Flexwet voor de zomer aangepast NIEUWS 11 f jjKOOPJEDEAL.NL) DAGAfl;BSGTEN VAN geen stroom. Dan is het maar wat handig als je een kerncentrale achter de hand hebt." „Covra in Zeeland slaat ons kern- afVal netjes op. Ik kom daar vaak en bewijs hierbij dat je niet dood gaat als je er naar binnen stapt. Ie dereen kan gaan kijken. Met wat geluk geven ze nog een Zeeuwse bolus ook." „We produceren en gebruiken wel meer materialen die tot in het oneindige giftig blijven. Het gaat erom dat je het zorgvuldig verwerkt en opslaat. Van het nu cleaire afval wordt een soort glas gemaakt. Dat gaat in een contai ner, diep de grond in. Daar heeft niemand er last van. Honderd jaar geleden wisten we ook niet dat er aardgas in de bodem onder Groningen zat. Niemand die het ooit heeft gemerkt. Er is geen en kel rationeel argument te verzin nen waarom de ondergrondse op slag van nucleair materiaal gevaar lijk zou zijn." „Omdat atoomstroom niet ver koopt. Het is geen aaibare ener gie. Misschien omdat atoombom men de eerste toepassing van nu cleaire technologie waren. Of om dat kernenergie lange tijd het doelwit is geweest van de milieu beweging. De marketingafdeling had een symbool nodig in de strijd tegen de gevestigde orde. De nucleaire sector gold als de be lichaming van grote, onbereikba re bedrijven. We hebben de deur inderdaad te lang dichtgehouden. 'Onze techneuten weten wel hoe het moet, ga maar rustig slapen.' Dat idee. Maar er is ook sprake van schroom. In het verleden zijn redelijk onschuldige incidenten enorm uitvergroot. Nucleaire 'Het kernafval gaat diep de grond in. Daar heeft niemand er last van' technologie is heel ingewikkeld. Het is lastig om daar op een be grijpelijke manier over te commu niceren. De techniek is heel veilig en wordt voortdurend verbeterd. Bijvoorbeeld door de brandstof uranium te vervangen door tho rium. De reactor kun je koelen met gesmolten zout of vloeibaar lood in plaats van water. Alleen, elektriciteitsbedrijven kunnen een centrale nog tien keer veili ger maken, zonder openheid zegt het de mensen niets. Een dichte deur helpt niet om kernenergie maatschappelijk geaccepteerd te krijgen." „Een veelgehoord argument is dat kernenergie duur is. Een beet je kerncentrale kost inderdaad al snel 4 miljard euro. En de ontwik kelingskosten zijn een veelvoud PASPOORT daarvan. Maar zo'n centrale gaat zeker zestig jaar mee. De investe ring is groot, daarna is hij goed koop in gebruik. Kerncentrales le veren Nederland bovendien een boel geld op. Het overheidsbe drijf Urenco is een belangrijke le verancier van nucleaire brand stof. Alleen al aan dividenden vangt de Nederlandse staat elk jaar meer dan too miljoen euro. Helaas vormt politieke onzeker heid de grootste barrière voor kernenergie. Als ik nu toestem ming krijg een centrale te bou wen, staat hij er op zijn vroegst over tien jaar. Tegen die tijd wil de overheid misschien weer van kernenergie af. Dan zit je met de hele handel. Het stoort me dat de discussie vaak alleen over energie gaat. Want de nucleaire sector is minstens zo belangrijk voor medi sche toepassingen. De zogeheten isotopen zijn onmisbaar voor tal van behandelingen en dragen zo bij aan een beter leven. Alleen heb je daar wel een reactor voor nodig." „Wereldwijd komen er juist veel meer kerncentrales bij. Nu nog gebruikt 20 procent van de men sen 80 procent van alle energie. Met de groeiende wereldbevol king zal het stroomgebruik flink toenemen. Op windmolens en zonnepanelen draai je geen hoog ovens. Grote landen als India en China ondervinden de nadelen van kolencentrales aan den lijve en bouwen nu volop kerncentra les. Ook in Europa zijn 25 nieuwe centrales gepland, waarvan er nu 4 in aanbouw zijn. Wij willen hier eveneens van steenkolen af. Dat lijkt me een goede reden om de kerncentrale in Borssele open te houden. Ook omdat het nogal onverstandig is om voor onze energie grotendeels afhankelijk te zijn van andere landen. Stel nou dat de Europese Unie uit el kaar valt? Wat mij betreft mogen er in Nederland nog wel wat kern centrales bij." Er moet Lodewijk Asscher iets van het hart, aan het begin van het Kamerdebat gistermiddag. De kritiek op zijn wet, die voor meer vaste banen moest zorgen, is niet van de lucht. „Maar het hysterische beeld dat niemand meer vaste contracten