azing Moltmaker, tevens eigenaar van het Beatles museum in Alkmaar: „Zonder Martin waren The Beatles net zo slecht geweest als The Rolling Stones nu", beweert hij. „Onder zijn invloed konden zij hun mu ziek verrijken en werden ze beter en belangrijker dan het zoveelste gitaarbandje uit de jaren '60. Hij schreef hun arrangementen uit. The Beatles konden geen noten lezen. Als Lennon zei: het moet oranje klinken, wist Martin pre cies wat hij bedoelde." Dj Gerard Ekdom doet ook niet zuinig over de invloed van de producer: „Zijn impact op The Beatles was natuurlijk gigantisch. Hij heeft de muziek van The Beat les geëvalueerd. Door zijn toe doen werden de nummers pure magie. Hij was de man achter de knoppen die van een nummer als Eleanor Rigby met strijkers iets onvergetelijks kon maken. Ik heb dat nummer meteen ge draaid toen ik hoorde dat Martin was overleden." George Martin herkende als eerste de muzikale mogelijkhe den van de latere The Fab Four - John Lennon, Paul McCartney, George Harrison en Ringo Starr - toen hij in 1962 een demo van hun manager Brian Epstein kreeg toegeschoven. Op dat mo ment was het viertal door de meeste platenmaatschappijen af gewezen. Maar Martin, die tot dat mo ment vooral klassieke platen had geproduceerd en komische radio shows van onder anderen Peter Sellers, hoorde iets wat anderen voorbij was gegaan. „De demo was niet geweldig, maar ik merk te een ruwheid op die ik niet eer der had gehoord", schreef Martin George Martin later in zijn autobiografie All You Need is Ears uit 1979. Hij vond het bijzonder dat meerdere bandle den konden zingen. „Hun mu ziek gaf mij genoeg houvast om mee aan de slag te gaan." Als Martin de band geen con tract had aangeboden, was de groep, zo speculeert hij in zijn boek, vermoedelijk uit elkaar ge vallen. „Ik was hun laatste kans." Wat de producer ook aan sprak, was de humor en het cha risma van de bandleden. De bru tale gevatheid van vooral John Lennon en Paul McCartney be viel hem. Het contrast met de (voor die tijd) langharige nozems uit Liverpool en George Martin kon niet groter zijn. Zelf zag Mar tin eruit als een keurige accoun tant, een op en top gentleman. Drugs nam hij nooit. Wat de bandleden gebruikten zag hij lie ver door de vingers, zolang het maar niet in de studio gebeurde. „Hij was een man die met een ak tetas naar de platenstudio ging om zijn werk te doen. En 's avonds ging hij braaf naar huis", aldus Ekdom. Martin, die voor zijn verdien sten in de adelstand werd verhe ven, was altijd bescheiden over zijn inbreng. Hij vond zijn bij naam 'de vijfde Beatle' te veel eer. Hij beschouwde zich in de eerste plaats als een vakman die zich in dienst stelde van de muzi kanten om hem heen. Zijn werkzaamheden in de stu dio omschreef Martin als 'schilde ren met geluid'. En de mogelijk heden die de studio bood, waren voor hem ongekend. Hij experi menteerde er driftig op los. „We kunnen elk geluid uit het univer sum gebruiken. Van copulerende walwissen tot een blaasinstru ment uit Tibet, klassieke orkes ten, synthesizers. Alles is moge lijk. En daarom was het zo fantas tisch om met The Beatles te wer ken. Zij gaven mij volledig artis tieke vrijheid." Ekdom: „Een Beatlesnummer als I Am The Walrus kun je eigen lijk helemaal toeschrijven aan Martin. John Lennon zat vast met dat nummer en liet zijn pro ducer zich helemaal uitleven. Het resultaat was een unieke en origi nele compositie." Paul McCartney noemde Mar tin gisteren in een uitgebreide reactie zijn tweede vader. „Hij was een van de intelligentste en meest muzikale mensen die ik ooit heb ontmoet." McCartney memoreerde on der meer hoe de klassieker Yester day tot stand kwam. „Wij wilden het nummer alleen met een gi taar opnemen. Maar George zag andere mogelijkheden. Hij sugge reerde een strijkkwartet als bege leiding. Ik sputterde tegen: „Ge orge, wij zijn een rock-'n-roll- band." Maar met zachte hand kon hij mij overhalen om zijn versie te maken. Hij had gelijk. Weken la ter sprak ik met iedereen die het hoorde wilde over zijn inbreng. En Yesterday is inmiddels een van de liedjes die het meest door an dere artiesten zijn opgenomen. Van Frank Sinatra tot Elvis Pre sley." Aan de vruchtbare samenwer king tussen Martin en The Beat les kwam een einde toen de band in 1970 uiteenviel. Daarna produ ceerde Martin jazzmuziek en werkte hij samen met Paul Mc Cartney, onder meer voor diens 007-compositie Live and let die. Ook Ringo Starr hielp hij met so loprojecten. Een van zijn grootste commerciële successen was Cand le in the Wind uit 1997 van Elton John ter nagedachtenis van prin ses Diana. Het is nog steeds een van de bestverkochte singles aller tijden. Het arrest staat volgens deskundi gen haaks op eerdere uitspraken in discriminatiezaken. De zaak tegen een 37-jarige man draait om een uitspraak uit 2010 gedaan tijdens anti-islam- demonstratie in Berlijn. Hij zei dat 'Arabieren fervent kontenbon kers zijn die ook kleine jongens neuken' en 'dat is normaal in hun cultuur'. De rechters oordelen dat ie mand in 'een politieke context