Bedankt Nergens zijn meer wapens dan op het Zeeuwse platteland Het plezier is terug bij Kwadendamme Rechters zijn ook maar mensen Zeeuws-Vlaamse buurtschap steunt snelheidscampagne Magrette Het Zeeuws-Vlaamse Magrette komt in actie tegen automobilisten die te hard rijden. En dat doen ze bijna allemaal. datje langzamer rijdt! 9em. Terneuzen MAGRETTE. Helpen stickers, krijt strepen op de weg, spandoeken en vlaggen tegen snelheidsovertre- ders? Dat moet een proef in het ge hucht Magrette uitwijzen. Drie kwart van de automobilisten over treedt daar de maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. Anja de Groot en Joop Klok (fo to) zijn fervent voorstander van de snelheidscampagne. Anja de Groot: „Landbouwvoertuigen rij den altijd veel te hard en die jonge gasten zitten altijd te bellen ach ter het stuur of scheuren met een kapotte uitlaat door de straat. De weg is nooit als dertig-kilometer- zone ingericht. Automobilisten herkennen het gewoon niet." Magrette, een buurtschap die zo'n 150 zielen telt, ligt aan de weg tussen Axel en Terneuzen, iets ten zuiden van Spui. „Daar is de weg wél zo ingericht dat je het als dertig-kilometerzone herkent", zegt De Groot. De cam pagnematerialen zijn net afgegeven bij mane ge Magrette: banners, stickers, lantaarnpaal borden en vlaggen met de boodschap: 'be dankt dat je langzamer rijdt!'. De stickers zijn voor de kliko's en het is de bedoeling 'krijt- uitingen' op het asfalt aan te brengen. Zo moeten weggebrui kers op een positieve manier aan de limiet herinnerd worden. Tijdens de campag neperiode, die tot eind mei duurt, controleert de po litie regelmatig. Aan het begin wordt met een nulmeting beke ken hoe de situatie nu is. Na af loop worden de resultaten geme ten. Bekend is dat driekwart van de bestuurders in Magrette de li miet overschrijdt, 23 procent van hen rijdt zelfs harder dan 40 kilo- _meter per uur. Ook om Ma- grette heen wordt te hard gereden. Het zorgt voor een verkeersonveilige situatie rond de buurtschap. De campagne in Magrette is onder deel van een bredere pilot in Zee land, in 2014 opgezet door het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) om rijgedrag te beïnvloeden. Proeven wezen uit dat dit mogelijk is. De campagne 'De weg is nooit als dertig-kilometerzone ingericht Automobilisten herkennen het gewoon niet' bestaat uit een combinatie van el ders succesvol gebleken ingrepen. Belangrijk is bijvoorbeeld dat er draagvlak is onder de burgers. „Wij hebben allemaal een oproep in de bus gekregen voor een bij eenkomst", vertelt bewoonster Gré van Hoeven. „Aan het eind vroegen ze wie uit het dorp wil den meewerken aan de campag ne." Mogelijk zullen uiteindelijk ook aanpassingen aan de weg ge daan worden. Van Hoeven: „Hoe breed is die weg nu eigenlijk? En dan heb je nog een stukje fietspad en een stukje trottoir. Toen ik nog geen hek voor mijn huis had, mochten mijn kleinkinderen ab soluut niet aan de weg spe- len. Veel te gevaarlijk." In het project werken de gemeenten Borsele en Ter neuzen, het water schap, WN, de poli tie en het ROVZ samen. VLISSINGEN. In de plattelandsge meenten van Zeeland zijn gemid deld de meeste wapens in om loop, samen met de Waddeneilan den, het oosten van Nederland en delen van Noord-Brabant. Dat blijkt uit cijfers die nu.nl van de politie heeft gekregen. Schou- wen-Duiveland steekt met kop en schouders boven alle Zeeuwse ge meenten uit: inwoners daar heb ben in totaal 902 wapens in bezit. Noord-Beveland scoort het hoogst op het aantal wapens per 100 in woners: 3,7. Ter vergelijking: in Schouwen-Duiveland zijn er 2,67 wapens per 100 inwoners en in Vlissingen zijn dat er zelfs maar 0,68 per 100 inwoners. Een verkla ring voor de grote hoeveelheid wa pens in plattelandsgemeenten kan volgens Nu.nl zijn dat de jacht- sport daar het populairst is. Ver der valt uit de cijfers op te maken dat gemiddeld over heel Zeeland per vergunning ongeveer twee wa pens in bezit zijn. Het landelijke aantal wapenvergunningen in Ne derland is vorig jaar gedaald van 72.645 naar 72.086. Het is onbe kend of het aantal wapenvergun ningen in Zeeland ook zijn ge daald. De landelijke daling kan ver oorzaakt zijn door de richtlijnen In Schouwen-Duiveland zijn er 2,67 wapens per 100 inwoners en in Vlissingen zijn dat er 0,68 die naar aanleiding van het drama in Alphen aan den Rijn in 2012 zijn verscherpt. Een andere reden kan zijn dat een wapenvergun ning ieder jaar opnieuw moet wor den aangevraagd. Daardoor kan het zijn dat iemand zijn vergun ning kwijtraakt als hij niet meer aan de regels voldoet. Weten hoeveel vuurwapens er in uw gemeente in omloop zijn? Bekijk dan het kaartje op PZC.nl ZEELAND 12 13 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl WOENSDAG 9 maart 2016 Zeeland Magrette stopt hardrijders door Ondine van der Vleuten Anja de Groot uit Magrette door Ilse Maas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29