NIEUWS 13 In zijn nieuwe kookboek Bart's Fish Tales durft Jamie Olivers protégé Bart van Olphen kritisch te zijn: paling kan écht niet meer, blauwvintonijn evenmin. Kokkels verzamelen op de Waddenzee, kreeft grillen in Nova Scotia en schelpen opduiken in India. Bart van Ol phen maakte voor zijn kookboek Bart's Fish Tales een culinai re wereldreis. Het resultaat: een vuist dikke cocktail van prachtige natuur foto's en recepten om van te kwijlen. Van risotto en pasta's tot gewone ton getjes in boter en mosselwraps. Sinds Jamie Oliver in 2014 een plek voor de Nederlander inruimde op zijn foodchannel op YouTube, kan Van Olphen jaarlijks 2,4 miljoen views noteren en krijgt hij fanmail uit onder meer Kazachstan, Chili en Noorwegen. Maar de viskok wil meer dan mensen inspireren met snel ge monteerde filmpjes en vrolijk gegoo chel achter potten en pannen. Hij durft het aan om in zijn boek ook een minder sexy boodschap te breng en: „Koop bewuster en duurzamer. Blijf vragen aan je visboer of de ober waar je eten vandaan komt, anders kunnen je kinderen er over tien jaar niet meer van genieten. Ik ben voor mijn werk honderd dagen per jaar op zee in binnen- en buitenland en zie de situatie verslechteren." 'Ook topkoks kunnen en moeten ervoor zorgen dat de wereld een beetje beter wordt' „Blauwvintonijn, die is bijna uitge storven. Ik weet dat ik me niet popu lair maak bij de liefhebbers en in Vo- lendam, maar een andere no-go: pa ling. Toetsingen wijzen uit dat we al bijna te laat zijn, de palingstand staat zwaar onder druk. Als ik ergens ga eten en ik zie dat op de menukaart, maak ik er opmerkingen over. Soms helpt het en schrappen ze de paling. Invloedrijke, bekende sterren- en tv- chefs, ik wil geen namen noemen, ne men in deze discussie zwaar onvol doende verantwoording. Ze passen hun gerechten nauwelijks aan, praten er nooit over, ook niet met hun leer lingen van 16 die goed luisteren. Ter wijl ze juist het voortouw zouden moeten nemen. Kijk naar Jamie Oli ver en zijn gevecht om de invoering van suikerbelasting. Ook topkoks kunnen en moeten ervoor zorgen dat de wereld een beetje beter wordt." „Dat kun je je afvragen als je ziet hoe massaal ze worden ingevlogen vanuit Azië. Hele fabrieken staan daar waar die vissoorten - net als gekweekte zalm - worden volgestopt met anti biotica om de uitbraak van ziektes te 5»^ I TALIS 3 5 tr-> VISKENNER BART VAN OLPHEN voorkomen. Met romantiek van de visser die met zijn vangst het haven tje binnenvaart, heeft dat niets meer te maken. Mijn advies: probeer in plaats van pangasius en tilapia eens de wat onbekendere botjes en schar retjes. Hier om de hoek gevangen, on gelooflijk lekker en niet duur." „De bron is in principe hetzelfde en voor allemaal geldt: let op het MSC- duurzaamheidskeurmerk. Ze onder scheiden zich in het verwerkingspro ces en de presentatie. Haring is het lekkerst vers van het mes, smaakt minder als het langer in een plastic bakje ligt. Verder kunnen de meeste supermarkten zich prima meten met de kraam of de visboer. Alleen: het as sortiment van de supers is beperkter en minder spannend, je kunt er vaak ook geen mooie hele vissen kopen. Terwijl ik vind: experimenteer en probeer. Het is niet moeilijk en eng, zoals veel Nederlanders nog steeds denken. De angst 'hij valt uit elkaar' of'plakt aan de bodem' is onnodig. Ook opvallend: op vakantie in Spanje gaat iedereen wel massaal voor aller lei visschotels. We eten acht keer meer vis buiten de deur dan thuis." 'Probeer in plaats van pangasius en tilapia eens de wat onbekendere botjes en scharretjes' „Zorg dat je gereedschap klopt: verse vis, een goede pan, mooie olijfolie en zout. Met een beetje beleid en schud den voorkom je aanbakken of door bakken. Het is net als met klussen: de eerste keer dondert je bouwwerk in elkaar, de tweede keer ben je tevre den, daarna heb je een mooie kast. Verder: houd het simpel, dan is vis ook het lekkerst. Voor mijn kinderen maak ik vaak pasta met stukjes zalm of een tongetje in beslag. De tijd dat ingewikkeld koken een sport was om indruk te maken, is voorbij. De kok en de gast moeten zich comfortabel voelen." „Te druk. Hij doet zoveel, hij belde een week geleden helaas af. Maar een keer per maand ontmoeten we elkaar en overleggen we. Hij laat mij totaal vrij in wat ik doe, legt mij niks op. En hij is voor en achter de schermen dezelfde losse, geïnteresseerde man. Hij is niet gemaakt. Het mooie is dat hij mij het idee geeft dat hij net zo veel aan mij heeft als andersom. Ter wijl ik door zijn kookplatform de we reld kan bereiken." DONDERDAG 10 MAART 2016 het meest veelzijdige stukje Vlees' door Annemart van Rhee Wat kun je eigenlijk echt niet meer bestellen of kopen? Zijn de populaire pangasius en tilapia wel duurzaam? Sockeve zalm filet TALES ton"" „Of je nou vis koopt in de supermarkt of bij de visboer: let op het duurzaamheidskeurmerk." foto Pim Ras Bart van Olphen (45) begon in de jaren '90 als kok in de ster renkeuken van Lucas Carton. Jaren later stapte hij uit de ho reca om echt 'in de vis' te gaan, inkopen, verkopen en het klaarmaken ervan. In 2008 wint hij de prijs voor 'Most sustainable Seafood En trepreneur of the World' (Meest duurzame vis-onder- nemer ter wereld). Hij schrijft diverse boeken over (koken met) vis, onder meer Fish Tales. In januari 2014 richt hij het be drijf Fish Tales op. Jamie Oliver vraagt hem in september 2014 lid te worden van zijn FoodTube, waar hij veel kijkers trekt met onder meer BartsFishTales. Ook op tv (Tijd voor MAX) kookt Van Olphen regelmatig. Als je bewust en vers wilt kopen, waar moet je dan zijn: de supermarkt, visboer of aan de kraam? Help de Nederlander dan eens af van zijn vispaniek in de keuken.. Jamie Oliver schreef het voorwoord in je boek, maar waarom was hij niet bij de presentatie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13