za ken aan de orde moet kunnen stellen'. „Ook als zijn uitlatingen kunnen kwetsen, choqueren of verontrusten." Volgens Ashley Terlouw, hoogleraar rechtssocio logie en rechter in Arnhem, kan Wilders deze zaak aangrijpen in zijn eigen proces, dat volgende week begint. „In eerdere uitspra ken van het Europese Hof tegen politici in discriminatiezaken be nadrukten rechters de grotere ver antwoordelijkheid van politici", zegt Terlouw. De uitspraak van het hof wijst er nu op dat politici méér dan anderen kunnen zeg gen. „Dit arrest staat haaks op eer dere uitspraken van het Europese Hof." Het hof in Amsterdam vindt de uitlatingen van de PW-aanhanger weliswaar beledi gend, maar zegt dat het belang rijk is dat hij het zei tijdens een interview bij een politieke de monstratie. De rechters spreken van uitspraken in een 'politieke context'. Het hof noemt de uitla tingen zelfs 'niet onnodig grie vend'. De man wordt 'mogelijk' door zijn 'uitlatingen als een niet serieus te nemen gesprekspart ner beschouwd', aldus het arrest. Leonie Vestering, de vroegere di recteur van de organisatie Wilde Dieren de Tent Uit, heeft bij de politie Almere aangifte gedaan tegen Dolfinarium Harderwijk wegens 'ontucht met dieren'. Het tv-programma Rambam liet vorige week beelden zien waarin te zien was dat een dierentrainer een dolfijn seksueel bevredigt, ogenschijnlijk om het dier te ont- stressen. „Seks met dieren is ver boden volgens artikel 254 van het Wetboek van Strafrecht", zegt Vestering. „De dolfijnen le- Islamitische Staat heeft een dorp in Noord-Irak dinsdagavond be schoten met gifraketten. Een veertigtal mensen raakte na de aanval in ademnood en had last van huidirritatie, stelt de gouverneur van de provincie Kir- kuk. Geen van de slachtoffers moest de aanval met de dood be kopen, melden ambtenaren van volksgezondheid. Vijf mensen zouden nog wel in het zieken huis liggen. „Er zaten giftige stof fen in deze projectielen", zei gou verneur Najmuddin Kareem op bezoek in het dorp Taza, dat voornamelijk sjiitische, Turk meense inwoners telt. „We we ten niet welke." ven daar in te kleine bassins en ik denk dat het aftrekken van de dieren bedoeld is om te zorgen dat de mannetjes zich rustig hou den." Het Dolfinarium reageerde al na de uitzending van Ram bam, waarin beelden werden ge toond die een stagiair stiekem had gemaakt voor het program ma. Een woordvoerder verwijst naar een statement van het Dolfi narium, waarin onder meer staat dat het Teren afgeven van sper ma' onderdeel is van een Euro pees fokprogramma. Vijf Britse mannen op leeftijd, variërend in leeftijd van 59 tot 75, hebben gisteren celstraffen opgelegd gekregen voor de dief stal van juwelen met een waarde van 14 miljoen pond (circa 18 mil joen euro) in het Londense dis trict Hatton Garden. Tijdens de paasdagen van 2015 boorde de groep zich door een muur van een grote kluis en haalde zonder dat iemand het merkte talloze bankkluisjes leeg. Vier leden van de bende kregen elk zeven jaar cel, een vijfde gedaagde kreeg zes jaar cel. De leider van de groep heeft in verband met zijn slechte gezondheid nog geen straf opgelegd gekregen. Politie ontdekt grote kwekerij hennepplanten De politie heeft in Bergen op Zoom een grote hennepkweke rij en -stekkerij opge rold. In een loods troffen politiemen sen verschillende kweekruimten aan met daarin 1.000 hennepplanten en 15.000 hennepstek- ken. Vier vrouwen en een man die in de loods waren, zijn aangehouden. Bij huiszoekingen zijn geld, computerappa ratuur en telefoons in beslag genomen. Migranten in kooi gepropt in vrachtwagen De Belgische autori teiten in het plaatsje Essen, vlakbij de Ne derlandse grens, heb ben in een geïmpro viseerde kooi van am per vier vierkante meter 25 personen ontdekt. De kooi stond in een vracht wagen. De truck was op weg naar Groot-Brittannië. De twee Roemeense mannen in de vracht wagen zijn aange houden op verden king van men sensmokkel. 60 Belgische Syriëstrijders teruggestuurd Zeker zestig Bel gische Syriëgangers zijn in de afgelopen vier jaar terugge stuurd naar België. Het gaat dan om mensen die via Tur kije wilden doorrei zen naar Syrië om zich aan te sluiten bij onder meer de terreurgroep Islamiti sche Staat (IS). Bel gië denkt dat er circa vierhonderd geradi caliseerde Belgen vanuit België naar Sy rië zijn vertrokken of zijn teruggekeerd. DONDERDAG 10 MAART 2016 The Beatles W door Tobias den Hartog AMSTERDAM. Geert Wilders heeft gisteren onverwachts munitie ge kregen voor zijn proces rond zijn minder Marokkanen-uitspraak. Het hof in Amsterdam sprak een PVV-aanhanger vrij van het beledi gen van moslims en motiveerde dat zó dat Wilders dit kan gebrui ken in zijn eigen strafzaak. HARDERWIJK BACDAD LONDEN Een ijsbeertje speelt met een bal in de dierentuin van Bremerhaven. Het schuchtere vrouwtje, dat nog geen naam heeft, kwam op 11 de cember vorig jaar ter wereld. Zij was gisteren voor het eerst door het publiek te bewonderen. foto Carmen Jaspersen/AFP BERGEN OP ZOOM ESSEN BRUSSEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15