Zzp'ers boerden vooral goed op de Bevelanden Oosterschelde wellicht 'park van wereldklasse' ft moderne manier ZEELAND 9 De boerderijautomaat voor groente en fruit rukt op. Vers, goedkoop, makkelijk en hufterproof. Groente- en fruit automaten mo gen dan wat min der romantisch ogen dan het ouderwetse stalle tje, de consument vindt het blijk baar prima. Lokale producten zijn in zwang. Bovendien, recht streeks van de teler kopen is goedkoper. Telers op hun beurt hoeven niet meer bang te zijn voor diefstal. Gauwdiefjes blijken toch nogal eens óf producten, óf de opbrengsten van stalletjes te stelen. Lars Geluk van de gelijkna mige boerderij aan de Oud-Vosse- meersedijk 7 in Oud-Vossemeer: „Het blikje met geld is geen op tie meer. Dat heb ik vanuit mijn omgeving genoeg gehoord." Een aantal jaren geleden zag hij een groenteautomaat op een landbouwbeurs in België. Lars: „Mijn broer en ik hebben het be drijf van mijn ouders overgeno men. Wij hebben er allebei nog een baan bij, zoals veel boeren. Er is vaak te weinig tijd om de boerderijwinkel te bemannen. Met die automaat kunnen we toch rechtstreeks aan de consu ment blijven verkopen." In de boerderijwinkel staat nu een automaat met 62 vakken met aardappels, eieren, uien en ande re zaken, zoals gevulde koeken. „We gaan nog meer groenten ver kopen en denken ook richting fruit", zegt de agrariër. „Ik heb een gekoelde automaat voor aard beien en asperges besteld." De boerderijau tomaat is een uitkomst voor de moderne boer, zegt ook Lynn van der Grift, die aan de Rietstraat 21 in Hulst een automaat met eieren, aardappe len en uien heeft. „Mijn schoon ouders hadden hier huisverkoop. Toen wij het hier overnamen, konden we dat niet inpassen in de bedrijfsvoering. Mijn interes se ligt vooral bij de stal en ik heb er nog een baan bij. Nu ben ik per dag maar een half uurtje be zig met bijvullen en de klanten staan nooit meer voor een dichte deur. Ze zijn aan de automaat ge wend en vinden het prettig." Volgens Henk Mertens, direc teur van het gelijknamige loket- automatenbedrijf, is kopen van uit de automaat een kwestie van cultuur. „In België is dat heel nor maal en heb je zelfs een volledig geautomatiseerde winkel met ca meratoezicht waar je 24 uur per dag wasmiddel, batterijen, cola Melk tappen in je eigen kan of pan Bij melkveebedrijf Het Melkhuis aan de Rietstraat 23 in Terhole kun je melk tappen in je eigen kan, pan, fles of bekertje. Ro mig, vol, vers. John van Esch en zijn partner Gabi kochten de melktap van Zwitserse makelij in 2007. „We zijn in Zeeuws-Vlaan- deren, en misschien in heel Zeeland, nog steeds de enige", zegt John. „Ik kan er niet van leven, maar het is leuk voor erbij. Het past ook in de moder ne manier van boodschap pen doen. Mensen zitten niet meer te wachten op een praatje over het weer. Ze willen boodschappen halen en wegwezen. Liefst bij een winkel die 24 uur per dag open is." Zo vaak is het Melkhuis niet open, maar toch elke dag van 7 tot 19 uur. Geen bekertje of jerrycan bij je? In het Melkhuis hebben ze die ook te koop. VLISSINGEN. Vooral op de Beve landen verdienen zelfstandigen zonder personeel bovengemid deld, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). De meeste zzp'ers in de gemeen ten Goes, Borsele en Kapelle ver dienden in 2013 meer dan in de rest van het land. Hetzelfde geldt voor de gemeente Tholen. Met name in de landbouw werd dat jaar goed verdiend, gemiddeld meer dan 40.000 euro. In Zeeland waren in 2013 in to taal 18.500 zelfstandigen zonder personeel actief. Met 1500 zzp' ers telde de gemeente Veere naar verhouding de meeste zelfstandi gen in Zeeland. Als enige ge meente in Zeeland maakten zzp' ers meer dan 16 procent uit van de werkende bevolking. Ook in Sluis, Noord-Beveland, Schou- wen-Duiveland en Tholen zijn naar verhouding veel zzp'ers. In Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen is minder dan 10 pro cent actief als zzp'er. De bouw, landbouw, handel en horeca zijn bedrijfstakken waar veel zzp'ers actief zijn. Hun aantal nam in de periode 2011-2013 nauwelijks toe. De afgelopen jaren zijn veel men sen als zzp'er aan de slag gegaan in de zorg. Over 2014 en 2015 heeft het CBS nog geen cijfers be kend gemaakt. en noem maar op uit de muur kunt trekken." Het vergt enige moed om zo'n peperdure kast on bewaakt aan de straat te plaatsen. Om die reden zijn de speciaal voor verkoop aan huis gebouwde boerderij automaten van de firma Jaski dan ook hufterproof „Van zwaar roestvrij staal, vandalisme- Rechtstreeks van de teler kopen is goedkoper. En telers