Wat vindt Amnesty ervan? Is TUrkije klaar voor visumvrij reizen? Wat zijn de Haagse reacties? Hoe denken juristen erover? Hoe leeft vluchteling in TUrkije? Dijkhoff strijkt niet vaak over zijn hart Amnesty International, Human Right Watch en ook UNHCR, de vluchtelingenorganisatie van de VN, zijn niet blij en verwij ten de EU dat Turkije wordt ge bruikt als onderaannemer. „De vluchtelingen willen helemaal niet naar Turkije", zegt Eduard Nazarski, directeur van Amnes ty International Nederland. Hij was gisteren in het kamp in het grensgebied tussen Grieken land en Macedonië. „De gren zen zijn dicht, maar ondanks de erbarmelijke omstandigheden is niemand van plan daar weg te gaan." Als het gaat om de mensenrechten en persvrijheid heeft Turkije een beroerde repu tatie. „Hoe kunnen ze nu zeg gen dat Turkije een veilig land is. Het is bijna ongelooflijk dat ze met dit idee op de proppen zijn gekomen." Premier Davutoglu dringt erop aan om Turken al vanaf juni het recht te geven om zonder vi sum naar de Schengenlanden in Europa te reizen, zodra het akkoord van kracht wordt. Tur kije wil gelijk oversteken. Maar er is geen koppeling: Turkije moet aan 72 criteria voldoen voor visumvrij reizen wordt in gevoerd. Turkije voldoet op dit moment nog maar aan de helft van de criteria. De gemakkelijk te vervalsen Turkse paspoorten vormen het meest heikele punt. Het land ontwikkelt op dit mo ment, met financiële steun van de EU, een modern biometrisch paspoort. De EU voorziet dat Turkije pas in oktober, een jaar eerder dan oorspronkelijk was afgesproken, aan de voorwaar den voor visumvrij reizen kan voldoen. Grootste zorg in de Tweede Ka mer is de toezegging om te gaan praten met Turkije over toetreding tot de EU. Vooral bij de oppositie heerst scepsis. „Daar ben ik het meest cynisch over", aldus D66-leider Alexan der Pechtold. Bij het CDA heerst hetzelfde chagrijn. „Rut- te heeft zich laten chanteren", stelt Sybrand Buma zelfs. „De Turken willen ons laten voelen dat ze de baas zijn. We kunnen die miljarden beter aan Grieken land geven om de vluchtelin gen op te vangen." De coalitie partijen sussen op dat punt. „Nou, dan gaan we een kopje thee met de Turken drinken. Meer zal het nooit worden", zegt WD'er Malik Azmani. PvdA-leider Diederik Samsom: „Op het gebied van mensen rechten en persvrijheid is dat juist ver weg." Grootste vraag wordt hoe het één-op-één-principe (voor elke uit Griekenland terugkerende asielzoeker neemt Europa er één over van Turkije) zich ver houdt tot het individuele karak ter van het asielrecht, en of al les wat Brussel en Ankara nu willen wel mag. Juristen en asieldeskundigen denken dat het terugsturen van vluchtelin gen strijdig is met het Interna tionale Vluchtelingenverdrag van 1951 en het Europees recht. Turkije is het land dat de mees te vluchtelingen in de wereld opvangt: 2,3 miljoen uit Syrië en 400.000 uit Irak. Ankara be gon vijf jaar geleden met de bouw van opvangkampen in de buurt van de grens met het Ara bische buurland. Inmiddels zijn er 25 kampen in tien provincies. Daar verblijven 260.000 ont heemden. Internationale hulp organisaties prijzen de Turkse autoriteiten voor de moderne en professionele manier van op vang. Veel beter dan de VN- kampen in Libanon of Jordanië, of de asielzoekerscentra in Grie kenland of Hongarije. Van alle asielzoekers zit 90 procent niet in de kampen. Die wonen in de grote steden zoals Istanbul, An kara, Gaziantep en Izmir. Sinds januari hebben alle vluchtelin gen recht op een werkvergun ning. Dat valt op te maken uit cijfers van het ministerie van Veiligheid en Justitie. Staatssecretarissen kun nen met hun speciale, zogenoem de discretionaire bevoegdheid af gewezen asielzoekers in schrijnen de gevallen alsnog een verblijfsver gunning geven. Dijkhoff deed dat in de eerste tien maanden na zijn aantreden zeventig keer. Dat is minder dan voorgangers als Fred Teeven, Rita Verdonk en Nebahat Albayrak. Het speciale middel van de staatssecretaris wordt gebruikt bij asielzoekers die de hele proce dure hebben doorlopen, geen asiel vergunning kregen, maar van wie de staatssecretaris bepaalt dat ze tóch mogen blijven. Dikwijls gaat het om asielzoekers met medische problemen, of kinderen en gezin nen die geworteld zijn geraakt in Nederland. Dijkhoff wordt in toe nemende mate, met name door rechtse partijen in de Tweede Ka mer, verweten dat hij 'alleen maar PvdA-beleid aan het uitvoeren is'. Zijn beleid met betrekking tot de asielinstroom wordt daarbij vaak tot voorbeeld genomen. Op het vlak van schrijnende asielzoekers zaken blijkt hij dus juist strikter dan voorgangers die een veel rechtser of strenger imago had den. Fred Teeven verleende gemid deld zo'n tien maal per maand een pardon, Albayrak twaalf keer en Verdonk twintig maal per maand. Dijkhoff blijft tot dusver steken op gemiddeld zeven keer per maand. Al moet wel gezegd: zowel Teeven als Verdonk verleen den op enig moment een soort pardon met hun bevoegdheid voor een grotere groep asielzoe kers. WOENSDAG 9 MAART 2016 NIEUWS 5 Mensen staan in de rij voor warme thee in het vluchtelingenkamp aan de Grieks-Macedonische grens bij het plaatsje Idomeni. foto Louisa Gouliamaki/AFP door Tobias den Hartog DEN HAAG. Hoewel de grote asielin- stroom en zijn coulante imago wel licht anders doen vermoeden, is staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Asiel, WD) niet scheutig met het vergeven van verblijfsvergunnin gen in schrijnende asielzaken. Klaas Dijkhoff gaf in 10 maanden tijd 70 verblijfsvergunningen aan afgewezen asielzoekers. Zie pagina 8 en 9 Klaas Dijkhoff: minder vaak gebruik discretionaire bevoegdheid, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5