NIEUWS 9 der. Als ik er nog niet was, nam hij die de les over." Dijkhoffkiest daarna voor een studie internationaal recht. Hij heet Bourgondisch te zijn, maar daar blijkt niet veel van tij dens zijn studiejaren. Stappen: nauwelijks. Drinken: Dijkhoff nipte z'n bier weg. „Als ik erover nadenk waren we bloedserieus", zegt oud-studiegenoot Erik de Ridder, inmiddels CD A-wethou der in Tilburg. Samen zitten ze in diverse studentenraden. Klaas valt er op door z'n inzicht. „Hij doorziet processen snel, noem het politiek gevoel." Hoewel hij als kind rechter wilde worden, raakt hij in die studententijd verkocht aan poli tiek. Op z'n 29e neemt de im- Voor bevlogen speeches of ideologie ben je aan het verkeerde adres, weten Kamerleden inmiddels port-Brabander (en PSV-fan) zonder enige raadservaring het fractievoorzitterschap van de WD in Breda op zich. Selquk Akinci (GroenLinks) ziet dan al z'n pragmatische kant. „Klaas zit er niet geharnast in. Die is meer van: deze klus moeten we kla ren. Een Realpolitiker." Eenmaal in de Tweede Kamer is hij niet de opvallendste, maar verre van kleurloos. Z'n hipster baardje, de strak gesneden jasjes. Vertrouwelingen kennen zijn liefde voor carnaval. En inmid dels mag hij graag whisky drin ken. De Bredanaar is wel een erg opgeruimd type overigens: zijn boeken sorteert hij op kleur. Op zijn werkkamer staat een Apple Macbook, aan zijn pols een Apple Watch. Minister Ard van der Steur liet hij in Londen zelfs een uur wachten, omdat het hightech-horloge moest wor den gekocht. Als campagneleider zorgde hij voor een online tool waarmee ie dereen zijn eigen parodie op de WD-posters met blauwe letters en oranje onderlijn kan maken. Natuurlijk wordt de partij af en toe voor joker gezet, maar: aan dacht is aandacht. Nu, als staatssecretaris in het asieldossier mijdt hij juist het centrum van de aandacht. Het is toch al laveren. Linkse partijen willen de grenzen open zetten, rechtse partijen willen ze pot dicht. Het levert hem vooralsnog Hang naar privacy Daarnaast is hij wat gesloten. Zijn eerste huwelijk, met een oud-studiegenote dat na 2 jaar strandde, is geen gespreksonder werp. Het zal z'n hang naar priva cy zijn. Na een bezoek aan Rus land wisselde Dijkhoff van tele foon uit angst te worden afgeluis terd. Het moet wel gezegd: zijn huidige vriendin Anouk (marke tingmanager) nam hij mee naar Prinsjesdag. Als hij dan toch wordt aange vallen, is er altijd weer zijn gave om met een grapje de angel uit de discussie te halen. Zoals toen hij door z'n bemoeienis met de Teevendeal onder vuur kwam te liggen omdat hij minister Opstel ten had geholpen op het ministe rie dat hij toen juist moest con troleren. Je ziet de woede bij Ka merleden zakken, als hij met een oneliner het hoofd buigt. „Ik heb achter ook weieens gedacht: ik had die dag liever in Maastricht geflyerd." vanaf rechts kritiek op: Dijkhoff is z'n partijkleur kwijt. Hij mag het afwimpelen ('Ik kan niet an ders, kom gerust met ideeën'), maar zo stilaan beklijft het ver wijt van partijloosheid wel. Op vallend is dat hij in schrijnende asielzaken maar weinig gebruikt maakt van zijn speciale bevoegd heid om afgewezen asielzoekers alsnog een verblijfsstatus te ge ven. Stiekem is hij strenger dan voorgangers, blijkt uit cijfers van z'n ministerie. De oppositie krijgt tot dusver weinig vat op hem. Dat terwijl zijn probleemportefeuille alles in zich heeft om de staatssecreta ris in politieke problemen te brengen. Er is wantrouwen over de voorspellingen van het aantal nieuwe vluchtelingen dit jaar (Dijkhoff zegt 58 duizend, maar ambtenaren denken ruim 93 dui zend), er zijn nog steeds proble men met de noodopvang en in asielzoekerscentra voelen christe nen en homo's zich niet veilig. Maar waar voorgangers keer op keer gegrild werden in de Twee de kamer, daar komt hij er tot dusver makkelijk mee weg. Zijn pragmatisme helpt hem alle politieke obstakels te omva ren. Misschien is hij 'soms te bet weterig', zegt een bekende. En studiegenoot De Ridder: „Hij denkt soms zo snel dat hij te ver voor de kudde uitloopt. Dan moet hij flink geduld betrach ten." En de critici missen soms passie. Voor bevlogen speeches of ideologie in een debat ben je aan het verkeerde adres, weten Kamerleden inmiddels. WOENSDAG 9 MAART 2016 foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9