hoeven niet meer bang te zijn voor diefstal bestendig, van oerdegelijk Duits fabrikaat", prijst directeur Marco Brouwer. Een jaar of zeven gele den begon Jaski met de boerderij automaat. „Nederland is een groeimarkt. De consument be gint eraan te wennen en mijn ei gen klanten zijn razend enthou siast. Klopt, de aanschaf is duur, maar zo'n machine schrijf je in vijf jaar af en hij gaat rustig 15 tot 20 jaar mee." Vooral in avonden en weekeinden wordt veel vanuit automaten verkocht. Mark Nijsten van boerderij Oostpolder in Krabbendijke heeft een 16-vaks boerderijauto maat van Jaski staan, met aardap pelen en uien. De automaat staat aan de Oude Rijksweg 12. „Voor heen verkocht ik vanaf huis, maar daarvoor moesten de klan ten vanaf de weg driehonderd meter naar de boerderij. Die af stand was blijkbaar te groot", kijkt Nijsten terug. Sinds de boer derijautomaat er staat, trekt de verkoop aan. „Pal aan de rijks weg, parkeerterreintje ernaast. Het gaat almaar beter." Ook koelbedrijf Fruvo in Krab bendijke is tevreden. Appels en peren van Zeeuwse telers kon je er altijd al 'aan huis' kopen, in een soort koelvitrine, vertelt Mi chel van Iwaarden van Fruvo. Krap een halfjaar geleden werd die vervangen door een 'FWA 36' van zo'n 6300 euro. Vanuit de ge koelde automaat met 36 vakken verkoopt het sorteer- en koelbe drijf wekelijks ongeveer 250 kilo appels en peren en zo'n 30 liter sap. Van Iwaarden: „Het loopt steeds harder, terwijl we er nog amper reclame voor hebben ge maakt. Mond-tot-mondreclame doet veel. Een kilo appels kost bij ons een euro, terwijl de kwaliteit uitstekend is." MIDDELBURG. Het Nationaal Park Oosterschelde krijgt mogelijk een nieuwe status: nationaal park van wereldklasse. De term is bedacht op het ministerie van Economische Zaken. Het idee erachter is meer natuur liefhebbers naar de Oosterschel de te lokken. Aangezien natuur- minnende toeristen ook geld be steden, is dat goed voor het be drijfsleven. Het plan kwam giste ren ter sprake toen gedeputeerde Carla Schönknecht de jaarlijkse provinciale subsidie aan het Na tionaal Park Oosterschelde toe lichtte. De provincie draagt dit jaar bijna 187.000 euro bij aan activi teiten van het park. Dat geld wordt onder meer besteed aan het openhouden van het bezoe kerscentrum, natuur- en milieue ducatie en natuurgerichte recrea tie. De status 'nationaal park van wereldklasse' moet natuurbele ving nog meer verbinden met re creatie en de economie, zodat de BV Zeeland meer profijt trekt van het natuurgebied. Een proef project moet duidelijk maken hoe je dat het beste in het vat kunt gieten. Hoe zo'n proef er uit moet zien, is nog onduide lijk. Schönknecht onderstreept dat het 'nog maar een idee is'. De PZC online Twitter Bart Sluis @bart_sluis Redelijk discrimine rend om één dag van een heel jaar voor vrouwen te re serveren; rest van het jaar dus voor de mannen? #vrouwendag Zeeland Geboekt WOENSDAG 9 MAART 2016 Ho loketautomaat door Ondine van der Vleuten Ji Appels te koop. door Frank Balkenende Bezoekers van de website rea geerden op het artikel over Zeeuwse vrouwen die een ww-uitkering krijgen en een baan zoeken. 'Ondertussen zoe ken de ondernemers zich rot naar parttimers en fulltimers, want het is toch wel lekker in de ww', schrijft 'Ondernemer'. Iets wat een ander meent te herkennen: mensen die een baan weigeren. Reden: 'Ik heb nu een ww-uitkering. Als ik bij jullie ga werken, ga ik er op ach teruit, want jullie kunnen mij niet zoveel betalen als ik nu in de ww krijg'. Het was gisteren Internationale Vrouwendag, een dag die door socialisten in het leven werd ge roepen uit respect, waardering en liefde voor vrouwen. Met de dag wordt de zelfstandigheid van de vrouw gevierd. Rein Leentfaar uit Breskens schrijft een wekelijkse column voor het weblog Zeeland Ge boekt. Hij bladert in de Dikke Van Dale en verrast telkens met woordvondsten. In Zeeland staat hij ook bekend als de sa mensteller van het Zeeuws Dic tee. Vandaag presenteert hij in zijn column een oefendictee voor liefhebbers. Laat het voor lezen en doe uw best: „We heb ben moeten negotiëren, maar over het kader zijn we het eens geworden. De tekst mag niet godslasterlijk zijn, moet back to basics gaan en voor de deelne mers achteraf een peace with honour mogelijk maken. Geen instinkers dus en geen vakjar gon." Kijk op: www.pzc.nl/zeelandgeboekt Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie G facebook.com/depzc GPpzcredactie Tijs van Esch tapt een kannetje melk, vers van de boerderij, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37