Onderzoek moet uitwijzen hoe spitssnuitdolfïjn aan z'n eind kwam Duitse grootgrutter splijt niet alleen het dorp, maar het hele eiland ZEELAND 3 Wissenkerke. Ze krijgen steun uit onverwachte hoek: de dorpsraad van Wissenkerke. Ook die vreest dat kleine ondernemers hun boel tje wel kunnen pakken en keert zich tegen de Aldi. Of die super - zoals de gemeente roept - 'een up grade is voor het dorp' of niet. Wie de straat op gaat, hoort ook andere geluiden. De meeste Wissekerkenaren die ernaar wor den gevraagd, verwachten veel van de komst van een goedkope super. Niet alleen omdat ze dan niet meer naar Goes of Kapelle hoeven met de auto, maar ook om dat het wellicht wat leven in de brouwerij kan brengen. Want laten we eerlijk wezen: op Wissenkerke kun je een kanon af schieten, zeggen ze. Ook zijn er ondernemers die geloven in het plan. De gemeente - die de Aldi heel graag ziet komen - gooit er een on derzoek tegenaan. De uitkomsten wekken geen verbazing: een Aldi in Wissenkerke is gunstig voor de bestedingen op heel Noord-Beve land. Dan moeten bestaan de winkels wel met hun tijd meegaan, stellen de onderzoekers. Maar dat moest toch al, pareert wethouder Adrie van der Maas. De gemeenteraad laat zich overtuigen en stemt in april 2011 in met de Aldi. Geregeld? Dus niet. Het is alsof olie op het vuur wordt gegooid. Verschillende bewoners stappen naar de Raad van State, het hoog ste rechtscollege. Ze willen de Al di tegenhouden. Niet alleen vre zen ze concurrentie voor buurt super Attent, ook vinden ze het gebouw lelijk. De rechter wil dat de gemeente beter uitlegt dat andere supers geen last krijgen van de Duitse prijs vechter. De bouw loopt daardoor minstens een jaar vertra ging op. Noord-Beveland en Blijvend goed houden vol dat Aldi een aan vulling is en geen gevaar vormt voor de (buurt) supers op het ei land. Daar denken de onderne mers echt anders over. Opnieuw stappen ze naar de Raad van State. Inmiddels is het september 2014. De rechter stelt de gemeente en de ontwikkelaar in het gelijk. De Aldi mag komen. Wel moet het gebouw worden aangepast. De weg lijkt nu echt vrij. Tegen een nieuwe vergunning voor het aan gepaste gebouw komen geen be zwaren. En de Raad van State veegt een bezwaar tegen de nieu we vergunning van tafel. Na een jarenlange juridische strijd lijkt het er dan toch van te komen: Aldi komt naar Wissenker ke. Of toch niet? Voor 1 maart 2016 moet de nieuwe super opengaan, klinkt het in juni 2015 nog. Bouw in oktober van start, zingt het in augustus 2015 rond. Maar er ge beurt niets. Totdat in november het verlossende woord klinkt: bouw begint in het eerste kwar taal 2016. Weer blijft het stil. Een oorverdovende knal doorbreekt de stilte begin deze maand. Drie su pers - Albert Heijn in Kamperland, Spar Baaijens in Kortgene en Spar Sturm in Co- lij nsplaat - stappen naar het Euro pese Hof van Justitie. Ze vinden dat de gemeente onterecht steun heeft verleend aan Aldi en ontwik kelaar Blijvend goed. Het is de welbekende druppel. Aldi heeft er genoeg van en opent geen filiaal in Wissenkerke. En wat heeft dit grapje gekost? Volgens een raming van de ge meente: bijna 1,5 miljoen voor dorpsvernieuwing (aankoop grond, sloop, sanering, aanleg par keerterrein). En ruim 516.000 eu ro om de Aldi 'binnen te halen' (aankoop pastorie, infra, juridi sche kosten). De gemeente verwacht de kos ten nog te kunnen drukken door panden te verkopen. Reken je dat mee dan komt de geschatte scha de uit op 1,4 miljoen voor dorps- Deze week werd, na zes jaar discussie, de knoop doorgehakt: Aldi komt toch niet naar Wissen kerke. vernieuwing en een kleine drie ton voor het binnenhalen van de Aldi. „Het was opdracht van de ge meenteraad om het zo te doen", zegt wethouder Adrie van der Maas. „En het is gedaan in het belang van Wissenkerke." Wordt ongetwijfeld ver volgd. Voor Lonneke IJsseldijk van de Universiteit Utrecht was het giste ren geen gewone werk dag. De onderzoekster Walvisach- tigen had namelijk de gewone spitssnuitdolfïjn die maandag in Vlissingen aanspoelde op de snijta fel liggen. „Heel bijzonder om zo'n dol fijn te mogen onderzoeken, want het zijn van nature schuwe bees ten," aldus IJsseldijk. Het is een zeldzaamheid dat er een spitssnuitdolfïjn aanspoelt. „Doordat het geen kustsoort is, komt hij niet in ons leefgebied voor. Spitssnuitdolfijnen zijn heel gevoelig voor geluid en leven voor al in diepe oceanen." Het is daarom opvallend dat de dolfijn in de Noordzee terecht is gekomen, een voor een spitssnuit dolfïjn zeer ondiepe zee. Wat er precies is gebeurd, weet IJsseldijk nog niet. Voor onder zoek heeft IJsseldijk het dier open gesneden en met het blote oog zijn toestand waargenomen. „Daar is helaas nog niets bijzon ders uitgekomen, behalve dat het dier al een paar dagen niet gege ten had." Uit microscopisch onderzoek moet blijken hoe het dier aan zijn einde is gekomen en of het aan een ziekte leed. IJsseldijk is gespecialiseerd in onderzoek naar de doodsoorzaak van bruinvissen. „Daarvan spoelen er een hoop per jaar aan. Maar het is leuk om onderzoek naar dolfijnen erbij te 'Het onderzoek heeft nog niets opgeleverd, behalve dan dat het dier al een paar dagen niet had gegeten' doen, hoor. Het is een opmerke lijk dier. Daarom proberen we zo veel mogelijk materiaal te behou den. Op die manier kunnen we het gebruiken voor vervolgonder zoeken," legt IJsseldijk uit. Zo wordt er materiaal ingevro ren voor onderzoeken van sta giairs en studenten, zodat zij meer van deze soort kunnen le ren. Het spier- en orgaanweefsel gaat naar een bedrijf dat kadavers omzet in groene stroom. De bot ten en schedel gaan naar natuur historisch museum Naturalis in Leiden. WOENSDAG 9 MAART 2016 wegbleef uit Wissenkerke Lonneke IJsseldijk van de Universi teit Utrecht onderzoekt de dolfijn. Lonneke llsseldiik onderzoekster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31