Medewerker vertelt over jarenlange blootstelling aan C8 Uren of dagen klappertanden nadat je C8 hebt ingeademd. Anton dacht indertijd dat het erbij hoorde. NIEUWS 7 Ploumen weert deel lobbyisten Zika is nog gevaarlijker Plunderaar kerken opgepakt Duitsers: fouten Doel en Tihange Lobbyisten die een ander onderwerp aansnijden op haar ministerie dan vooraf was afgesproken, zijn niet meer welkom bij minister Lilianne Ploumen (Buiten landse Handel). „Bij een volgende gesprek is de deur dan natuurlijk dicht." De VVD stelde de zaak aan de orde omdat oud-minis ter Ben Bot volgens NRC de export van marinesche pen door het bedrijf Da- men aan de orde had ge steld, terwijl dit niet op de agenda stond. Het zikavirus is voor onge boren baby's en zwangere vrouwen gevaarlijker dan tot nu toe werd aangeno men. Zwangere vrouwen kunnen beter niet naar ge bieden gaan waar het virus voorkomt, waarschuwde de WHO (Wereldgezond heidsorganisatie). Weten schappelijke bewijzen dat het virus tot misvormde schedeltjes zou leiden, zijn er nog niet, maar het staat vast dat het zikavirus de placenta en het zenuwstel sel kan beschadigen. Een Fransman die er geen geheim van maakte een enorme afkeer van de kerk en de geestelijkheid te heb ben, is met zijn buur vrouw aangehouden we gens diefstal van talrijke objecten uit kerken. De 8o-jarige dief werd in de Parijse voorstad Bagneux opgepakt, nadat hij met be hulp van bewakingscame ra's was geïdentificeerd. Bij hem thuis trof de poli tie duizenden gestolen ker kelijke en religieuze voor werpen aan. De Duitse deelstaten Noord-Rijnland-Westfalen en Rijnland-Palts gaan bij de Europese Commissie en de Verenigde Naties klagen over de Belgische kerncen trales Doel en Tihange. Volgens experts zijn er gro ve juridische fouten ge maakt bij het verlengen van de vergunningen voor de centrales Doel t en 2 bij Antwerpen en centrale Ti hange 1, op zo'n 70 kilome ter van Aken. Over de vei ligheid van de Belgische kerncentrales bestaan zor gen in de omringende lan den, waaronder Nederland. DORDRECHT. Als Anton (niet zijn echte naam) thuis een pilsje nam na een dag hard werken in de teflonfabriek van Dupont sloegen de vlammen hem soms uit. Hij vergelijkt het met malariaver schijnselen: „Een knalrood hoofd van de kolkende hitte en hartklop pingen. Doordat je overdag in aan raking was gekomen met dat gif, C8." Met hart en ziel werkte hij 37 jaar in de teflonfabriek van Du pont in Dordrecht, waar decennia lang met C8 teflon werd gemaakt voor antiaanbaklagen in pannen. Anton was operator en werkte met trots voor de Amerikaanse chemiefabriek, die als werkgever geliefd was vanwege het gulle sala ris. „'Mijnheer Dupont' is weer héél aardig geweest, grapten we thuis als de salarisstrook op de mat viel. En ook de dertiende maand was leuk." Maar de Dordtenaar is zwaar teleurgesteld dat uitgerekend zijn 'geweldige' baas de waarheid verzweeg over de bloedtests die hij kreeg. „Dupont heeft ons al lemaal besodemieterd. Ik had het graag van het bedrijf zelf gehoord, over die C8 in mijn bloed." De bloedtests die Dupont nam, herinnert Anton zich nog goed. Eind jaren '60, de teflonfabriek was net open, moesten hij en zijn collega's maandenlang na de nachtdienst naar het medisch cen trum van Dupont voor een bloed- prik en röntgenfoto's. „Vanwege de C8, werd gezegd. Maar verder hoorde je niets. Dan zal het wel goed zijn, dachten we." Later wer