krijgt, is gewoon niet waar." Toch ont komt Asscher er niet aan om zijn critici nu al tegemoet te komen, ook al zijn de belangrijkste nieu we regels pas acht maanden gele den ingegaan. Volgens Asscher is er echter al veel mogelijk zonder de wet te wijzigen. Vakbonden en werkgevers moeten met el kaar om tafel om afspraken te ma ken over uitzonderingen op de re gels. Dat moet vooral in sectoren met seizoenswerk, een van de be langrijkste hete hangijzers. As scher heeft oud-vakbondsman Lodewijk de Waal aangesteld als verkenner, om te bemiddelen in de cao-gesprekken tussen de so ciale partners. De Waal wordt ook gevraagd om een ander nij pend probleem op te lossen: in valkrachten in het onderwijs. Met name kleine scholen klagen dat ze met deze wet geen vervan gers meer kunnen inzetten. De Waal moet proberen de scholen en vakbonden om tafel te krij gen. Voor de zomer moet As scher rapporteren over de vorde ringen in de polder. In de Twee de Kamer staan de meeste par tijen nog vierkant achter de wet, maar worden de ontwikkelingen nauwlettend gevolgd. Carola Schouten van de Christenunie dreigt: „Als we zien dat het over leg van de sociale partners niet snel tot concrete oplossingen leidt, dan zullen wij in actie ko men." Er is Asscher alles aan gelegen om zijn wet overeind te houden. Het is de kroonjuweel in zijn strijd om de arbeidsmarkt 'fat soenlijker' te maken. Werkgevers organisaties als MKB-Nederland schieten de laatste weken grote gaten in de flexwet. Nu slechts €14,95 Nu slechts €99,95 Nu slechts 9,95 80% 80% Nu slechts €29,95 Vanaf slechts 599,- 57% 83% Nu slechts €4,95 DONDERDAG 10 MAART 2016 mij betreft wel' Die centrale lost een klimaatpro bleem op maar veroorzaakt een mi lieuprobleem: kernafval. Het afval blijft tot wel duizend jaar radioactief. Als kernenergie zo goed is, waarom willen de energiebedrijven er dan niet aan? Dat de politieke partijen tegen kern energie zijn helpt ook niet. André Versteegh (70) studeerde werktuigbouwkunde in Delft. Hij werkte bij het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN). Verder was Versteegh directievoorzitter van de Nuclear Research Consul tancy Group (NRG). Momenteel leidt hij de Stichting Kernvisie, Nuc- Net (een internationaal nucleair persbureau) en de European Atomic Energy Society (EAES). Versteegh is getrouwd en heeft twee kinderen. Pech dus voor iedereen die van kern energie afwil? door Deborah Jongejan DEN HAAG Minister Lodewijk As- scher komt voor de zomer met op lossingen voor de problemen met zijn Wet werk en zekerheid. Maar eerst moeten de vakbonden en werkgevers om tafel. Longsleeve Polo Shirts van kwaliteitsmerk Russel Beschikbaar in 5 verschillende kleuren Perfect om zowel in je vrije tijd als naar het werk te dragen Gemaakt van 100% katoen, blijft mooi na iedere wasbeurt Adviesprijs Korting U bespaart: 39,95 63% €25,- korting korting Uittrekbaar wind-/zonnescherm met FLINKE korting! Nooit meer last van de wind in de tuin Ook ideaal op een terras of balkon voor meer privacy Voorzien van automatische roll-back functie Optimaal genieten van het lekkere weer Adviesprijs Korting U I 299,95 67% 200,- Nachtzicht bril; eindelijk goed zicht in het donker en met slecht weer! Met polariserende glazen Kan over een gewone bril gedragen worden Reduceert licht van tegenliggers en neonreclames Adviesprijs Korting U bespaart: 49,95 80% €40,- korting korting Bluetooth Smartwatch voor Android Apple Ontvang meldingen van o.a. Facebook en Twitter Geschikt voor Handsfree bellen Beschikbaar in 3 kleuren: zwart, rood én wit Adviesprijs Korting U bespaart: €149,95 80% 120,- Elektrische Boxspring Promo - Ongekende korting, profiteer! Beschikbaar in de maten: 80,90,140,160 en 180 x 200 cm Inclusief onderbox, beweegbare matras, split topper en hoofdbord. Beschikbaar in antraciet en zwart Adviesprijs Korting U bespaart: 1399,- 57% 800,- korting .korting DUOPACK Siliconen Teen Ondersteuners - verhelpt pijn! Helpt tegen pijnlijke eeltknobbels Bescherming van je voet tegen stoten/ schuren in de schoen Helpt de grote teen uit te lijnen naar de natuurlijke stand Adviesprijs Korting U bespaart: 29,95 83% 25,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! flPberPoy (7^ I) NIET TEVREDEN? GELD TERUG!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11