den nog maar eens per jaar bloed monsters genomen. De monsters werden onder zocht in Amerika. En pas nu blijkt dat de C8-waarden volgens toxico logen schrikbarend hoog waren en dat ook de afdeling Dordrecht zich daar zorgen over maakte. Het bedrijf wist ook al dat C8 proefdie ren ziek maakte en hield er sinds begin jaren '90 al ernstig rekening mee dat C8 kankerverwekkend zou kunnen zijn, zo blijkt uit do cumenten van Dupont. „Het was wel duidelijk dat C8 kolerezooi was. Tegen de jongens riep ik altijd: 'je klauwen was sen'." Bij het roken van een peuk of bij het aandraaien van schroe ven, waarbij door wrijving hitte vrijkwam, kwamen volgens de Dordtenaar stofdeeltjes C8 in con tact met hogere temperaturen. „Dat ademde je in en dan kreeg je een teflonshake"zegt hij, en hij doet voor hoe zijn lichaam dan trilde en schudde. Soms urenlang. „Klappertanden en baden in het zweet. Dan had je het weer ijs koud. Je hart sloeg als een gek op hol. Ik ben na zo'n teflonshake bij de bedrijfsarts geweest. Die zei 'het is van de C8', maar hij wuifde het weg. De belasting op je hart was volgens die arts te vergelijken met het spelen van een spannen de voetbalwedstrijd." Ik had op mijn 46e een hartinfarct. Kwam dat door C8 in mijn bloed? Ik weet het niet...' Ziek naar huis gaan, was er bij zo'n shake niet bij. „Hup, terug naar je afdeling, werd gezegd." An ton herinnert zich een collega die dagen aan het trillen was. „Ik dacht, die man heeft parkinson, la ter hoorde ik dat ook dat door de C8 kwam." Dupont heeft volgens hem al tijd een beetje gesjoemeld. En de jongens op de vloer namen het niet altijd even nauw met de vei ligheidsregels. „We moesten een maskertje voor en handschoenen aan. Maar er waren ook jongens die gingen 'hupsakee', met hun blote handen in de vaten met C8." Ook mét de veiligheidsregels was er volgens Anton geen ontko men aan. „In de loods zag je ook wel stofdeeltjes C8 dwarrelen. En bij het afsluiten van de emmers met C8 stoof het op." Bovendien hadden ze vaak geen masker op, dat was zelfs on mogelijk bij het schoonmaken van de autoclaaf, een machine waarin C8 bij hoge temperatuur en onder druk wordt gemengd met andere chemicaliën. „Dan dook je met je hoofd erin om twee uur lang dat spul eraf te schrapen. Door de hit te kón je geen masker op. Het was net een sauna." Anton kreeg op 46-jarige leef tijd een hartinfact door een ver stopte aorta. Sinds die tijd slikt hij pillen om zijn bloeddruk en cho lesterol laag te houden. „Kwam het infarct door de C8 in mijn bloed? Ik weet het niet." Van Dupont heeft hij na zijn pensioen niets meer gehoord over de bloedtests. Dat vindt hij wrang. Zeker nu wereldwijd C8 aan banden wordt gelegd, omdat de stof zeer traag afbreekt in het lichaam en het milieu. Zijn vroege re werkgever hoort opnieuw ge zondheidsonderzoek te doen, vindt hij: „Ik heb het recht om te weten of de C8 nog in mijn bloed zit. Dat is de plicht van Dupont." via X XXX XvsfckX 1 XÜX' X j - l "~r 1iT"3r WOENSDAG 9 MAART 2016 DEN HAAG GENEVE PARIJS DÜSSELDORF Anton (niet zijn echte naam) werkte 37 jaar bij de teflonfabriek van Dupont in Dordrecht: „In de loods zag je ook stofdeeltjes C8 dwarrelen. En bij het af sluiten van de emmers met de C8 stoof het op." foto Richard van Hoek 'Dupont heeft ons flink besodemieterd' door Ingrid de Groot Anton oud-werknemer Dupont Kt I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7